HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Vegas spozná svoj nový tím. Črtá sa zisk viacerých zvučných mien
zdroj: NHL

Vegas spozná svoj nový tím. Črtá sa zisk viacerých zvučných mien

Už len pár dní ostáva do rozširovacieho draftu NHL. Klub Vegas Golden Knights si v ňom vyberie hráčov pre novú sezónu a definitívne sa tak uzatvorí proces vzniku nového klubu.

Úloha vybrať si to najlepšie z možného patrí generálnemu manažérovi Georgevi McPheeovi. Ten veľmi dobre vie, že v drafte nebude môcť siahnuť na superhviezdy formátu Alexandra Ovečkina, Connora McDavida či Sida Crosbyho. Vo Vegas neskončia ani jeho bývalí zverenci z Washingtonu Braden Holtby, Nicklas Bäckstrom či Jevganij Kuznecov.

Rozširovací draft má totiž jasné pravidlá. Každý klub musí ponúknuť aspoň jedného obrancu a dvoch útočníkov, ktorí majú platný kontrakt pre sezónu 2017-18 a odohral minimálne 40 zápasov v uplynulom ročníku, alebo 70 zápasov od štartu sezóny 2015-16. Kluby musia uvoľniť aj jedného brankára, ktorý má zmluvu pre budúcu sezónu, alebo do nej vstúpi ako obmedzený voľný agent.

Každý klub si môže chrániť sedem útočníkov, troch obrancov a jedného brankára. Alebo deviatich hráčov nehľadiac na post. Chránení musia byť všetci hráči, ktorí vlastnia klauzulu o nemožnosti výmeny. Oslobodení sú hokejisti, ktorí odohrali v NHL-AHL menej ako dve sezóny.

Z pohľadu Vegas platí, že záverečný káder musí obsahovať minimálne 14 útočníkov, 9 obrancov a 3 brankárov. Pred začiatkom novej sezóny musí mať podpísaných minimálne 20 z 30 hráčov. Celkový platový rozpočet sa musí pohybovať od 43,8 do 73 miliónov dolárov.

"Tento draft je pre nás veľmi dôležitý. Určí základnú identitu klubu," uviedol asistent riaditeľa pre hráčske otázky klubu Bob Lowes. "Toto je naša šanca urobiť dôležitý zásah."

Uveďme, že pozíciu prvého brankára Vegas by mal zaujať Marc-Andre Fleury z Pittsburghu. Tím z púšte má na výber aj množstvo iných zvučných mien. Keď sme už hovorili o tom, že George McPhee je bývalým GM Washingtonu, tak napríklad Capitals nechránia aj hráčov ako Philipp Grubauer, Kevin Shattenkirk, Justin Williams, Brooks Orpik či TJ. Oshie. Z Los Angeles by si mohli Vegas vybrať napríklad nášho Mariána Gáboríka. A podobných hviezd je k dispozícii naozaj veľa.

Funkcionári z Vegas majú právo rokovať s funkcionármi všetkých tridsiatich klubov. Tím môžu podniknúť kroky, ktoré by im zabezpečili dohodu na tom, že Knights nesiahnu po niektorých hráčoch, ktorých by si teoreticky vybrať mohli.

Tento proces beží naplno a napríklad Columbus sa už s Vegas dohodol na výmene pozície v prvom kole draftu a na oplátku získal garanciu, že McPhee nesiahne na trojicu Matt Calvert, William Karlsson a Ryan Murray.

Blue Jackets nie sú jediným klubom, ktorý sa takto poistil. Podobné dohody vraj majú s Vegas uzatvoriť ešte pred draftom aj Anaheim, Minnesota a Chicago.


V NHL ide o prvý rozširovací draft od roku 2000, kedy do ligy vstupovali Columbus Blue Jackets a Minnesota Wild.


Zdroj: secondcityhockey.com, russianmachineneverbreaks.com

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk