HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Ktorí z Tučniakov sa nedostanú na Stanleyho pohár?
zdroj: TASR/AP

Ktorí z Tučniakov sa nedostanú na Stanleyho pohár?

Po víťazstve 2:0 v šiestom zápase finálovej série na ľade Nashville čakajú hokejistov Pittsburghu Penguins samé príjemné starosti. Medzi tie najkrajšie patria letné oslavy s pohárom. Rodinám a priateľom budú s hrdosťou ukazovať svoje mená vygravírované na najslávnejšej športovej trofeji sveta.

O zvečnenie majstrov na hokejovom svätom grále sa postará Louise St. Jacquesová, ktorá má na starosti gravírovanie mien na pohár. Nie všetci členovia tímu Penguins sa však dostanú na jej zoznam.

Aké sú požiadavky?

Každý klub má právo umiestniť na pohár maximálne 52 mien, vrátane trénerov, členov realizačného tímu a funkcionárov.

Z hráčov sa na zoznam vyvolených dostanú automaticky tí, ktorí odohrali v základnej časti minimálne 41 zápasov. Tí ostatní musia prejsť cez ďalší proces.

Z pohľadu kádra Penguins majú v tejto chvíli garanciu miesta na trofeji 24 hráči. Z nich piati (Scott Wilson, Carter Rowney, Jake Guentzel, Ron Hainsey a Josh Archibald) sa dočkajú takejto pocty prvýkrát v kariére. Zatiaľ čo Wilson odohral 78 z 82 zápasov základnej časti a splnil tak základnú podmienku, kvarteto Rowney, Guentzel, Hainsey a Archibald získali istotu iným spôsobom. Nastúpili totiž vo finálovej sérii Stanleyho pohára.

Trinásť hráčov Pittsburghu sa dostane na pohár už druhýkrát. Sú nimi Phil Kessel, Conor Sheary, Justin Schultz, Patric Hornqvist, Nick Bonino, Bryan Rust, Ian Cole, Carl Hagelin, Trevor Daley, Tom Kuhnhackl, Brian Dumoulin, Olli Maatta a Matt Murray. Dočká sa dokonca i Eric Fehr, ktorý odohral za Penguins pred výmenou do Toronta v aktuálnej sezóne 52 zápasov.

Sidney Crosby, Jevgenij Malkin, Kris Letang a Matt Cullen budú mať svoje mená vygravírované na Stanleyho pohári už trikrát a Chris Kunitz dokonca až štyrikrát. Okrem troch triumfov s Penguins totiž oslávil titul aj v roku 2007 s Anaheimom.

Hráči so šancou

Všetci ostatní sa ocitli v pozícii čakateľov. Nesplnili totiž podmienku počtu štartov v základnej časti a nenastúpili ani vo finále. Z tejto skupiny hráčov má najväčšiu šancu brankár Marc-Andre Fleury. Ten odchytal v základnej časti 38 zápasov a ďalších 15 pridal v play-off. V tomto prípade však platí, že aj keby toho odchytal aj oveľa menej, náhradný brankár sa na pohár umiestňuje spravidla vždy. Fleury sa teda báť nemusí a jeho meno sa objaví na pohári už tretíkrát.

Veľké šance má aj Chad Ruhwedel. V play-off odohral len šesť zápasov, v základnej časti ich však bolo 34 a na základnú podmienku tak stratil iba sedem štartov.

Horšie to už vyzerá so šancami Marka Streita. Švajčiarsky veterán nastúpil v základnej časti v 19 a v play-off v 3 zápasoch. Organizácia Penguins by mu však mohla podať pomocnú ruku vzhľadom na jeho status veterána. Ďalšiu podobnú príležitosť už totiž možno 39-ročný obranca nedostane.

Na miesto na pohári však môže takmer určite zabudnúť Cameron Gaunce. Dvadsaťsedemročný kanadský obranca sa v play-off na ľade neobjavil a v základnej časti odohral len 12 zápasov s bilanciou 1+3. Takáto štatistika nestačí.

Spoločne so Streitom a Gaunceom je tu ešte početná skupina ďalších hráčov, ktorý odohrali pár zápasov v základnej časti a niektorí z nich dokonca odohrali i jeden či dva play-off stretnutia. Ak sa však chcú ocitnúť zvečnení na Stanleyho pohári, budú ho musieť získať ešte raz a prispieť k tomu väčšou mierou. Do tejto skupiny patria Tom Sestito, Derrick Pouliot, Dominik Simon, David Warsofsky, Frank Corrado, Jean-Sebastien Dea, Tristan Jerry, Kevin Porter a Oskar Sundqvist.

Zdroj: Thehockeywriters.com

Najnovšie z klubu: Pittsburgh Penguins

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk