HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Dijon vymenil za Zemplín. Privedie kapitán Kolba Duklu do vysnívanej baráže?
zdroj: Marek Kolba (foto jäzva)

Dijon vymenil za Zemplín. Privedie kapitán Kolba Duklu do vysnívanej baráže?

Roky rokúce patria Michalovce medzi prvoligovú špičku, no nech už mali kádre zvučnejšie či menej, ich sen o historickom postupe medzi slovenskú elitu ostáva stále snom. Tento fakt je pre klub zo Zemplína o to bolestivejší, že v porovnaní s inými stojí na zdravých nohách a jeho hráči nemusia čeliť problémom ako sú meškajúce výplaty či nedostatočná starostlivosť.

Prinesú zmeny vytúženú baráž?

Po tom, čo v uplynulej sezóne nevyužila Dukla ďalšiu veľkú šancu na baráž, nastali veľké zmeny. Z postu šéfa klubu odstúpil Alexander Černega, štadión obsadili robotníci a nové vedenie prinieslo nového sponzora, názov i logo. Cieľ však ostáva rovnaký - dostať extraligu tak ďaleko na východ, ako nikdy predtým.

"Už na začiatku tejto sezóny sa povedalo, že Dukla má veľmi vysoké ciele a vedenie chce od nás baráž. My hráči si musíme uvedomiť, že pri takýchto cieľoch musíme prepnúť na iné obrátky a nemyslieť si stále, že je to "len" prvá liga," zdôrazňuje v rozhovore pre hokej.sk kapitán Dukly Marek Kolba. Na základe skúseností so slovenským hokejom vie, že fungujúce kluby nie sú samozrejmosťou a hráči si musia vytvárané podmienky ceniť. "Michalovce sú tým známe. S peniazmi a materiálnym zabezpečením tu problém nie je a keď majú hráči všetko, čo potrebujú, musia mu to vrátiť hráči rovnako profesionálnym prístupom."

Marek Kolba
Marek Kolba (foto jäzva)

Nie je to žiadna hobby liga

Trojnásobný majster Slovenska brázdil extraligové ľady dlhých pätnásť sezón a do michalovskej šatne tak priniesol plný batoh skúseností. "Som rád, že môžem viesť Michalovce s céčkom na drese. Takto to zhodnotilo vedenie a tréneri a myslím si, že chlapci s tým nemajú problém. Rozhodli asi skúsenosti a sám cítim, že mám pomáhať mladším spoluhráčom na ľade i mimo neho."

V prvej slovenskej lige hrá v 37 rokoch vôbec prvýkrát v živote. "Je to pre mňa nová skúsenosť a môžem povedať, že to nie je žiadna hobby liga. V porovnaní s extraligou to nie je tak o skúsenostiach a taktike, z pohľadu bojovnosti je to však často ešte intenzívnejšie ako v najvyššej súťaži."


Problémy na širších ľadoch

Samotný štart do sezóny je zatiaľ z pohľadu Zemplínčanov trošku rozpačitý. Nie je to síce žiadny prepadák, priebežné štvrté miesto a prehry na ľadoch priamych konkurentov v boji o čelo tabuľky však nepredstavujú dôvod na jasot.

"Liga sa stále iba rozbieha. Povyhrávali sme nejaké domáce zápasy, ale my potrebujeme zbierať body aj vonku," uvedomuje si Kolba. "V Dubnici to bolo 0:3, v Prešove 1:3. Je teda jasné, že nestrieľame góly a bez gólov sa víťaziť nedá."

Na dobré sa vyplatí počkať

Obe spomínané prehry pritom spájala okrem streleckej mizérie ešte jedna vec. "Na širších klziskách nám trvalo, kým sme sa do toho dostali. Mali sme tam problémy s obsadzovaním protihráčov a napríklad v Prešove sme v prvej tretine akoby neboli na ľade. Postupne sme to zlepšili a mali sme hernú i streleckú prevahu. Chýbalo však to podstatné - góly. Vyhovárať sa tak môžeme len sami na seba."

Problémy s hrou na väčších ľadoch môžu súvisieť aj s faktom, že Dukla nehrá svoje domáce zápasy doma, ale v dočasnom vranovskom exile.

"Vedeli sme o tom od začiatku sezóny a keďže sa to nezmení minimálne do konca kalendárneho roka, musíme sa prispôsobiť. To, že bývame a trénujeme inde by nemalo byť takým problémom. Všetko je to vec hláv," myslí si skúsený obranca, ktorý vníma prechodný pobyt vo Vranove ako stav, na konci ktorého bude niečo, na čo sa oplatí rozhodne počkať. "Videl som vizualizácie a vidíme, ako sa nám štadión mení pred očami. Keď bude hotový, tak pôjde o jeden z najkrajších štadiónov na Slovensku. Taký stánok si zaslúži dlhú sezónu a atraktívnych súperov v baráži."


Dijon, to nie je len horčica

Na Slovensko sa Kolba vrátil po dvoch sezónach strávených vo francúzskom Dijone. Väčšina z nás pozná názov tohto mesta len zásluhou slávnej horčice, no Dijon má aj svoj klub v najvyššej Magnus League.

"Celý život - s výnimkou jednej českej sezóny - som odohral v slovenskej extralige. Cítil som teda chuť zmeniť prostredie a vyskúšať si niečo nové. Do Francúzska sme odišli s rodinou aj kvôli deťom, ktoré sa tak mohli naučiť nový jazyk," vysvetľuje dôvody, pre ktoré sa vybral v roku 2015 na východ Francúzska.


To, čo v krajine Galského kohúta našiel, predstavovalo príjemné prekvapenie. "Viem, že o Francúzsku sa v minulosti hovorilo s dešpektom, ale ich hokej išiel naozaj výrazne nahor. Vidíme to každý rok na majstrovstvách sveta a videli sme to napríklad na poslednom Tatranskom pohári, kde Nice porazilo Poprad a Košiciam podľahlo až v predĺžení. A to išlo o tím z chvosta tabuľky."

Slovenský obranca navyše priznáva, že jemu samotnému sa hralo vo francúzskej lige ťažšie ako v našej. "Nehrá sa tam totiž tak takticky a výrazne viac sa tam korčuľuje. Je to taký zámorský štýl s dohrávaním súbojov a minimálnym časom na rozohrávku."

Dvojročnú francúzsku skúsenosť Kolba rozhodne nebanuje. "Dijon je mesto s krásnym námestím, veľké asi ako Košice. Iste, hokej je tam v poradí športov možno na piatom mieste. Štadióny sú malé, ale fanúšikovia ich plnia veľmi pekne a hlavne výborne povzbudzujú či sa prehráva, alebo vyhráva. To je tá západná mentalita. Ľudia tam sa chodia športom baviť a neriešia emócie."

Prečo teda vymenil francúzsku pohodu za prvú slovenskú ligu? Dôvodom je v prvom rade rodina.

"Mám dvoch synov, pričom starší 11-ročný hráva hokej. Cnelo sa im za kamarátmi a aj manželka sa už chcela po dlhej materskej realizovať. Ponuky na zotrvanie boli, ale celý život sa mi niekto prispôsoboval a nastal čas, aby som sa prispôsobil rodine ja. Ďakujem michalovskému vedeniu, že mi umožnilo hrávať relatívne blízko domova a urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som to oplatil výkonmi na ľade," dodáva pre hokej.sk 37-ročný popradský odchovanec Marek Kolba.


Najnovšie z klubu: HK Dukla Michalovce

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk