HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Filip Novák po dvojročnom väzení: Nezaslúžil som si znovu reprezentovať
zdroj: rtvs

Filip Novák po dvojročnom väzení: Nezaslúžil som si znovu reprezentovať

„Chcem vyjadriť to, čo cítim predovšetkým. Pokoru,“ začína svoje rozprávanie Filip Novák, ktorý odštartoval profesionálnu kariéru v Skalici po boku Žigmunda Pálffyho. V počiatkoch hráčskych rokov preukazoval pravý krídelník potenciál, no nedarilo sa mu presadiť na najvyššej úrovni. Zo Skalice putoval na hosťovania, neskôr hral v Bystrici, Žiline či tíme EBEL zo Székesfehérváru. V roku 2015 bol so snahou získať rolu lídra v niektorom z top tímov koniec. Mal vtedy len 28 rokov.

MS o päť-šesť levelov vyššie než liga

Novák sa ocitol v náročnej životnej situácii. Rozhodol sa ju riešiť radikálne, s airsoftovou zbraňou vtrhol do rakúskej banky. Pod hrozbami si odniesol takmer desať tisíc eur. Pýtate sa, čo k tomu viedlo profesionálneho hokejistu, ktorý v slovenskej najvyššej súťaži odohral sedem sezón? Filip sa k temnému obdobiu vracať nechce. Keď sa s dnes tridsaťročným odchovancom Skalice rozprávate, veríte jeho skratovému konaniu ešte menej. Zaujme vás jeho inteligentný a pokorný prejav. Vyjadruje sa rozumne, vtipne, no keď od hokeja či bežného života preskočíte k udalosti z roku 2015, tónina hlasu sa zmení. Na okamih sa odmlčí, zarosia sa mu oči.

250617inline_2439814
Filip Novák strieľa v dueli proti USA. (tasr)

S Novákom sme sa rozprávali v útrobách Zimného štadióna Ondreja Nepelu. Na sebe mal spotený dres s dvojkrížom na hrudi. Niesol ho hrdo, no s pokorou. Slovensku len pred pár okamihmi pomohol na majstrovstvách sveta v inline hokeji k piatej priečke. „Piate miesto považujem za sklamanie, chceli sme sa domácim divákom viac odvďačiť za podporu. Priečka tesne pod pódiom asi reflektuje to, kam momentálne patríme. Stále nám v porovnaní so svetovou špičkou ešte niečo chýba. Avšak, s ohľadom na podmienky, v akých sa na Slovensku robí inline hokej, je to veľký úspech,“ konštatoval Novák po tom, čo si Slovensko pohoršilo oproti vlaňajšku o jedno miesto, a dodáva: „Zápasy, ktoré sme tu odohrali, boli kvalitou o päť-šesť levelov vyššie než sú stretnutia domácej súťaže. Hlavne pre mladších hráčov boli zápasy s USA či Švédskom cennou skúsenosťou.“

20090406_SKA100022480
Filip Novák oslavuje strelený gól vo finále slovenskej ligy proti Košiciam v roku 2009. (tasr)

Od vicemajstra Slovenska k uväzneniu

Filip Novák debutoval v skalickom drese ako tínedžer. V klube pôsobil odmalička až do veku 24 rokov. „Ligu som si zahral aj inde, no v Skalici som bol doma. V sezóne 2008/09 sme boli vicemajstrami Slovenska. Mali sme partiu okolo Žiga Pálffyho, Mira Zálešáka - skvelých hokejistov. Generácia hráčov Žigovej úrovne na Slovensku už dlho nebude. Bolo mi cťou s ním hrať, bola to veľká hokejová škola,“ spomína na najkrajšie hokejové roky Novák. V roku 2011 odišiel do Spišskej Novej Vsi. Odohral 60 zápasov s bilanciou 31+40. Vyslúžil si príležitosť v EBEL, v maďarskom Fehérvári si držal necelý bod na zápas. Príchodom kanadskej vlny do tímu mu však nezostalo miesto. Naposledy hral v roku 2015 druhú ligu v Senici. V tom prišla udalosť, ktorá navždy spravila škrt v nielen jeho hokejovom živote.

o_novak
Filip Novák necelé dva roky pred lúpežou. (mshkzilina,sk)

„So zbraňou namierenou na hlavu pracovníka banky prikázal hotovosť vložiť do tašky. Následne ju zatvoril a ušiel na aute,“ opísala lúpež pre rakúske médiá miestna polícia. Filip mal použiť airsoftovú zbraň, pracovníci banky mu vydali 9 115 eur. Maskoval sa šiltovkou, tmavými okuliarmi a šatkou. Banku sa mu podarilo opustiť pred príchodom polície, no jeden z klientov zaregistroval evidenčné číslo jeho auta. Novák sa po príchode na Slovensko k všetkému priznal, z nitrianskej väznice ho previezli do Rakúska, kde v lete 2015 dostal dvojročný trest. Na podmienku ho pustili začiatkom tohto roka.

Cítil som sa byť znovu užitočný

V interview pre HOKEJ.sk sa vrátil k udalostiam prvýkrát od návratu do civilného života: „Za svoje konanie v roku 2015 sa chcem ospravedlniť všetkým fanúšikom a ľuďom, ktorým som tým ublížil a ktorých som sklamal. Vlastnou vinou som sa dostal do zložitej životnej situácie, ktorá súvisela najmä s dlhmi kvôli hazardu. Pri pokuse vyriešiť ju som konal neprípustne. Aby človek mohol reprezentovať svoju krajinu, nestačí mať dostatočnú výkonnosť, vyžaduje si to ešte niečo viac. Z tohto pohľadu si myslím, že som si nezaslúžil obliecť slovenský dres. Zároveň však chcem vyjadriť vďaku trénerovi Antalovi, realizačnému tímu, spoluhráčom a SZĽH, že sa za mňa postavili. Pomohli mi cítiť sa znovu užitočný. Vnímam to ako veľký záväzok a dôležitú motiváciu do budúcnosti. Veľmi ich za to rešpektujem.“

„Aby človek mohol reprezentovať svoju krajinu, nestačí mať dostatočnú výkonnosť, vyžaduje si to ešte niečo viac. Z tohto pohľadu si myslím, že som si nezaslúžil obliecť slovenský dres."

Filip patril na šampionáte k ťahúňom slovenského mužstva. Sám však zásluhy odmietol, zdôraznil silu kolektívu, ktorý bol hlavnou zbraňou domáceho výberu. Hokej si užíval, na jeho tvári sa po mesiacoch trápenia znovu objavil úsmev. Tridsaťročný útočník však nateraz zostáva neoblomný: „Hokej je láska na celý život, veľa vám dá i zoberie. Tréneri vyskladali skvelú partiu, bolo pre mňa príjemné znovu žiť hokejovou atmosférou. Návrat k veľkému hokeju však momentálne neplánujem. Túto kapitolu som už asi uzavrel. Teraz pracujem v automobilovom priemysle, snažím sa postaviť na vlastné nohy, mám sa veľa čo učiť. Možno si ešte zahrám na poloamatérskej úrovni, aby som zostal v kontakte so športom. Avšak, ako väčšina, nikdy nehovorím nikdy...“

Najnovšie z klubu: Skalica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk