HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Pavlodarská idylka sa musela skončiť. Teraz čelí Fabuš novej výzve
zdroj: twitter/pavlodar

Pavlodarská idylka sa musela skončiť. Teraz čelí Fabuš novej výzve

Ilavský matador Peter Fabuš sa po štyroch rokoch a dvoch majstrovských tituloch s Irtyšom Pavlodar sťahuje na západ. Od novej sezóny bude totiž čeliť novej výzve v podobe hokejovo exotického Rumunska. V rozhovore pre HOKEJ.sk si zaspomínal na nie vždy “ružové“ časy v Kazachstane, poodhalil zrod kontraktu s SC Csíkszereda a nevyhol sa ani otázke konca kariéry.

K dvom extraligovým titulom v drese Dukly Trenčín a HC Košice pridal dubnický odchovanec Peter Fabuš aj tri zahraničné. Najskôr slávil úspech s bieloruským Nemanom Grodno, aby sériu troch titulov po sebe dokončil v službách kazašského Irtyšu Pavlodar. Za Uralom nakoniec odohral štyri sezóny. Tú piatu už však 46-násobný reprezentant s dvojkrížom na hrudi v Ice Palace Pavlodar nepridá. “Dôvody boli úplne jednoduché. Zmenili sa tam trošku pravidlá. Na zasadnutí klubov sa schválilo, že cudzinec nemôže byť starší ako 33 rokov. Keďže mám trochu viac rokov, musel som odísť,“ prezradil urastený center, po ktorom na začiatku druhého milénia siahol v deviatom kole draftu Phoenix Coyotes.

83431
Peter Fabuš v službách Dukly Trenčín (foto: jäzva)

Hoci je pravdou, že v júli Fabuš sfukoval z torty magických 38 sviečok, na produktivitu sa rozhodne nemôže sťažovať. Uplynulý ročník bol pre neho totiž z hľadiska individuálnych štatistík druhým najvydarenejším v celej 21-ročnej kariére. So 46-timi bodmi jednoznačne ovládol klubové štatistiky a v ligových tabuľkách produktivity obsadil šiestu priečku. “Bolo to spôsobené tým, že nás trénoval Ladislav Lubina. Dával mi veľa priestoru na ľade a ja som sa snažil plniť to, čo odo mňa žiadal. Bol so mnou spokojný a jeho dôvera sa nakoniec odzrkadlila aj na mojich štatistikách,“ vyzdvihol prítomnosť niekdajšieho kouča Komety Brno či Nových Zámkov Peter Fabuš

78381
V košickom drese odetý Peter Fabuš (foto: jäzva)


Aj napriek trpkým semifinálovým prehrám v posledných dvoch ročníkoch bude ostrieľaný útočník spomínať na časy v Pavlodare s úsmevom. “Prežil som tam veľmi pekné štyri roky. Keď príjme človek takéto ponuky, tak nevie, do čoho ide. To prostredie je iné, ale zvykol som si a udomácnil som sa. Veľmi sa mi tam páčilo. Keby neexistovalo spomínané pravidlo, tak by som za Pavlodar odohral nie len tento rok, ale možno aj ďalšie dva, tri.“ Ľavoruký forward tak dal jasne najavo, že korčule na povestný klinec ešte nehodlá zavesiť. “Mne sa nechce končiť a proste nad tým ani neuvažujem. Zdravie je samozrejme prvoradé. Pokiaľ mi vydrží a bude o mňa záujem, nemienim končiť. Budem hrať dovtedy, dokedy ma to bude baviť,“ povedal s iskrou v očiach.

83427
Peter Fabuš v službách Dukly Trenčín (foto: jäzva)

Úsmev mu však zišiel z tváre pri slovách o akejsi kliatbe kádra trojnásobného majstra Kazachstanu. V priebehu troch rokov svet navždy opustili hneď traja hráči, ktorí spojili svoje kariéry s Pavlodarom. Pred príchodom Petra Fabuša podľahol následkom tvrdého nárazu Rus Dmitri Uchaykin. V decembri 2015 zomrel na infarkt Petrov spoluhráč Andrej Troščinský. “Ešte pred mojím príchodom tam zomrel hráč, ktorý hrával s mojimi vtedajšími spoluhráčmi. Potom prišla správa ohľadom smrti Andreja. Naozaj to nebolo nič príjemné, pretože tím je ako jedna veľká rodina. Prvý týždeň po jeho smrti bol strašný. Každý z nás to prežíval ťažko a bol bez nálady. Jednoducho bolo vidieť, že to ovplyvnilo každého a jedného hráča.“ Aby toho nebolo málo, po majstrovskej sezóne 2013/2014 pripravil silný úpal o život Artyoma Sokolova.

Nešetrný zákrok na Dmitria Uchaykina, ktorý však bol v súlade s pravidlami.

zdroj: youtube.com

Dobré i zlé časy v Pavlodare sú zažehnané. Skúsený Fabuš čelí novej výzve, ktorú predstavuje rumunský celok SC Csíkszereda. Sedemkrát korunovaný majster Rumunska pôsobí okrem domácej ligy aj v medzinárodnej Erste lige, slovenským fanúšikom známej ešte ako MOL lige s majstrami z Nových Zámkov. “Po zmene pravidiel v Kazachstane som vlastne nevedel, čo a ako ďalej. Začal som sa obhliadať po nových variantoch a prišla mi veľmi solídna a dobrá ponuka z Csíkszeredy. Prikývol som na ňu, i keď stále neviem, do čoho idem. Ani neviem, aká je ich liga. Chlapci hovoria, že je trošku slabšia, ale Erste liga je veľmi dobrá. Hrá tam niekoľko maďarských tímov. Úroveň to má,“ podelil sa o svoje prvotné dojmy pre HOKEJ.sk dobre naladený Fabuš.

76413
Peter Fabuš (foto: jäzva)

V krajine, kde hokej rozhodne nemá výsostné postavenie, bude chcieť Fabuš nadviazať na útočné chúťky z Kazachstanu. Spoliehať na jeho skúsenosti bude aj staronový tréner známy z pôsobenia v Piešťanoch či vďaka slávnemu synovi z NHL Leo Gudas. Je tu tréner Gudas, ktorý ma trénoval už v Mladej Boleslavi. Mám jeho dôveru a budem sa snažiť nesklamať ho. Chcem pracovať pre tím, aby víťazil. Osobné ciele som si nestanovil, tie prídu samé,“ poznamenal v tímovom duchu.

Spoločnosť budú nášmu Ilavčanovi robiť aj ďalší traja krajania – Tomáš Brňák, Stanislav Hudec a Ondrej Rusnák. “My Slováci sme už do Rumunska išli spolu na aute. Chlapci nás prijali veľmi dobre. Nie sme v tíme ešte dlho, ale zvykáme si. Opäť panuje v šatni rodinná atmosféra a sme si blízki. Ja však verím, že sa to bude ešte zlepšovať,“ dodal na záver.

Odporúčame

ProFutbal.sk