Hokej.sk Hokej.sk

Ján Pardavý: Verím, že toto už bolo dno nášho hokeja
zdroj: jäzva

Ján Pardavý: Verím, že toto už bolo dno nášho hokeja

Sedemnásť majstrovstiev sveta. Tak tomu sa už povie slušná porcia šampionátových skúseností. Ján Pardavý ich vo svojom curriculum vitae má.

V spoločnosti najlepších hokejistov sveta sa prvýkrát objavil v roku 1997 a z Fínska sa vtedy vracal s vizitkou autora troch gólov a jednej asistencie. Z piatich šampionátov absolvovaných v pozícii hráča však určite spomína najradšej na strieborný Petrohrad 2000. O rok neskôr reprezentoval Slovensko na úrovni majstrovstiev sveta naposledy, no od roku 2005 je opäť pravidelným šampionátovým účastníkom.

"Momentálne som už určite viac komentátor ako hokejista," pousmial sa 45-ročný trenčiansky odchovanec, ktorý bol ešte vlani hráčom francúzskeho Štrasburgu. Svoje hokejové poznatky však ponúkal divákom dávno predtým, než zavesil korčule na klinec. "Začalo sa to pritom nevinne a keď ma oslovila televízia prvýkrát, tak som určite netušil, že s ňou absolvujem dvanásť majstrovstiev sveta. Od prvej chvíle ma to však veľmi bavilo a baví ma to stále."

Svoj prvý "komentátorský" šampionát absolvoval ešte v roku 2005 a jedným z hráčov, ktorých výkony vtedy hodnotil skrz mikrofón, bol aj brankár Rastislav Staňa. O dvanásť rokov neskôr sa stretli v štúdiu RTVS v pozícii televíznych kolegov.

"Rasťo bol nový, ale odkomentoval veľa zápasov extraligy i šampionát do 18 rokov. Zvládol to výborne a keď som ho počúval, tak som mal pocit, že tých dvanásť šampionátov už absolvoval aj on," ocenil debut svojho hokejového parťáka Pardavý.


Podobne ako samotní hráči, aj on absolvuje na šampionát a jednotlivé zápasy poctivú prípravu. Jeden rozdiel je však predsa podstatný. Ak urobí chybu za mikrofónom, Slovensku tým zápas určite neprehrá.

"Plný telefón esemesiek mám hlavne vtedy, keď sa mi stane nejaký brept a podobné veci. Inak ma doma upozorňujú hlavne na nejaké opakovanie slov. Človek si miestami pomáha oddialiť myšlienku slovíčkami ako ´proste, naozaj, či presne tak´. Niekedy totiž začnete rozprávať, režisér vám niečo ohlási cez vysielačku a prídete o niť myšlienky. Vtedy si musíte trošku vypomôcť. Celkovo však platí, že hokej zhora je veľmi jednoduchý. Ak máte cítenie, tak to takto zvrchu dokážete analyzovať veľmi rýchlo. Hlavne, ak komentujete kvalitné zápasy, tak je to veľmi ľahká práca."

Rozdiel je pochopiteľne v tom, či ide o komentovanie slovenskej reprezentácie, alebo dvoch úplne iných tímov.

"Komentovanie našich zápasov je vždy emotívnejšie a ak sa chlapcom nedarí, tak je to ťažké," priznal J. Pardavý. "Viem, že ľudia by chceli v takých chvíľach počuť tvrdú kritiku, ale ja sa snažím hľadať vždy hlavne pozitíva. Všetci vieme, že tento rok to z našej strany nebolo najlepšie. Až na ten jeden víkend sme však našťastie neprehrávali vysoko a išlo o vyrovnané zápasy. Priznám sa, strach som mal jedine v zápase proti Dánsku. Prehrávali sme 0:3 a vtedy som sa bál, že to dopadne veľmi zle a budeme musieť pristúpiť ku kritike. Našťastie to potom v tretej tretine vyzeralo oveľa lepšie."


Dosiahnuté výsledky mu pochopiteľne veľa radosti neurobili. Vicemajstra sveta však znepokojila aj atmosféra, ktorá slovenskú účasť v Kolíne sprevádzala. Ako vníma mediálnu vojnu, ktorá vypukla už v závere nášho pôsobenia v Lanxess aréne?

"Chyby by sme našli na oboch stranách. Prezident zväzu Kohút mohol podľa mňa reagovať inak. Či už počas prípravného obdobia, kedy to chcelo vytvorenie lepších podmienok, ale aj počas samotného šampionátu. Nebolo šťastné oznamovať už počas turnaja nedôveru trénerovi a generálnemu manažérovi. Na to mohol pokojne počkať až do obdobia po MS. Za samotný výsledok však pochopiteľne zodpovedajú vo veľkej miere aj tréner a manažér," zamyslel sa J. Pardavý.


Súčasná situácia je podľa neho na zamyslenie a rozhodne neprispieva k volaniu po zjednotení, ktoré slovenský hokej potrebuje. On sám by v prípade oslovenia pomocnú ruku ponúkol.

"Ja by som to určite prijal. Momentálne prebieha silná debata a každý z oslovených odborníkov má kus pravdy. Musíme si však uvedomiť, že pred nami je obrovské množstvo práce," uviedol Pardavý a vzápätí pomenoval aj hlavné oblasti, ktoré si podľa neho žiadajú akútny záujem zo strany kompetentných. "Všetci vieme o mládeži, s ktorou musíme pracovať. Chce to fundovaných trénerov, zaplatiť ich a posielať na stáže do zahraničia. Ďalšou vecou je infraštruktúra našej ligy. Potrebujeme vylepšiť štadióny, zabezpečiť komfort pre divákov. Rišo Lintner sa o to snaží, ale nie je to jednoduchá vec. Pre mňa osobne je najdôležitejším bodom súčasnej diskusie práve naša liga. Ak nemá krajina dobrú ligu, tak jej hokej zákonite padá dole. Deti potrebujú motiváciu a musia mať kde vyrastať pre reprezentáciu."

V súvislosti s Tipsport ligou sa začínajú ozývať hlasy, ktoré volajú po obmedzení počtu legionárov. V tejto oblasti vypukol boom.

"Cudzinci prinášajú kvalitu, oživenie a ľudia sa na nich chodia pozerať. V poslednom čase sa však ich počty rozrástli až príliš a na mieste by bolo nejaké obmedzenie," ponúkol svoj názor Ján Pardavý, ktorý si však zároveň uvedomuje, že obmedziť pohyb pracovnej sily v rámci Európskej únie nemožno len tak. Limity by sa tak podľa neho mali týkať hlavne hokejistov zo zámoria. "Pre našu ligu sú určite prínosom, ich počty by som však limitoval."

To, či absolvuje o rok v Dánsku aj svoje osemnáste majstrovstvá sveta, nateraz Pardavý povedať nevie. V hre sú totiž aj nové kariérne možnosti na funkcionárskom poli. Tak ako už totiž v našom rozhovore naznačil, k napredovaniu slovenského hokeja by chcel pomôcť aj on sám. Opakovanie výsledkov a lá Kolín by už totiž zažil veľmi nerád.

"Ja verím, že toto je to dno, od ktorého sa môžeme odraziť už len hore. Nadýchnuť sa a nezažívať podobné sklamania. Osobne stále dúfam, že olympiáda bude aj s hráčmi NHL a náš národný tím tam bude môcť opäť počítať s plnou silou. Rovnako tak sa to týka MS v Dánsku. Kolín nám totiž ukázal, že bez našich najlepších hráčov nemáme v medzinárodnej konkurencii šancu. Slovenský hokej si nemôže dovoliť hrať vrcholné turnaje len s hokejistami z Európy a domácej súťaže," dodal pre hokej.sk Ján Pardavý.
Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2017

Pozri viac

ProFutbal.sk