HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Puliš sa teší na českú výzvu: Do Zvolena sa vrátim rád, najlepšie však až na sklonku kariéry
zdroj: Vladimír Chramazda

Puliš sa teší na českú výzvu: Do Zvolena sa vrátim rád, najlepšie však až na sklonku kariéry

Túlavé topánky si prvýkrát obul už v roku 2008, kedy sa rozhodol ako hráč zvolenskej juniorky skúsiť šťastie za oceánom. Po necelých troch sezónach za veľkou mlákou sa vrátil Radovan Puliš pod Pustý hrad, odkiaľ si neskôr poodskočil v drese Slovana na klziská KHL a vlani okúsil aj švajčiarsku NLB.

Po každej zo svojich zahraničných skúseností sa vrátil do materského klubu a vo Zvolene bol zakaždým istotou stabilnej porcie gólov a bodov. V roku 2013 pomohol HKM k majstrovskému titulu a o dva roky neskôr sa stal najlepším strelcom našej najvyššej súťaže.

Vo svojej mysli však stále nosil myšlienku na zahraničný angažmán, ktorý by mu pomohol naplniť nároky každého ambiciózneho hokejistu. Po krátkom koketovaní s ruským Krasnojarskom si napokon tľapol s nováčikom českej najvyššej súťaže z Jihlavy a v drese slávnej Dukly sa v novej sezóne pokúsi predviesť svoje kanonierske schopnosti aj priaznivcom hokeja na Vysočine.

Rado, aké sú tvoje pocity po podpise zmluvy pre novú sezónu?

Radovan Puliš: Som naozaj veľmi spokojný. Českú extraligu považujem za veľmi kvalitnú súťaž a som rád, že budem hrať za slávny klub, akým Jihlava určite je.

Pôvodne to však vyzeralo na výrazne vzdialenejšie pôsobisko. Ako to vlastne bolo s Krasnojarskom?

Bolo to také rozpačité. Mal som tam ísť, nemal som tam ísť. Ja som pôvodné podmienky prijal, ale potom mi poslali návrh zmluvy v ruštine. Musel som si ju nechať preložiť a navyše mi mali vyjasniť ešte ďalšie dva body. Naťahovalo sa to a do toho sa ozvala Jihlava. Vybral som si Duklu.

Bola to komfortnejšia a istejšia voľba?

Určite áno a česká liga je hlavne lepšia ako VHL. Osobne sa veľmi teším na túto súťaž a budem tam chcieť potvrdiť svoje výkony, ktoré som podával vo Zvolene.

Povedali ti v Jihlave, čo od teba očakávajú?

Samozrejme, čakajú odo mňa, že budem patriť medzi lídrov útoku. Dúfam, že naplním očakávania a budem pre tím prínosom.

Radovan Puliš
jäzva

Značka Dukly Jihlava bola počas federálnych čias silným pojmom. Čo vieš o histórii tohto klubu?

Ja osobne si samozrejme tie slávne časy nepamätám, ale viem dobre, že Dukla vyhrala dvanásť titulov. Teraz ju v tomto smere dobehlo Brno a hneď prvý prípravný zápas hráme práve proti Komete. Bude to teda zaujímavé. Klub s takouto históriou si zaslúži pozíciu medzi extraligovou elitou.

Poznáš aj niektoré z mien, ktoré budovali značku Jihlavy?

Ja som bol v tom čase malý chlapec. Viem však veľmi dobre, že v tom čase tam boli na vojne najlepší hráči z celého Československa. Každý pozná mená ako boli Holíkovci, Válek, hrávali tam Liba či Lukáč. Samé legendy.

Môže sa táto hokejová minulosť prejaviť aj v súčasnej Dukle?

Počul som, že už v baráži bol v Jihlave vypredaný štadión. Ľudia v tomto meste mali hokej vždy radi a osobne sa veľmi teším na atmosféru, ktorá bude vládnuť v hale. Dá sa totiž čakať, že po návrate do najvyššej ligy zavládne v Jihlave správna eufória.

Poznáš už ciele Jihlavy?

Hovoril som s manažérom tímu pánom Ščerbanom a politikou klubu je tímová spolupráca. Ja chcem byť súčasťou tohto tímu a dúfam, že nám to pôjde spoločne veľmi dobre. Jedno je isté, všetci musíme urobiť všetko preto, aby nešlo len o nejaký krátkodobý návrat medzi českú elitu. Verím, že dokážeme oprášiť slávnu históriu klubu.

Spomínaš Bedřicha Ščerbana, ktorý bol skvelým hokejistom. Trénerom je Petr Vlk, asistentom Viktor Ujčík. Všetko známe hokejové mená. Nakoľko dôležité sú takéto osobnosti?

Hovoril som zatiaľ s manažérom a asistentom trénera a hneď som vycítil, že ide o ľudí, ktorí vedia o hokeji veľmi veľa. Uvedomujú si, že hráči podávajú dobré výkony vtedy, keď sa cítia v tíme dobre. Mal som z nich naozaj dobrý pocit.

Radovan Puliš
Vladimír Chramazda

O českej extralige sa hovorí ako o lige, v ktorej sa kladie silný dôraz na dodržiavanie systému. Si na to pripravený?

Uvidíme, bude to pre mňa nová skúsenosť. Osobne si myslím, že by mi táto liga mohla sadnúť. Urobím všetko preto, aby boli spokojní so mnou a aby som bol aj ja sám spokojný so svojimi výkonmi.

V porovnaní s Krasnojarskom je Jihlava určite vhodnejšou voľbou aj pre tvoju rodinu. Vezmeš ju na Vysočinu so sebou?

My by sme išli spolu aj do Ruska. Chcem vidieť ako mi vyrastá dcérka a rodinku tak chcem mať určite pri sebe.

Radovan Puliš
jäzva

Kedy sa pridáš k tímu Dukly?

Momentálne sa pripravujem v Banskej Bystrici, pretože po operácii som navštevoval doktora, ktorý je špecialistom na regeneráciu kolena. Potrebujem to poriadne posilniť a o mesiac a pol sa pripojím k tímu Jihlavy na ľade.

Čo si teda sľubuješ od novej sezóny?

Spokojný budem, ak zažijeme s tímom dobrú sezónu. Ak budú ľudia spokojný a ja budem cítiť, že som bol pre tím prínosom.

Rozlúčil si sa so spoluhráčmi zo Zvolena?

My sa nelúčime. Ostávame v kontakte a stále trávime spolu veľa času. Nikde nie je napísané, že sa raz do Zvolena nevrátim. Mám však svoje hokejové sny a budem veľmi rád, ak sa do dresu HKM vrátim až niekedy na sklonku hokejovej kariéry.


Najnovšie z klubu: Zvolen

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk