HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Tréning robí majstra. Riadiť by sa tým mali malí i veľkí
zdroj: jäzva

Tréning robí majstra. Riadiť by sa tým mali malí i veľkí

Keď som v roku 2008 navštívil v Halifaxe mobilnú expozíciu Siene slávy NHL, zaujala ma medzi vystavenými exponátmi rozstrieľaná práčka. Posiata čiernymi priehlbinami vytvorenými dažďom pukov. Priložený štítok uvádzal - toto je práčka, na ktorej trénoval streľbu malý Sidney Crosby počas svojich hokejových začiatkov v Cole Harbour.

Práčka Sida Crosbyho
jäzva


Tréning robí majstra a ani ten najlepší kanonier sveta nedokáže nasúkať päťdesiat gólov za sezónu len vďaka hre na play-station či vrodenému talentu. Vycentrovať mušku pomáhajú len a len hodiny strávené cibrením presnosti a tvrdosti streľby.

"Ak vyšlete v priebehu týždňa štyristo pukov na konkrétne miesta, tak sa vám to musí dostať do krvi. Osobne sa snažím každý rok spestrovať letnú prípravu niečim novým," hovorí útočník HC Košice Jiří Bicek. Vo veku 38 rokov patrí medzi tipsportligových matadorov a poviete si, že takýto hráč by už mal byť "vystrieľaný". Sám však veľmi dobre cíti, že zlepšovať sa dá vždy. Aj preto sa zveril do rúk trénera Branislava Kohutiara, ktorý otvoril v Košiciach nové centrum streľby.


"Je to veľmi užitočná vec. V minulosti som takéto centrá videl vo Fínsku, Amerike, či v Liberci. Želal som si, aby to raz bolo aj u nás. Hokejista si potrebuje zastrieľať aj v lete, ale celkovo platí, že v takejto intenzite netrénujete streľbu nikdy. Aj v rámci intenzívnych tréningov totiž vyšlete na bránku 15-20 pukov. Byť štyri mesiace bez ľadu a bez streľby je podľa mňa pre hokejistu dosť. Odporúčal by som to teda každému a myslím tým v prvom rade na deti. Keď sme boli malí my, tak sme hrali vonku hokej celé leto a neustále sme strieľali loptičky. Teraz majú deti zlepšovať techniku svojich rúk odbornejším spôsobom," vraví víťaz Stanleyho pohára z roku 2003.

Spoločnosť pri streľbe mu počas mojej návštevy robil obranca Radek Deyl. Puky lietali ako náboje z kalašnikova a obaja poriadne povymetali kúty bránky s plagátom Júliusa Hudáčka. "Až sezóna samozrejme ukáže, či sa moja muška zlepšila. Mám však z toho dobrý pocit a takéto veci jednoducho ublížiť nemôžu," usmieva sa Bicek.

Myšlienku priniesť do metropoly východu takéto centrum zrealizoval tréner Branislav Kohutiar.

"Inšpiroval ma Ľubo Vaic, ktorý prevádzkuje podobné centrum v Spišskej Novej Vsi. Užitočnosť takýchto pomôcok prezentoval na jednom zo seminárov aj pán Šupler. Inšpirovalo ma to k tomu, aby sme to priniesli aj do Košíc. Doposiaľ sme tu totiž nič podobné nemali a hokejistom to môže veľmi pomôcť. Radi by sme sa zamerali hlavne na deti, pretože streľba patrí popri korčuľovaní medzi najdôležitejšie herné činnosti každého hokejistu. V rámci tréningov totiž neexistuje príležitosť na taký intenzívny tréning streľby ako tu," hovorí B. Kohutiar.

Radek Deyl a Branislav Kohutiar
jäzva


Tréningy v takomto zariadení majú jednoznačný cieľ - skvalitniť techniku, presnosť a tvrdosť strely.

"Ak tu nastrieľate niekoľko stoviek pukov, tak získate do rúk prirodzenú istotu a tvrdosť. Je to celoročná záležitosť, pretože zlepšovať sa možno vždy. Páčilo sa mi, keď Sidney Crosby po jednej nevydarenej sezóne povedal, že musí pridať a denne potom strieľal cez 200 pukov. Zdokonaľovať sa môže hráč v každom veku," zdôrazňuje Branislav Kohutiar, ktorý dáva za príklad práve Biceka. "Jirka poznám od malička. Keď som začínal trénovať, bol to tretiačik. V tréningovom procese išiel vždy na sto percent a vždy patril medzi hráčov, ktorí trénovali radi. Silu strely už vo svojom veku samozrejme má, ale sám cíti, že z pohľadu presnosti to môže byť aj lepšie. Vidím, že aj v rámci týchto tréningov napreduje. Nepálime totiž z jedného miesta, ale hráčom to skúšame komplikovať rozličnými spôsobmi a strieľame z väčšej diaľky i z predbránkového priestoru. Keď hokejista odpáli v rámci jednej tréningovej jednotky tých 150 pukov, tak mu to určite niečo dá. Okrem toho cibríme i samostnú zručnosť práce s pukom."


Centrum streľby v Košiciach (25 obrázkov v galérii)

Leto hokejistu samozrejme nie je len o streľbe. Takýto druh tréningov kombinuje košický útočník s klasickou prípravou, ktorú však realizuje už dlhé roky individuálnou formou. Prečo sa na novú sezónu nepripravuje s tímovými spoluhráčmi?

"Osobne som na tento štýl prípravy zvyknutý a chalanov z tímu si užijem počas sezóny dostatočne. Takto sa pripravujem už od svojho návratu z Ameriky a potrebujem svoje veci. Mne napríklad nerobia dobre dlhé trate, pretože lýtkové svaly už nie sú také, aké by mali byť. Robím preto alternatívne intervalové behy, bicykel a podobné veci," vysvetľuje Jiří Bicek. "Mám to overené, že takto je to pre mňa lepšie. Napríklad taká túra v Tatrách je skvelá, ale pre môj chrbát by bola zničujúca. Držím sa preto svojich štandardov."

Podobný prístup zvolil aj Ladislav Nagy a v individuálnych podmienkach sa pripravujú aj viaceré košické posily ako Marek Hovorka, Petr Kafka, či ostatní legionári. Ich počet sa v metropole východu postupne rozrastá a priestor dostávajú i národnosti, ktoré boli v Košiciach doposiaľ tabu.

"Zmeny sa dali po takejto sezóne čakať. Košice majú vždy najvyššie ambície a preto nastalo dusno. Verím, že tieto všetky zmeny prispejú k tomu, aby sme vrátili značku HC Košice späť na vrchol. Chceme hrať pohľadný hokej a podstatné sú samozrejme výhry," dodáva pre hokej.sk strelecky "vytunovaný" Jiří Bicek.


Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk