HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Najkrajšia spomienka skúseného režíséra? Zakrúžkovaný Švehla!
zdroj: jäzva

Najkrajšia spomienka skúseného režíséra? Zakrúžkovaný Švehla!

V dejisku šampionátu sú dlhšie, než akákoľvek hokejová výprava. Do Kolína absolvovali dlhú cestu autami a skôr, než stihli organizátori dokončiť reklamné oblepenie Lanxess arény, mali už za sebou ťahanie káblov či montáž štúdia, na ktoré môžu byť právom hrdí. Technický a produkčný štáb RTVS.

My diváci sledujeme deň čo deň vysvietený výsledok ich práce a pri pohľade na komentátorov a ich hostí v štúdiu nám ani nenapadne, čo všetko sa za týmito výstupmi skrýva. Verejnosť pozná veľmi dobre mená Pavol Gašpar, Ján Hudok, Ľuboš Hlavena, Dominik Kríž, Matúš Krutý, Ľubomír Ondráš, Róbert Barát, Igor Tóth, Ján Pardavý, Eduard Hartmann, Rastislav Staňa, Michal Hreus, Radoslav Hecl, Andrej Výboh a Martin Pešout. Tých všetkých vídava v hokejových štúdiách zápas čo zápas, prestávku čo prestávku. Kolínska zostava tímu verejnoprávnej televízie je však mnohonásobne početnejšia a funguje ako dobre namazaný stroj.

Prenosový voz RTVS
jäzva

"Je to stresujúca práca a to predovšetkým počas prvých dní, kedy sa celý kolektív dostane do určitých výrobných štandardov. Potom to už ide podľa zabehnutej schémy, aj keď vyraďovacia fáza opäť mení situáciu. Z hry totiž vypadla naša reprezentácia a výroba štúdií je teda teraz pochopiteľne iná, ako keď hrali naši," rozhovoril sa režisér RTVS Rastislav Kuchta.

On i jeho kolegovia trávia na štadióne, presnejšie pod ním, väčšinu dňa.

"Boli dni kedy sme začínali prvým štúdiom na poludnie a končili sme pred polnocou. Teraz v Kolíne sme dokonca zažili dva trojzápasové dni po sebe a počas toho posledného štúdia to už bolo cítiť. Nie je jednoduché zvládnuť takúto porciu zápasov," priznal košický režisér, ktorého prioritou je zabezpečiť všetko tak, aby si diváci užili príjemný hokejový večer bez akýchkoľvek zádrheľov. Za rôznymi tlačidlami posiatom pulte a pred množstvom obrazoviek v prenosovom voze pôsobí ako technik v jadrovej elektrárni. On je tam však zorientovaný ako Henrik Lundqvist v predbránkovou priestore. "V samotnom štúdiu máme dve kamery a okrem toho máme pozíce kamier, ktoré voláme flash pozápasová a mix. Tam je to o jednom kameramanovi a redaktorovi, ktorý si musí ustrážiť čas a byť pripravený na moment, kedy k nemu príde hráč. Počas slovenských zápasov to bolo rušnejšie a tam to chcelo rýchle rozhodovanie z pohľadu toho, ktorý rozhovor pustíme naživo a ktorý krátko na to ako relive. Musím zaklopať na drevo, v tomto smere zatiaľ nemala RTVS na tomto šampionáte žiadny problém. A verím, že problém ani nenastane."


Znie to možno paradoxne, ale z pohľadu náročnosti práce sú majstrovstvá sveta v podstate jednoduchšie ako domáca Tipsport liga.

"Tam si totiž vyrábame sami aj signál, zatiaľ čo tu ho iba distribuujeme. Tu pristavíme prenosový voz, natiahneme káble pre zvuky i kamery, nainštalujeme štúdio a svetlá a potom to takto tri týždne stojí. Našou úlohou je primárne výroba predzápasových, zápasových a pozápasových štúdií. Pri výrobe priamych prenosov z extraligy sme stále inde a potrebujeme pracovať aj s ôsmimi kamerami. Po zápase to všetko zbaliť a ide sa ďalej. Počas tohtoročného play-off som robil všetky zápasy a môžem povedať, že to bolo psychicky i fyzicky výrazne náročnejšie ako je terajšia práca na šampionáte," zamyslel sa R. Kuchta.

Počas štvrťfinálového dňa sa v štúdiu RTVS objavil aj šéf domácej súťaže Richard Lintner. Ak by mu mohol režisér televíznych prenosov adresovať jednu požiadavku, znela by nasledovne: "Rovnaké svetelné podmienky na všetkých štadiónoch. Ak mám byť totiž úprimný, tak s výnimkou jedného štadióna na Slovensku nemáme také podmienky, aké by si špičkový televízny prenos vyžadoval. V tomto smere by som predstaviteľov klubov poprosil o zlepšenie stavu."


zdroj: RTVS

V kolínskej Lanxess aréne so svetlom problém nie je. Problémy však samozrejme môžu nastať aj v ideálnych podmienkach. Čo je na práci režiséra športových prenosov najťažšie? "Najťažšie nie je nič," odpovedá s úsmevom Kuchta. "Musíte si jednoducho dávať pozor na neustálu koncentráciu. Také kvantum zápasov môže viesť k psychickému uvoľneniu. Najväčším nepriateľom tejto výroby je rutina."

V prenosovom voze RTVS
jäzva

Tým je hej, sú na všetkých zápasoch a keď doznejú posledné vety v prestávkovom štúdiu, pozerajú si hokej a ešte im za to platia. Povie si nejeden z nás. Pravda je niekde inde. Väčšina štábu RTVS trávi všetky zápasy v prenosovom voze a vo vedľa neho stojacej unimobunke, ktorá predstavuje ich šampionátové pracovisko. Dole v podzemí, vzdušnou čiarou možno 200 metrov od ľadovej plochy, no oddelení dvoma obrovskými chodbami. Sú priamo v srdci MS, no zároveň akoby tam ani neboli.

"Je to trochu zvláštne, pretože v prenosovom voze samozrejme necítite atmosféru, ktorá vládne v hale. Aj preto som zašiel na tribúnu počas štvrťfinálového zápasu USA - Fínsko. V tom čase sme vysielali prenos z druhého štvrťfinále v Paríži a chcel som aspoň na chvíľu cítiť atmosféru priamo v hľadisku. Je to totiž niečo úplne iné," prezradil skúsený režisér, ktorý zažíva už svoj jedenásty svetový šampionát. V pamäti mu najviac utkvel hneď ten prvý. Bronzové Fínsko 2003.

"Do Helsínk sme sa vtedy vybrali autom a dobrodružná bola už samotná cesta. Keď si na to spomeniem, tak je mi smutno, pretože z vtedajšej päťčlennej posádky už medzi nami nie sú Miloš Kováč ani Ivan Niňaj," povzdychol si Rastislav Kuchta. "Ten šampionát som si maximálne užíval a pamätám si na každý jeden moment. Je to trochu symbolické, ale práve tam vtedy končil ako hráč Robo Švehla. A teraz končil ako generálny manažér."

A práve v súvislosti so Švehlom prezradil aj jeden zaujímavý historický postreh: "Po zápase o bronz proti Česku nás pustili s kamerou do šatne. Pohľad na tú tabuľu v šatni mám vyleptaný v pamäti. Tréner Hossa mal na nej fixou napísané heslá, ktorými sa mal tím riadiť. Na konci bola poznámka - hráme za Roba Švehlu. Keď som to snímal kamerou, prišiel k tabuli jeden z hráčov a práve tento bod zakrúžkoval."

Ľubomír Ondráš pri práci
jäzva

Zdalo by sa, že po absolvovaní desiatky šampionátov už skúseného kameramana a režíséra neprekvapí nič. V Kolíne sa to však predsa len stalo a išlo o prekvapenie príjemné. Uľahčujúce každodenný pohyb a prácu.

"Zaskočila ma benevolencia organizátorov. Sme tu tri týždne a akreditačnú kartičku mi kontrolovali možno raz. V porovnaní s predošlými šampionátmi tu nekontrolujú batohy a podobné veci. To ma dosť prekvapilo, pretože v Bielorusku či Rusku to bolo neporovnateľne prísnejšie," pridal svoj kolínsky postreh Kuchta.


Už len pár dní a rozložený televízny šiator čaká opäť balenie a cesta domov. Rastislav Kuchta sa na vyvrcholenie šampionátu pochopiteľne teší, po takmer mesačnom odlúčení sa už ale nevie dočkať v prvom rade stretnutia s rodinou.

"Okrem toho som aj v pracovnom očakávaní, pretože po návrate do Košíc prebehne v našom štúdiu štart nového projektu Ahoj Slovensko. Spúšťa to kolegyňa Ingrid Blichová a sám som naň zvedavý," naznačil režisér jednu z nových výziev. Tie prijímal vždy s nadšením a aj vďaka jeho snahe zaviedla RTVS do svojich hokejových prenosov v posledných rokoch kamery v šatniach či rozhodcovské mikrofóny a kamery. Rastislav Kuchta nepatrí medzi tých, ktorí by sa uspokojili s daným stavom a vždy hľadá možnosti ešte väčšieho priblíženia sa k divákom. Jedna z jeho veľkých kariérnych výziev sa však viaže až k roku 2019.

"Blížia sa domáce majstrovstvá sveta v hokeji a ja by som bol rád, ak by sme v Košiciach vyrábali aj signál pre celý svet. Aby sme už neboli len distribútorom signálu, ale sami ho pripravovali. Ak by sme nevyrábali len štúdia, ale aj samotný signál, tak by išlo o veľký krok dopredu a zároveň o veľkú výzvu nášho povolania," dodal pre hokej.sk režisér hokejových prenosov RTVS Rastislav Kuchta. Najbližšie výsledky jeho práce si budete môcť užiť už v sobotu, kedy sú na programe obe semifinálové stretnutia.

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2017

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk