HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Kessel prišiel o párty so Stanleyho pohárom, do Košíc priviedol ešte jednu posilu
zdroj: jäzva

Kessel prišiel o párty so Stanleyho pohárom, do Košíc priviedol ešte jednu posilu

Na svete je len málo takých hokejových rodín, ako sú Kesselovci. Phila predstavovať netreba. Hviezda Pittsburghu Penguins zarába 8 miliónov dolárov ročne, vlastní striebro z olympiády vo Vancouveri a posledné dve sezóny končila so Stanleyho pohárom nad hlavou. Jeho sestra Amanda je dvojnásobnou majsterkou sveta a olympijskou medailistkou zo Soči. Bratranec David Moss odohral v NHL vyše päťsto zápasov a potom tu máme sympatický pár, ktorý dorazil v piatok večer do Košíc.

Obranca Blake Kessel je mladším bratom Phila a na Slovensko so sebou priviedol aj manželku Courtney Birchardovú, ktorá reprezentovala Kanadu na troch majstrovstvách sveta. V roku 2012 získala zlato a v rokoch 2013 a 2015 dvakrát striebro. Dobrou správou pre slovenských fanúšikov je, že na našich klziskách plánujú korčuľovať obaja.

"Je to výborná hráčka, ktorá viacnásobne reprezentovala Kanadu na majstrovstvách sveta," predstavil s hrdosťou v hlase Blake Kessel svoju krásnu partnerku. "Jej snahou je napomáhať k rozvoju ženského hokeja a neskôr by sa rada stala trénerkou. Miluje hokej a príchod na Slovensko vníma ako novú výzvu. Obaja veríme, že tu bude nastupovať za ženský tím."

Vyzerá to teda tak, že Košičania neposilinili len vlastné obranné rady, ale zároveň získali aj hlavnú hviezdu pre našu ženskú súťaž. Metropolu východu v nej reprezentuje tím Ice Dream Košice.


Vráťme sa však k športovej rodine Kesselovcov. Ich otec Phil senior bol quarterbackom v CFL, mama Kathy behávala počas školských čias v rámci atletických súťaží. Obaja boli veľkými fanúšikmi tímu amerického futbalu Wisconsin Badgers a spoločne navštevovali každý futbalový a hokejový zápas v meste Madison.

Malú Amandu priviedli na ľad ako trojročnú. Pomocnú ruku jej podávali o dva roky starší Blake a najstarší Phil.

"Všetci traja sme boli nesmierne súťaživí. Či už išlo o monopoly, scrabble, karty, alebo videohry, neustále bojovali o to, kto bude najlepší," zaspomínala si Amanda v rozhovore pre Globe and Mail. Kesselovci bývali neďaleko golfového ihriska a tak zvádzali trvdé súboje na greenoch. Rovnako tak s pingpongovou a tenisovou raketou, pred domom hrávali i futbal a hokej.

Súťaživosť postupne doviedla všetkých troch súrodencov až na profesionálnu úroveň.

"Za všetko ďakujeme predovšetkým mame a otcovi, ktorí nás podporovali od malička a vytvárali nám predpoklady k tomu, aby sme sa stali športovcami," vyslal slová vďaky do Wisconsinu Blake Kessel počas nášho prvého rozhovoru po jeho prílete do Košíc. "S Philom a Amandou sme sa navzájom povzbudzovali a všetci traja sme boli veľmi súťaživí. Navzájom si veľmi prajeme, aj keď musím uznať, že hlavnou hviezdou rodiny je teraz Phil."

Blake Kessel a Courtney Birchardová s pohárom
twitter Courtney Birchardovej

Niet divu. Práve Phil sa počas minulého leta postaral o nezabudnuteľnú letnú párty so Stanleyho pohárom. Chýbalo pár dní a Blake si ju mohol zopakovať.

"Ušlo mi to veľmi tesne. Phil dostane pohár v utorok a plánuje ho priniesť k našej starej mame do Madisonu vo Wisconsine. Je mi trochu ľúto, že nebudem pritom, pretože podobnú udalosť zažila naša rodina aj pred rokom a bolo to skvelé. Klamal by som, ak by som povedal, že by som si nechcel užiť takýto moment s rodinou. Mám však vlastnú kariéru a Phil dobre chápe, že moje povinnosti sa teraz viažu ku Košiciam," uviedol s typickým širokým americkým úsmevom mladší z bratov Kesselovcov.

Na svojho úspešného brata nežiarli. Práve naopak, hovorí o ňom s hrdosťou. "Vždy sa mi snažil radiť a keď mu to čas a povinnosti dovolili, navštevoval moje zápasy. Z mojej strany to bolo rovnaké, ale keďže som mladší, on ma nikdy nepočúval. Teraz je to navyše dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára a tak mu asi veľmi radi nemôžem. Určite si však navzájom fandíme. A ak mám byť úprimný, tak navzájom sa o hokeji veľmi nebavíme. Reč je vždy skôr o americkom futbale, futbale a iných športoch."


Ak by sme sa však s Blakeom zhovárali len o jeho súrodencoch, tak by to bolo voči nemu nespravodlivé. Sám má za sebou takmer stovku zápasov v AHL a počas dvoch sezón obliekal v Európe dresy fínskeho Ilvesu Tampere a nemeckého Augsburgu. Počas svojej kariéry si zahral v zápasoch hviezd USHL i ECHL a v roku 2008 bol v pozícii najproduktívnejšieho hráča súťaže vyhlásený za najlepšieho obrancu USHL.

"Veľmi rád spomínam na svoje pôsobenie v Európe. Bolo to pekné obdobie," zamyslel sa Blake Kessel. "Páčila sa mi hra na širších klziskách, ktoré mi pripomenuli moje časy v juniorskej lige NCAA. V New Hampshire sme mali podobne veľké klzisko a musím povedať, že mne sa hrá na takýchto plochách veľmi dobre."

Okrem širších ľadov sa teraz teší aj na slovenských fanúšikov. "Diváci v Amerike sú trochu rezervovanejší. Dokážu byť hluční, ale nie sú zvyknutí na také skandované chorály ako som zažil v Nemecku a Fínsku. Táto európska zábava je rozhodne veľmi zábavná a dúfam, že to bude podobné aj tu na Slovensku."


Blake Kessel (13 obrázkov v galérii)

Po celodennom lete zo Spojených štátov dorazil do košickej šatne v piatok krátko pred deviatou večer a v čase svojho prvého interview tak mal o svojom novom pôsobisku len minimálne predstavy.

"Prvý dojem je však výborný. Šatňa je krásna, rovnako tak i aréna. Škoda len, že som prišiel tak neskoro a nebol tu nikto z mojich nových spoluhráčov. Teším sa na naše zoznámenie," pousmial sa B. Kessel, ktorý si popri odpovedi jedným očkom prezeral menovky pri boxoch v šatni. "Samozrejme poznám pána Nagya. Sledoval som ho v období, keď hrával v NHL a poznám i Davida Pacana. Počas posledných sezón sme proti sebe hrávali v ECHL."


zdroj: youtube.com

Počas víkendu si dá v záujme aklimatizácie od hokeja pokoj, no od pondelka sľubuje stopercentné nasadenie.

"Musím sa priznať, že o Slovensku a ani Košiciach toho veľa neviem. Aj preto sa teším na to, ako si spoločne s manželkou počas víkendu prejdeme mesto a získame prvotný dojem. A čo si želám od svojho košického pôsobenia? Jednoducho vydarenú sezónu. Verím, že budeme víťaziť a najkrajšie by bolo, ak by sme naše úsilie korunovali ziskom titulu," dodal na záver Kessel sebavedomé želanie, bez ktorého by nebol žiaden Američan správnym Američanom.

Príchod Kessela uzavrel káder

Funkcionári HC Košice už pred samotným príchodom Kessela avizovali, že jeho zisk nateraz uzatvorí káder, ktorý sa pripravuje na novú sezónu.

"V hokeji síce stále platí, že káder je definitívny až po poslednom dni prestupového obdobia. Nateraz sme však kompletní a ďalej budeme reagovať podľa vývoja sezóny. Čo sa týka Blakea, tak jeho príchod zvýši konkurenciu v našej defenzíve. Ide o zadáka, ktorý rád podporuje útok, nebojí sa zaútočiť a vzhľadom na svoju postavu sa samozrejme nebojí ani osobných súbojov. Verím, že ak mu tréneri nájdu správneho partnera, tak bude pre náš tím prínosom," vyslovil sa a margo poslednej predsezónnej posily "oceliarov" športový manažér Pavol Zůbek.


Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk