HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Turnaj A-skupiny I. divízie na budúci rok v Budapešti
zdroj: TASR/AP

Turnaj A-skupiny I. divízie na budúci rok v Budapešti

Turnaj A-skupiny I. divízie hokejových MS v roku 2018 sa uskutoční v Budapešti. V piatok o tom rozhodli delegáti výročného kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Ten sa koná v dejisku prebiehajúceho elitného šampionátu v Kolíne nad Rýnom.

Turnaj druhej najvyššej kategórie sa odohrá v maďarskej metropole v modernej viacúčelovej aréne Lászla Pappa s kapacitou na hokejové zápasy takmer 9500 miest. Tá v minulosti hostila viacero turnajov vrátane olympijskej kvalifikácie do Soči 2014 i Pjongčangu 2018. Predbežný termín šampionátu je 22. až 28. apríla 2018.

Na turnaji sa predstavia Slovinsko, Taliansko, Kazachstan, Poľsko, Veľká Británia a domáce Maďarsko. Dva najlepšie tímy postúpia na šampionát elitnej kategórie v roku 2019, ktorý sa uskutoční na Slovensku, v Bratislave a Košiciach.

Turnaj B-skupiny I. divízie MS privíta litovský Kaunas v aréne Žalgiris, ktorá má kapacitu pre hokej 13.762 divákov a je najväčšia v pobaltských krajinách. Predbežný termín je 22. až 28. apríla 2018 a na turnaji sa zúčastnia Ukrajina, Japonsko, Estónsko, Chorvátsko, Rumunsko a domáca Litva.

Delegáti v Kolíne zároveň jednohlasne schválili rozšírenie ženských majstrovstiev sveta z osem na desať tímov od roku 2019, keď sa turnaj elitnej kategórie uskutoční vo Fínsku. "Diskusiu sme odštartovali pred tromi rokmi, pretože sme cítili, že od ZOH 2010 vo Vancouvri ženský hokej veľmi pokročil. Stále cítime medzeru medzi severoamerickými tímami a zvyškom sveta. No rozdiel medzi tretím a pätnástym tímom už nie je taký veľký. Toto je ďalší krok na rozvoj ženského hokeja," povedala členka Rady IIHF Zsuzsanna Kolbenheyerová. IIHF zároveň otvorí diskusiu s Medzinárodným olympijským výborom o rozšírení počtu krajín v ženskom turnaji aj na zimných olympijských hrách na desať od roku 2022.

Na turnaji elitnej kategórie MS hralo osem družstiev od jeho zrodenia v roku 1990, jediná výnimka bola v roku 2004, keď sa na ňom zúčastnilo deväť tímov. Novú zmenu musí ešte formálne implementovať budúcoročný kongres IIHF, na ktorom sa určí aj hrací formát.

Odporúčame

ProFutbal.sk