HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Univerzitný hokej a hokejový zázrak
zdroj: Peter Brichta

Univerzitný hokej a hokejový zázrak

Názov knižnej publikácie Stana Mikitu „Hrám, aby som vyhral“, hovorí jasne o presnom cieli nielen jeho, ale každého hráča. Každý hrá, aby víťazil, posúval sa vpred, prekonával často samého seba a približoval sa tak k svojim najväčším snom. Už mladý hokejista vie, že najväčšia túžba je pôsobiť v zámorskej NHL a dotknúť sa Stanley Cupu. Vybrať si však tú správnu hokejovú cestu, aby sa na nej hráč mohol skutočne posúvať vpred, nie je vôbec také ľahké, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Čoraz častejšie sa kladie dôraz za vzdelanie a stáva sa neoddeliteľnou súčasťou rastu mladého hokejistu.

"Hokejový sen“ alebo cesta do vysnívanej NHL

Severoamerická cesta do NHL vedie najmä dvomi spôsobmi. Prvým je Canadian Hockey League (CHL), ktorá v súčasnosti zastrešuje tri súťaže, a síce OHL, QMJHL a WHL. Odtiaľto pochádza väčšina draftových jednotiek akými boli napríklad Sidney Crosby, Patrick Kane, Steven Stamkov či Claudie Giroux. Sú však aj takí, ktorí využili druhú cestu a pred profesionálnou CHL vsadili radšej na niektorú z univerzitných líg (NCAA, ACHA). Medzi tých, ktorí popri hokeji vynakladali úsilie aj na akademickej pôde patrili Johnny Gaudreau, Jonathan Toews, Jonathan Quick, Carl Hagelin či Jack Eichel.

V nedávnom drafte NHL 2017 v Chicagu bolo vybratých až 60 hráčov (30 obrancov, 25 útočníkov, 5 brankárov) z univerzitnej súťaže, pričom až 29 tímov z NHL si vybralo minimálne jedného hokejistu – študenta. V ostatnej sezóne pôsobilo v NHL celkovo až 314 aktívnych hráčov z univerzít, čo predstavuje 32% z celkového počtu. Ide doposiaľ o najväčšie číslo. Prečo zo strany klubov neustále narastá záujem o týchto hráčov?

Profesionál vs. študent z NCAA či ACHA

Kým hráč pôsobiaci v CHL je považovaný za profesionála vo vekovej hranici 16-20 rokov, hokejista z univerzitnej súťaže (20-28 rokov) má štatút amatéra. Žeby slovíčko „amatér“, ktoré neznie tak hrdo ako „profesionál“ odrádzalo mladých od univerzitného športu? Práve naopak. Aj keď sa profesionáli z CHL vedia kvôli vyššiemu počtu hokejových stretnutí rýchlejšie prispôsobiť 82-zápasovému kolotoču NHL, nižší počet stretnutí v univerzitných súťažiach má aj svoje výhody – je menšia možnosť na výpadky formy, zápasy sa nesú v znamení play-off, a keďže ide zväčša o defenzívnu hru a súperovi sa nedáva veľa priestoru na skórovanie, hráči musia byť väčšmi vynaliezavejší a hra intenzívnejšia. Príkladom je herný prejav Jonathana Toewsa. Hoci bol v roku 2003 draftovaný v dorasteneckom drafte WHL, rozhodol sa pre pôsobenie v stredoškolskej lige a následne odišiel hrať hokej na Univerzitu v Severnej Dakote. Po dvoch rokoch univerzitného hokeja bol vo vstupnom drafte NHL 2006 draftovaný na treťom mieste Chicagom Blackhawks, s ktorým následne trikrát z pozície kapitána získal Stanley Cup.

EUHL
EUHL (Zdroj: Peter Brichta)

Vzdelanie ako kľúčové východisko

Konkurencia medzi mladými hráčmi, ktorí sa snažia predrať do NHL, je obrovská. Aká je šanca uchmatnúť si miesto v tejto súťaži ak na aktívnu súpisku treba 12 útočníkov, 6 obrancov a 2 brankárov? Len v CHL spoločne v 58 tímoch pôsobí viac než 1160 aktívnych hráčov. Tým konkurujú tí univerzitní, plus veľké množstvo mladých talentov z Európy. Na drafte NHL si vyberá 30 klubov v siedmich kolách, dokopy je teda oslovených 210 hráčov. Ďalší sú pozývaní do kempov, do nižších súťaží v zámorí či do Európy, no vo všetkých prípadoch je obmedzený limit. Hráč, ktorému sa nepodarí po ukončení juniorského veku presadiť sa v profesionálnom hokeji, má možnosť pokračovať na amatérskej úrovni, no v takomto prípade je nútený zamestnať sa v civilnom zamestnaní. Iná možnosť je pokračovať v hokeji popri štúdiu. V Amerike je možné pôsobiť v univerzitnej lige až do 28 rokov a ak sa hráčovi následne nepodarí hokeju venovať profesionálne, stále je tu jeho vysokoškolské vzdelanie, ktoré mu pomôže pri uplatnení sa na pracovnom trhu. Nie je to len o odborných informáciách, ktoré na akademickej pôde získal, ale o cieľavedomosti, pracovitosti, čestnosti či vitalite, ktorá sa od neho na vysokej škole vyžadovala. Spoločnosti pri získavaní nových zamestnancov často vyhľadávajú práve bývalých športovcov, pretože vedia, že poznatky zo školy majú už dokonale prepojené s bojovnosťou a vôľovými vlastnosťami, ktoré získali pri športe.

Je ale potrebné uvedomiť si, že o ceste univerzitného hokeja treba premýšľať s dostatočným predstihom. Keďže tento hráč nesie štatút „amatér“, nikdy pred tým nesme nastúpiť za profesionálny mužský alebo profesionálny juniorský tím, byť zastupovaný agentom, podpísať profesionálnu zmluvu a prijať finančnú odmenu za svoju hru. Dokonca nesmie s profesionálnym tímom ani len trénovať alebo dostať od neho čo i len obyčajnú hokejku. Ak teda hráč odohrá hoci len jedno stretnutie v CHL alebo v ruskej MHL, na americké univerzitné súťaže môže zabudnúť!

Priestor dostávajú aj hokejisti – študenti v Európe

V Európe až do roku 2013 celosezónna univerzitná hokejová súťaž absentovala. V súčasnosti však už funguje EUHL (Európska univerzitná hokejová liga), ktorá ponúka hokejový priestor študentom nielen z Európy. Nakoľko v októbri odštartuje svoju ešte len piatu sezónu, pravidlá nie sú oproti zámoriu tak prísne. V blízkej budúcnosti sa ale budú postupnými krokmi približovať tým v Severnej Amerike, nakoľko Európskej univerzitnej hokejovej asociácii (EUHA), ktorá je riadiacim orgánom súťaže, záleží sa budovaní vzťahov, napr. výmenné pobyty, s univerzitnými asociáciami NCAA a ACHA. V súčasnosti môže hrať v EUHL aj ten študent, ktorý už pred tým okúsil profesionálny hokej. Výber EUHL, pri zrode ktorej stál okrem iných aj Ľubomír Sekeráš, si každoročne meria sily s výberom ACHA. O skutočnosti, že si títo mladí študenti naozaj môžu konkurovať, presvedčil aj výsledok ich poslednej vzájomnej konfrontácie, keď Európania zvíťazili 4:1.

Aj keď nemožno zatiaľ porovnávať americký univerzitný hokej, ktorý má viac než storočnú tradíciu, s tým európskym, hokejovo rásť a posúvať sa vpred je skutočné možné aj popri vzdelávaní. Snahou EUHA je postupnými krokmi zdokonaľovať projekt EUHL, aby sa raz európsky univerzitný hokej mohol svojou kvalitou porovnávať s tým univerzitným v zámorí, nakoľko aj v tejto súťaži figurujú šikovní hráči, ktorí môžu popri štúdiu pokračovať v hokeji.

Sú to často práve študenti, kto má v sebe najviac odhodlania a sily prekonať každú prekážku a čeliť každej výzve, ktorá sa zjaví. Nezabúdajme, z akých hráčov bolo vyskladané v roku 1980 mužstvo Spojených štátov amerických na Olympijských hrách, ktoré nielen, že porazilo Sovietsky zväz, ale hlavne sa postaralo o priam hokejový zázrak.

Odporúčame

ProFutbal.sk