HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Deň, ktorý zmenil Bickellovi život
zdroj: TASR/AP

Deň, ktorý zmenil Bickellovi život

Po tej novinke stratil reč. Ostal zamrazený, v šoku. Mladý človek plný sily, zbierajúci úspechy a zarábajúci milióny, sa musel zo dňa na deň vzdať toho, čo robil celý život.

 Trojnásobný víťaz Stanleyho pohára Bryan Bickell odohral za Carolinu Hurricanes v sezóne 2016-17 len sedem zápasov, keď mu lekári oznámili, že jeho život už nebude nikdy taký, ako predtým.

Na ten deň Bickell nikdy nezabudne. Po tom, čo mu lekári v Raleigh diagnostikovali roztrúsenú sklerózu, vracal sa k autu, v ktorom ho čakala manželka Amanda a dve dcéry Makayla a Kinslee.

Amanda predtým Bryana k lekárovi nikdy nesprevádzala, no tentoraz mala nepríjemné tušenie. Už počas play-off 2015 sa totiž objavili zvláštne varovania. Útočník Chicaga Blackhawks si zrazu necítil nohy. Z ničoho nič pociťoval závrate a dýchalo sa mu ťažko. V prvej chvíli bol presvedčený o tom, že ide o následok infekcie zubu. Napriek lekárskej starostlivosti sa však situácia nezlepšovala.

Po prestupe do Caroliny sa dostal Bryan do opatery klubového doktora Josha Blooma. Keď sa vrátil z jeho ordinácie, podišiel k svojmu autu, kde už netrpezlivo čakala manželka Amanda.

"Tak ako to dopadlo?" opýtala sa. Bryan jej na to odpovedal neveselým hlasom: "Poď prosím ťa von, pád doktor ti chce niečo povedať."

"Povedala som, v poriadku. Vyšla som z auta a v mysli som nemala negatívne myšlienky. Myslela som si, že Bryan jednoducho nepochopil, čo mu doktor hovoril."

Bryan ostal čakať s deťmi v aute a Amanda zamierila za doktorom Bloomom. Akonáhle ju však uviedol do ordinácie, pochopila, že je zle. Niekto sa jej totiž opýtal, či nechce, aby sa išla jedna zo sestričiek postarať o deti v aute a zároveň zavolať do ordinácie aj Bryana.

"Nie, je to v poriadku. Čo mi chcete povedať," odvetila Amanda.

Podľa Nadácie pre liečbu roztrúsenej sklerózy sa týka táto choroba 2,5 miliólna ľudí na celom svete. A toto neliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje nervový systém, sa razom týkalo aj trojnásobného víťaza Stanleyho pohára.

Skôr, než začal pomýšľať na svoju ďalšiu hokejovú kariéru, musel sa rozhodnúť na spôsobe liečby. Doktor mu okamžite predpísal liek s názvom Tysabri, ktorý mal užívať mesiac. Potom sa malo ukázať, ako ďalej.

Liek zabral prekvapivo rýchlo a vzhľadom na skoré štádium diagnostiky choroby zrazu Bickell nepociťoval žiadne symptómy choroby. Keď však na konci mesiaca lieky dobral, vrátili sa príznaky späť.

"V tom čase som to bral tak, že som sa začal tešiť na ďalšiu liečbu," spomína Bickell.

Vďaka účinnej liečbe sa koncom februára vrátil na ľad. Stalo sa tak na farme Caroliny v Charlotte. Na okamih mal pocit, že všetko bude také ako predtým. V istej fáze mal rýchlosť i silu, ktorou disponoval aj predtým. V apríli sa dokonca vrátil na úroveň NHL. V tom čase už však vedel, že ide o labutiu pieseň.

"Spoločne s rodinou som sa rozhodol, že s hokejom po sezóne končím, takže ma čakajú záverečné dva zápasy," povedal 31-ročný kanadský hokejista pred svojim návratom do zostavy Caroliny Hurricanes.

Spoluhráči na jeho počesť mali na prilbe číslo 29. A keďže išlo o posledný domáci duel Hurricanes, v tretej tretine prerušili na pár minút hru a Bickellovi diváci potleskom v stoji poďakovali za všetko, čo na ľade dokázal.

Bickell mal v tej chvíli len 31 rokov a nebyť choroby, čakalo by ho na najvyššej úrovni ešte pekných pár rokov.

"Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale pri rozhodovaní mi veľmi pomohla Amanda. Ona je mojou oporou a spoločne sme sa zhodli v tom, že vzhľadom na moju chorobu je lepšie skončiť," poznamenal Bickell.

Bickellovci sa okamžite vrhli na charitu a Bryan s Amandou teraz robia všetko preto, aby zvýšili povedomie verejnosti o roztrúsenej skleróze. Založili nadáciu, ktorá má napomôcť nájdeniu ešte efektívnejších liekov, ktoré by pomohli pacientom s touto chorobou.

Choroba Bryana je v tejto chvíli pod kontrolou. Až na únavu nepociťuje žiadne významnejšie prejavy. Bývalý úspešný hokejista sa snaží žiť život, ako hocikto iný, ktorého postretol podobný osud.

"Moje dcérky ma volajú ocko. Nevolajú ma ocko s roztrúsenou sklerózou," dodal veľavravne Bryan Bickell.


Zdroj: THN.com

Najnovšie z klubu: Carolina Hurricanes

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk