HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Uram: Mladí hráči by sa mali snažiť, aby sme boli my veteráni už len do počtu
zdroj: jäzva

Uram: Mladí hráči by sa mali snažiť, aby sme boli my veteráni už len do počtu

Letné prestupové obdobie v Tipsport lige sa nieslo v znamení masívnych nákupov legionárov. Kluby sa pretekali v tom, kto získa viac Kanaďanov, Američanov, Rusov, Švédov či Fínov. Kontrastne s týmto konaním pôsobí prístup Liptovského Mikuláša, ktorý má na teraz v tíme jediného cudzinca - Čecha Jakuba Langhammera.

"Už keď sme vlani vstupovali do extraligy, dali sme si za cieľ ponúkať priestor mladým hráčom a hlavne odchovancom klubu. Toho sa zatiaľ držíme a čas ukáže, či sa dá týmto spôsobom konkurovať súperom, ktorí nakupujú legionárov. Našim cieľom je však v každom prípade skončiť lepšie ako naposledy," zamyslel sa útočník Marek Uram.

Vlani využili Liptáci nováčikovský entuziazmus na dravý rozbeh, no postupom času eufória vyprchala a tipsportligovú kožu napokon ratovali v baráži. Tej sa chcú v novom ročníku jednoznačne vyhnúť. Štart prípravy však zatiaľ naznačuje, že to nebude úloha z kategórie najľahších.


"Teraz je to hlavne o tom, aby sme sa dali dohromady a pripravili sa na samotnú seźonu. Zápasy hráme z plného zaťaženia. Iste, to platí aj v prípade súperov a tak to nechcem použiť ako výhovorku," okomentoval tri hladké prípravné prehry s Karagandou a Košicami majster sveta z roku 2002. "Až samotná sezóna však ukáže, na čom vlastne sme."

Talent v tíme z Liptova určite je a o jeho rozvoj by sa mali starať práve veteráni, ktorých napočítame v šatni MHK 32 dostatok. Z pohľadu defenzívy sa v tomto smere veľa očakáva od príchodu tandemu Radoslav Suchý - Ján Tabaček.

"Obaja sú výborní hokejisti, ktorí prinášajú veľké skúsenosti. Hlavne pre našich mladých obrancov môžu byť nesmierne užitoční," zamyslel sa M. Uram, ktorého úlohou bude servírovať puky v útoku 21-ročným dvojičkám Jakubovi a Matúšovi Sukeľovi. Ako sa mu hrá s dvojicou mladíkov, ktorí majú dohromady práve toľko rokov, ako on sám? "Sú to veľmi šikovní chlapci. Matúš to dokázal v uplynulej sezóne tým, že strelil vyše dvadsať gólov. Jakub mal smolu na zranenie, ale tiež sa ukazoval ako veľmi platný hráč. V útoku to máme podelené jasne. Ja už mladé nohy mať nebudem a lietať tam musia oni. Ja sa im to snažím rozdávať s rozumom."

Košice - Liptovský Mikuláš (Uram, Čížek)
jäzva

Po odchode Jozefa Stümpela sa stal Uram najstarším hráčom Liptovského Mikuláša. Na otázku, či mu z tohto titulu plynú aj nejaké výhody, odpovedá s úsmevom: "Z pohľadu prípravy sme sa s trénermi Paukovčekom a Halajom dohodli na nejakých úľavách, ale určite to nezneužívam. Za tie roky už viem, čo moje telo potrebuje. Regenerujem určite inak ako mladí chlapci."

Po boku o dvadsať rokov mladších spoluhráčov sa cíti stále mlado, no svoj vek si uvedomuje veľmi dobre.

"Keď má človek 20 rokov, tak o konci kariéry nerozmýšľa. S pribúdajúcimi rokmi si však uvedomujem, že každá sezóna, každý zápas môžu byť mojimi poslednými. O to viac si to teraz užívam," priznal dvojnásobný majster Slovenska v drese Slovana Bratislava. Profesionálom je už vyše dve dekády a hokej sa počas tohto obdobia výrazne zmenil. Ako skúsený matador hovorí, s odstupom času je veľmi rád, že hral práve v ére, v ktorej hral.

"Súčasný hokej je veľmi ťažký, obvzlášť na Slovensku. Nie je to také, ako počas mojich mladších čias. Doba sa posunula inde a my sme boli vychovávaní inak ako dnešná generácia. Učitelia či tréneri mali vtedy výrazne väčší rešpekt a aj my sme sa v šatni správali k starším spoluhráčom inak, ako sa správajú dnešní mladíci k nám. Teraz sme na spoluhráčov výrazne mäkší a niekedy je to možno na škodu," vyslovil sa veľavravným tónom jeden z najlepších hokejistov, akého kedy Liptov vychoval. O tom, že stále nepatrí do starého železa, svedčia i jeho čísla z uplynulej sezóny. V základnej časti nazbieral v 47 zápasoch 36 bodov a keď ho potreboval tím najviac, zaznamenal v desiatich barážových zápasoch 7 gólov a 6 asistencií. On sám to však vníma ako vizitku, ktorá nevyznieva príliš lichotivo k mladým hráčom. "Keď som prišiel pred dvadsiatimi rokmi do kabíny, tak tam boli tridsaťroční hráči, ktorých sme chceli my mladí vytlačiť zo zostavy. Hokej pokročil, starostlivosť je na vyššej úrovni a dnes vidíme na ľade pravidelne aj štyridsiatnikov. Mala by to však byť hodená rukavica pre mladých chalanov. Mali by sa snažiť a hrať tak, aby sme my starší boli iba do počtu," dodal s trpkým úsmevom Marek Uram pre hokej.sk.


Najnovšie z klubu: Liptovský Mikuláš

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk