HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Nový tréner ešte európsky hokej nezažil. Šatan bude vypomáhať, Országh sa rád posunie vpred
zdroj: TASR

Nový tréner ešte európsky hokej nezažil. Šatan bude vypomáhať, Országh sa rád posunie vpred

V stredu 9. augusta sa fanúšikovia slovenskej hokejovej reprezentácie konečne dočkali nového trénera, pričom po druhý raz v histórii to bude Kanaďan. Šéfom lavičky národného tímu sa stal Craig Ramsay.

Generálny manažér slovenskej reprezentácie Miroslav Šatan sa už v priebehu vyhlasovania výsledkov ankety Hokejista roka dušoval, že meno bude známe najneskôr do 48 hodín. Napokon galaprogram nečakane ukončil prezradením mena nového kormidelníka. „Výberový proces prebiehal niekoľko týždňov, s Craigom sme boli intenzívnejšie v kontakte posledné dni. O výsledkových métach sme sa nerozprávali, iste by sme radi bojovali o play off na medzinárodných turnajoch. Avšak po tom, čo sa tu posledné roky dialo, budeme radi za stabilitu a vytvorenie určitej hernej tváre, ktorú budeme prezentovať vo všetkých vekových kategóriách, aby mladí chlapci vyrastali v jednotnom systéme a zdokonaľovali sa v ňom. Očakávame, že sa nielen uchopí funkcie hlavného trénera seniorského výberu, ale bude aj akýmsi mentorom pre všetkých trénerov, ktorých sme vymenovali do mládežníckych kategórií,“ povedal na úvod Šatan.

Voľba skúseného kormidelníka nie je prekvapením, meno Craiga Ramsayho však doteraz v špekuláciách nefigurovalo. Najčastejšie sa hovorilo o Vladimírovi Országhovi, ktorý vyhral po druhýkrát v rade cenu pre najlepšieho trénera. „Upieklo sa to len v priebehu stredy, viacero vecí ešte musíme prebrať. Budeme spoločne konzultovať realizačný tím, Vladimír Országh dostane ponuku pre asistenta. Som rád, že príde nášmu hokeju pomôcť odborník, ktorý dlhodobo pôsobil v NHL. Jeho trénerské skúsenosti idú cez dve až tri dekády, zažil toho veľa. Určite by som ho nepresvedčil ťahať 80-zápasovú sezónu v zámorí, predsalen reprezentácia má za rok dvadsaťpäť duelov, navyše nás teraz čaká olympijský, ktorý je pre každého motiváciou a sviatkom. Rok mal teraz trénerskú pauzu a sme radi, že sme mu mohli ponúknuť aj preňho zaujímavú funkciu. Celú kariéru koučoval len v NHL, európsky hokej ešte nezažil a je preňho novou výzvou. S jeho vedomosťami a skúsenosťami sa môže náš hokej posunúť dopredu,“ reagoval smerom k 66-ročnému odborníkovi.

Rodák z kanadského Toronta je druhým trénerom z tejto oblasti, ktorý bude viesť slovenskú reprezentáciu. Glen Hanlon na svojej stoličke neslávne vydržal len trinásť mesiacov. „Vtedy to nevyšlo, nakoľko pán Hanlon nemal veľkú podporu ani od svojho tímu, ale to sa teraz nestane. My chceme trénera, ktorý bude aj rozhodovať o podstatných veciach a ktorého budeme podporovať. Mal som s ním osobnú skúsenosť z Bostonu, poznám ho dobre a viem, že sa hokeju veľmi dobre rozumie. Má niečo, čo potrebujeme vložiť do nášho národného tímu. Niektorých slovenských hráčov už v minulosti trénoval, najdlhšie viedol asi Zdena Cháru, ďalší proti nemu v NHL hrali, určite registroval aj naše výsledky na svetových šampionátoch. Budem mu určite pomáhať, ako sa bude dať, čas sa nám kráti a chceme podpísať kontrakt koncom budúceho týždňa. Zmluva bude znieť na dva roky, teda do svetového šampionátu na Slovensku v roku 2019,“ uzavrel Šatan.

Šesťdesiatšesťročný Ramsay hral v NHL v rokoch 1971 až 1985 za Buffalo Sabres. Odohral 1070 duelov základnej časti, v ktorých nazbieral 672 bodov (252+420), v 89 dueloch play off pridal 48 bodov (17+31). Potom sa vydal na trénerskú dráhu, pracoval vo viacerých kluboch zámorskej súťaže, naposledy ako konzultant v Montreale Canadiens. Ako hlavný kouč viedol Buffalo, Philadelphiu Flyers a naposledy Atlantu Thrashers. Ako asistent v Tampe Bay získal v roku 2004 Stanleyho Pohár. Raz si zahral v Zápase hviezd a v roku 1985 získal Frank J. Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka. Premiéru v slovenskej reprezentácii si odbije proti Českej republike, s ktorou odohráme dvojzápas 23. a 24. augusta v Třinci a Žiline.


Potenciálny budúci asistent Vladimír Országh: Rád sa posuniem dopredu

Len niekoľko minút pred vyhlásením Miroslava Šatana sme vyspovedali aj trénera roka Vladimíra Országha. Ten už vtedy priznal, že by sa postu asistenta trénera nebránil, o pozícii hlavého kouča momentálne ani nesníval. „Musí sa tam priniesť určitá stabilita, dobre vieme, že posledné roky boli turbulentné. Stále osobne netuším, kto bude reprezentačný kormidelník, podľa môjho názoru by to mal určite byť zahraničný odborník, ktorý tomu dá určitý smer a ním sa bude Slovensko uberať. Čo sa týka postu asistenta, ak by prišiel naozaj kvalitný tréner z pôsobenia v NHL, bezpochyby by som sa rád posunul dopredu a oboznámil sa s novými trendami. Ale opakujem, ešte som sa o ničom s Mirom nerozprával a netuším, kto bude novým trénerom,“ reagoval na otázku portálu Hokej.sk Vladimír Országh.

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2018

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk