HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Najlepší brankári po štyridsiatke
zdroj: TASR/AP

Najlepší brankári po štyridsiatke

Ktorý brankár vychytal v NHL najviac víťazstiev, odchytal najviac minút, zaznamenal najviac shutoutov a v bránke strávil najviac zápasov? Odpoveď je jednoduchá – Martin Brodeur.

Legendárny brankár je len jedným z dvoch mužov v maske, ktorí odchytali vyše tisíc zápasov v NHL (druhým je Patrick Roy) a spoločne s Ronom Hextallom sa môže pochváliť, že strelil gól v základnej časti i v play-off. Vo svojej kariére odchytal až sedem sezóny s vyše štyridsiatimi víťazstvami a v najlepšej lige sveta žiaril aj po štyridsiatke.


Celkovo napočítame iba sedemnásť ďalších brankárov, ktorí sa presadili v NHL aj so štyrmi krížikmi na chrbte. Najstarším mužom z tohto zoznamu je Moe Roberts, ktorý nastúpil v sezóne 1951-52 za Chicago vo veku 45 rokov. Najmladším členom partie štyridsiatnikov je Tim Thomas, ktorý si zachytal počas štvrtej dekády života za Floridu i Dallas. Ktorí sú však najlepší z najlepších brankárov po štyridsiatke?


Martin Brodeur

Jednotka je samozrejme jasná. Spomínaný Brodeur pomohol po štyridsiatke Diablom z New Jersey do finále Stanleyho pohára. V play-off vtedy vyradil Philadelphiu i NY Rangers a stopku mu vystavili až Králi z Los Angeles. V NHL potom odchytal ešte tri ďalšie sezóny, počas ktorých nastúpil v 75 dueloch. Posledných sedem absolvoval v bránke St. Louis Blues, čím porušil svoju celokariérnu lojálnosť k New Jersey. Nebolo to však jeho plánované rozhodnutie, Devils jednoducho stratili záujem.


Johnny Bower

Člen Siene slávy Bower vydržal v bránke NHL do veku 45 rokov a 32 dní. V Toronte jednoducho nemali dôvod na jeho výmenu. Ešte aj po štyridsiatke totiž získal Vezinovu trofej a s priemerom 2,38 gólu na zápas bol lídrom ligy. Po štyridsiatych narodeninách odchytal za Maple Leafs 160 zápasov, pričom až v šestnástich z nich vychytal čisté konto. V sezóne 1966-97 doviedol Toronto k Stanleyho poháru.


Jacques Plante

Ďalší člen Siene slávy Plante chytal v NL do 44 rokov a 78 dní. Ani to však nebol koniec jeho kariéry. V súťaži WHA totiž stál v bránke Edmontonu Oilers až do 46 rokov. Štyridsiatku oslávil počas sezóny 1968-69, kedy získal Vezinovu trofej a viedol ligu s priemerom 1,96 gólu na zápas. V tej sezóne vychytal osemnásť víťazstiev, päť shutoutov a po tom čo vyradil Montreal 4:0 na zápasy dotiahol St. Louis až do finále Stanleyho pohára. Z desiatich play-off duelov vyhral osem a trikrát nedostal gól.

O rok vychytal pre Blues ďalšiu finálovú účasť, pričom v tomto prípade vyradili hokejisti St. Louis 4:0 Boston. Vo veku 42 rokov zaznamenal Plante gólový priemer 1,88, bol zaradený do All-star tímu a v hlasovaní o Hartovu trofej skončil piaty. Po štyridsiatke vyhral celkovo 91 zápasov a zaznamenal 19 shutoutov.


Dominik Hašek

Nestarnúci Čech odohral svoj posledný zápas v NHL vo veku 43 rokov a 78 dní. Ešte ako 46-ročný však strážil bránku Spartaka Moskva v KHL. Vo veku 41 rokov vychytal pre Ottawu Senators v 43 zápasoch 28 víťazstiev, po návrate do Detroitu sa spoločne s Chrisom Osgoodom podieľal na zisku Stanleyho pohára i trofeje Williama M. Jenningsa. Po štyridsiatke odchytal celkovo 140 zápasov, z ktorých vyhral 93 (18 čistých kont).


Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk