Zlatou chvíľkou gangsterských Americans bolo rekordné derby
zdroj: THN.com

Na klube New York Americans bolo bizardné azda všetko. Od prazvláštneho nelegitímneho vzniku až po pamätný najdlhší hokejový zápas, ktorý kedy metropola východného pobrežia USA videla.

Začnime tým, ako korčuliari v hviezdami posiatych dresoch prišli na Broadway v roku 1925. V pozadí tohoto kroku nájdeme nelegálny štrajk hráčov v Kanade, ktorý sa udial počas predošlej jari. Hokejistov Hamiltonu Tigers nahnevala skutočnosť, že nedostali vyplatený sľúbený posezónny bonus. A tak nenastúpili do play-off. Prezident NHL Frank Calder štrajkujúcich suspendoval a neskôr pomohol organizácii Tigers pri sťahovaní do práve dobudovanej haly Madison Square Garden. A tak sa Tigre zmenili na New York Americans. Klub, ktorý získal nálepku gangsterského.

Problematickou postavou klubu bol Bill Dwyer. Akýsi krstný otec Americans, ktorý natlačil do tejto organizácie rozličnými cestičkami 75 000 dolárov. V New Yorku bol počas prohibície známy ako kráľ pašovateľov a prostredníctvom svojej akvizície v NHL plánoval dať svojmu biznisu legitimitu. To mu v podstate vychádzalo až do úvodného súboja Americans, ktorý sa odohral 15. decembra 1925. V ten deň sa totiž ocitol "Veľký Bill" vo väzení. Noviny New York Times hlásali: "Najväčší gang s alkoholom bol rozbitý, William Dyer zatknutý! Obvinený z rozsiahlého úplatkárstva!"

Dwyer bol neskôr oslobodený, jeho gangsterská povesť ale výrazne poznamenala imidž klubu. Miláčikmi mesta, ktoré nikdy nespí, sa medzitým stali spolunájomníci Amerks z Madison Square Garden - New York Rangers. Ostrostrelec Americans Lorne Carr okomentoval všeobecnú náladu takto:

"Tlač nás onálepkovala ako tiene New Yorku a dala nám prívlastok robotníkov. Pánmi boli oni a keď sme hrali proti sebe, tak sme sa takmer nedokázali dostať do Garden. Vo vnútri to bolo také hlučné, že sme nepočuli vlastné slová. Aj štatistiky hovorili jednoznačne v ich prospech, Rangers vyhrali takmer každý vzájomný zápas."

Až prišiel 28. marec 1938. Deň, kedy sa Americans rozhodli ukázať, že aj oni si zaslúžia svoje miesto na výslní a so svojim rivalom zviedli jednu z najpamätnejších partií hokejovej histórie New Yorku. Bolo to v období, kedy sa trénerovi a generálnemu manažérovi Amerks Redovi Duttonovi podarilo vyskladať slušný káder, ktorý sa mohol hrdo postaviť Jazdcom bossa Lestera Patricka. Mladí strelci Art Chapman, Dave "Sweeney" Schrinera Lorne Carr boli kvalitne dopĺňaní veteránmi Hapom Dayom a Nelsom Stewartom. Brankármi v tomto súboji boli nováčik Earl Robertson na strane Americans a vyslúžilec Davey Kerr na strane druhej.

Séria hraná na tri víťazné stretnutia postavila New York do pozoru a v meste sa nehovorilo o ničom inom. "Už za úsvitu 28. marca sa tiahli rady na lístky popod okná na 49. a 50. ulici," písal vtedy magazín Sport Life. "Divácka galéria bola zaplnená do posledného miestečka dávno predtým, než vykorčuľovali oba tímy na ľadovú plochu."

Prvá tretina sama o sebe nepriniesla nič vzrušujúce a tak sa jedna fanúšička Rangers rozhodla zareagovať na bezgólový stav svojským spôsobom. V momente, kedy si myslela, že zaznamenali Jazdci gól, priskočila ku bránkovému rozhodcovi Charlesovi Porteousovi, odstrčila ho nabok a stlačila červený klaksón. Poriadok na ľade nastolili rozhodcovia Bert McCaffery a Ag Smith až potom, čo polícia vyviedla impulzívnu diváčku preč.

V druhej tretine strelili Rangers dva góly a Dutton sa preto rozhodol pre dramatickú zmenu taktiky. V tretej tretine začal posielať na ľad piatich útočníkov! Zmena zabrala a Carr so Stewartom vyrovnali. Zápas tak dospel do predĺženia. Gól ale nie a nie padnúť. Po troch predĺženiach sa prehupol čas cez jednu hodinu v noci. To priviedlo jedného z fanúšikov späť na štadión po tom, čo strávil niekoľko hodín v bistre na rohu ulice. V čase jeho odchodu do baru viedli Rangers 2:0.

"Ako skončil zápas?"opýtal sa jedného z návštevníkov bistra po tom, čo dopil už niekoľké pivo. Ten mu ale ponúkol prekvapivú odpoveď: "Skončil? Veď oni ešte stále hrajú. Skóre je vyrovnané."

Fanúšik Americans si tak na hlavu nasadil klobúk a utekal späť do Madison Square Garden. V čase jeho návratu hodil rozhodca Ag Smith puk v rámci úvodného buly štvrtého predĺženia. Dutton poslal na ľad Schrinera, Carra a Chapmana a už o štyridsať sekúnd neskôr adresoval Chapman milimetrový pas Carrovi. Ukážková kombinácia skončila víťazným gólom.

"Nasledoval som svoj inštinkt," spomína Carr. "Vypálil som a prekonal Kerra. Keď sme dooslavovali víťazstvo, boli už dve hodiny v noci."

A tak sa zrodilo jediné veľké víťazstvo Americans v rámci rivality s Rangers. Vďaka Hitchcockovskej réžii ostáva v histórii zapísané ako nezabudnuteľné.

Zdroj: THN.com