HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Melicherčík pocítil nedôverčivosť voči Slovákom. V Bolzane presvedčil spoľahlivými výkonmi
zdroj: jäzva

Melicherčík pocítil nedôverčivosť voči Slovákom. V Bolzane presvedčil spoľahlivými výkonmi

Boli časy, kedy sme nad rakúskou hokejovou ligou ohŕňali nos. Dnes by ponuku z nadnárodnej EBEL Ligy privítala väčšia tipsportligových hráčov s otvorenou náručou. Takéto ponuky sú už však vyložene raritné.

V novom ročníku EBELky sa predstaví len pätica Slovákov, pričom traja z nich pôsobia v českom Znojme. Okrem nich nás budú v tejto súťaži reprezentovať už len Kristián Kudroč (Innsbruck) a brankár Marcel Melicherčík (Bolzano).

"V lige je veľmi veľa zámorských hráčov. Vnímajú ich istotu. Z desiatich takýchto hráčov sa tam presadí osem. Zatiaľ čo ak vyberú chlapcov zo Slovenska, alebo Česka, tak je to len päť či šesť. V tomto smere sa teda snažia vsádzať na istotu a u nás lovia pomenej," zamýšľa sa Melicherčík, podľa ktorého už z pohľadu západu stratil slovenský hokej potrebný kredit. "Sú voči nám dosť nedôverčiví a ja sám som bol v Bolzane počas prvých troch mesiacov na tryoute. Prakticky do konca októbra mali právo odstúpiť od zmluvy."

Marcel Melicherčík
jäzva

Za všetko hovorí fakt, že zatiaľ čo Slovákov je v EBEL Lige ako šafránu, Kanaďanov tam pôsobí 84 a Američanov 24. To predstavuje viac ako sto hokejistov zo zámoria. Aj po príchode Melicherčíka do Bolzana sa tamojší fanúšikovia pýtali - na čo je nám Slovák? Prečo sme nezískali Kanaďana?

Tridsaťročný Popradčan musel o svojich kvalitách presvedčiť v rámci tryoutu. Cítil sa byť v tom čase pod veľkým tlakom? "To zase nie. V tomto smere tam panuje tiež taká kanadská mentalita a neexistuje nejaký prehnaný tlak. Cítil som dôveru trénera a nebál som sa toho, že ak napríklad dostanem dva rýchle góly, tak ma hneď stiahne z bránky a odpíše. Ak som zápas začal, tak som ho aj dochytal. Striedali ma tuším len raz a to isté platilo aj o mojom kolegovi. Dávajú tam skôr dlhodobé šance. Odchytáte dvadsať zápasov a potom vás zhodnotia. Žiadne šitie horúcou ihlou."

Vo svojej prvej sezóne v bránke Bolzana odchytal Melicherčík 46 zápasov v základnej časti a ďalších deväť pridal v play-off. Pod Alpami si vybudoval pozíciu jasnej jednotky, no to podľa neho neznamená, že by to mal mať v novom ročníku ľahšie.

"Práve naopak!" zdôrazňuje brankár, ktorý si v uplynulej sezóne zachytal aj za olympijský výber Slovenska. "Čaká nás totiž veľmi náročná základná časť. Po prvých 44 kolách sa rozdelí tabuľka na dve časti a ostať v druhej šestke je náročné. Tam sa totiž musíte biť s ďalšími piatimi klubmi o dve miesta do play-off. Nám sa naposledy podarilo dostať do elitnej šestky a vyraďovaciu časť sme mali istú. Išlo o úspech a nebude ľahké zopakovať ho. Štyri rakúske tímy sú totiž takmer isté a o zvyšné dve pozície sa pobije osem tímov."


Očakávania v Bolzane sú navyše vysoké. Bodaj by aj nie, veď v uplynulej sezóne to dotiahli "líšky" až do semifinále.

"V klube panovala veľká spokojnosť. Zastavila nás až Viedeň, ktorá dominovala a série v play-off vyhrávala 4:0. Boli objektívne najlepší a u nás to brali reálne," konštatuje M. Melicherčík.

A ako by charakterizoval samotnú ligu? "Celá EBELka je otvorenejšia a predovšetkým doma hrajú všetci veľmi nátlakovo. Pre fanúšikov to musí byť atraktívne, pretože tímy nechcú len víťaziť, ale chcú víťaziť presvedčivo. Keď napríklad prídeme do Salzburgu, tak nám chcú nastrieľať šestku či sedmičku. Keď však prídu oni k nám, máme úplne rovnaký cieľ. Hrá sa tam moderný hokej a každý tím útočí so štyrmi hráčmi. Nie je to nejaký betón, ale hokej s množstvom prečíslení."

Prostredie v Južnom Tirolsku si Melicherčík obľúbil veľmi rýchlo. Aj keď doposiaľ mal minimum času na nejaké hlbšie spoznávanie krás okolitých Dolomitov. Jedinečným zážitkom však bol napríklad zápas Juventusu Turín, v rámci ktorého sa osobne stretol s legendárnym Pavlom Nedvědom.

"Je to krásny kraj, ale ja som mal na práci predovšetkým hokej. Okrem toho som sa potom ženil a následne sa nám narodil synček Oliver. Počas novej sezóny sa už však chystáme precestovať Taliansko ako celá rodinka. Budú tam viaceré štvor-päťdňové pauzy, ktoré sa na to dajú využiť," teší sa Melicherčík na objavovanie okolia mesta, ktoré bolo vyhlásené v rámci Talianska za mesto a najlepšími podmienkami pre život.

Marcel Melicherčík
jäzva

Prvý tréning v Bolzane je naplánovaný až na 16. august a Melicherčík tak zatiaľ využíva leto na individuálnu prípravu. Okrem toho pomáha i novej generácii gólmanov v špecializovanej brankárskej škole Rastislava Staňu a Jakuba Miku. On sám v nej čerpá nové poznatky, ktoré vývoj v tejto oblasti prináša.

"Keď si spomeniem na to, čo som sa učil pred pätnástimi rokmi a čo sa učia brankári teraz, tak je to obrovský rozdiel. Trendy sa vyvíjajú v kondičnej i technickej príprave," hovorí tridsaťročný brankár, v ktorého lapačke už skončili tisícky pukov. Napriek tomu nepovažuje vlastný vývoj za ukončenú vec. "Bohužiaľ, učiť a prispôsobovať sa dobe musím i ja. Každý nový prvok zväčša uľahčuje chytanie. Novinky tu nie sú nato, aby zdeformovali váš štýl. Keď si ich človek vyskúša, tak napokon zistí, že mu to pomáha a zvyšuje to efektivitu."

Letnú spoluprácu s odborníkmi víta o to viac, že v Bolzane trénera brankárov nemajú.

"To je pravda, ale náš hlavný tréner Pat Curcio je v tomto smere veľmi otvorený. Už počas sezóny nás podporoval v tom, keď sme si zorganizovali nejaké brankárske cvičenia. Tie sme mali potom denno-denne zahrnuté do tréningového procesu. Uvidíme, v novej sezóne nám možno nejakého trénera brankárov angažujú. Ja by som bol iba rád," dodáva pre hokej.sk Marcel Melicherčík.


Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk