HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Spočiatku nerozumel ani menu na svojom drese. Jazykovú bariéru prekonal Slovák gólmi
zdroj: jäzva

Spočiatku nerozumel ani menu na svojom drese. Jazykovú bariéru prekonal Slovák gólmi

Poslednú dekádu patril Marek Slovák medzi neodmysliteľné tváre Tipsport ligy. Čiperný Nitran bavil divákov svojou kreatívnou hrou a predovšetkým v útoku s Juddom Blackwaterom a Davidom Lalibertém sa zaradil medzi absolútne hviezdy súťaže. Vôni legionárskeho chlebíka však napokon neodolal ani on.

"Rozhodol som sa, že je najvyšší čas vyskúšať zahraničie. Mal som nejaké ponuky z Česka, ale Minsk predostrel návrh, ktorý sa neodmieta. Taká ponuka by už prísť nemusela," zdôvodnil 28-ročný útočník odchod do klubu Junosť Minsk.

Do Bieloruska sa vydal s chuťou obstáť v zaujímavej výzve, no zároveň bez dôležitej zbrane, ktorá by mu napomohla v aklimatizácii. Chýbala mu totiž jazyková výbava.

"Zo začiatku to bolo veľmi ťažké," priznáva M. Slovák. "Prišiel som do mužstva, v ktorom som nikoho nepoznal a nikto tam nehovoril slovensky či česky. Neovládal som ani azbuku a keď som sa pozrel na zavesené dresy, tak som si len tipoval, ktorý je môj. Bielorusi sú našťastie Slovákom blízko kultúrou a postupom času zachytávam aj slovíčka. Už je to oveľa lepšie."

Hokejový jazyk je našťastie univerzálny a najlepším prostriedkom na začlenenie sa do nového tímu sú góly a kvalitné výkony. V tomto smere je všetko v poriadku a Slovák sa okamžite zaradil medzi najlepších strelcov Junosti.

"Bolo mi povedané, že by som mal patriť medzi top päť hráčov tímu a teší ma, že som nasadzovaný aj na presilové hry. Je len na mne, aby som sa udržal v takejto pozícii a bol na ľade pri dôležitých momentoch. Zatiaľ je to fajn a verím, že to bude ešte lepšie," zamyslel sa nitriansky odchovanec.

Marek Slovák
jäzva

Po príchode do Bieloruska ho prekvapil odchod na bázu, kde nasledovala tortúra tvrdých tréningov. Tréner však nie je žiadny chladný stroj, ktorý by nedokázal oceniť snahu svojich zverencov.

"Po každej peknej akcii či góle k vám príde a potľapká po pleci. Snaží sa nám stále hovoriť, čo bolo dobré a čo sa dá zlepšiť. Po každej tretine máme navyše v šatni video a už počas zápasu si tak ukazujeme jednotlivé možnosti riešenia daných akcií," prezradil M. Slovák.

V Bielorusku už okrem prípravy stihol absolvovať aj sériu štyroch víťazných zápasov v rámci tamojšieho pohára. Okrem cesty z hotela na štadión však toho zatiaľ veľa neprebádal.

Marek Slovák
jäzva

"Zatiaľ sa motám len okolo haly Čižovka. Minsk je veľmi veľký a do centra to mám pol hodinu taxíkom. Väčšinu času teda trávim na hoteli, alebo v hale. Musím však povedať, že sa mi v Bielorusku páči. Kultúra, ľudia, všetko je podobné Slovensku. Už pred svojim odchodom som sa o tom zhováral s Paťom Lušňákom, ktorý tam strávil celú sezónu. Vedel som teda do čoho idem a som rád, že mal pravdu," pochvaľuje si šikovný center.

Medzi veci, ktoré sa v Bielorusku rozhodne vyplatia okúsiť, je tamojšia kuchyňa. Polievka solyanka či múčna zazirka predstavujú skutočné lahôdky. Zapiť ich možno kvasom či berezavikom.

"Stravujem sa na hoteli a po každom tréningu máme v kabíne kuchára a ten nám pripraví to, na čo máme chuť. Nemám teda veľa dôvodov na objavovanie reštaurácií a podobných zariadení," pousmial sa Marek Slovák, ktorého však potešila jedna dôležitá zmena. V rámci menovej reformy škrtli v Bielorusku niekoľko núl a nákupy sa už tak nepočítajú v miliónoch. "Našťatie to zmenili. Bieloruský rubeľ je momentálne polovicou eura a teraz je to už oveľa prehľadnejšie."


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk