HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Z rečí o vysokých kurzoch sa dvadsiatkári smejú. Body do tabuľky im prináša odvážna hra
zdroj: Roman Durný (Foto jäzva)

Z rečí o vysokých kurzoch sa dvadsiatkári smejú. Body do tabuľky im prináša odvážna hra

Ak by sme zaradili výber HK Orange 20 do poradia tipsportligovej tabuľky, ocitli by sa mladíci z dvadsiatky bok po boku so šiestou Žilinou. Na opasok svojich triumfov si už postupne pripli skalpy Nových Zámkov, Žiliny, Liptovského Mikuláša i Detvy. Veľa nechýbalo a minimálne bodík mohli priviesť aj z košickej Steel arény.

"Podali sme veľmi slušný výkon a som rád, že sme odohrali dva vyrovnané zápasy za sebou. Škoda, že sme nezískali aspoň bodík. Boli sme k tomu blízko," zhodnotil tesnú prehru 1:2 v Košiciach brankár Roman Durný. V jeho hlase sa miesilo sklamanie s hrdosťou. Mladíci boli veľkému favoritovi úplne vyrovnaným súperom a oba inkasované góly patrili do kategórie smolných. V prvom prípade nemal Durný šancu zareagovať na nešťastný teč obrancu Mareka Švarča, v druhom za jeho chrbát zaplachtil zvláštnym spôsobom puk nahodený obrancom Martinom Bačom. "V tejto chvíli sa tými gólmi nezaťažujem, ale určite si ich rozoberieme s trénermi."

Odvážny výkon mladíkov ocenil aj bývalý člen Orange 20, útočník Košíc Patrik Koyš. "Výborne korčuľovali. Boli všade, napádali a vôbec sa nebáli zaútočiť. To v prípade dvadsiatky nebývalo zvykom. V minulosti dvadsiatka iba bránila, ale teraz hrali naozaj odvážne a dostávali sa do veľmi kvalitných šancí."

Ernest Bokroš
Ernest Bokroš (foto jäzva)

Body si teda tentoraz mladí reprezentanti na dlhú cestu domov nepribalili, podľa trénera Ernesta Bokroša to však nie je to najpodstatnejšie.

"V prvom rade mám radosť z toho, že sa mužstvo zlepšuje od zápasu k zápasu. Snažíme sa hrať moderný medzinárodný, celoplošný a aktívny hokej. Chlapci napredujú a keď sa k tomu pridajú aj výsledky, tak je to odmena za prácu, ktorú odvádzame v projekte každý deň od rána do večera," uviedol Bokroš, ktorý na rozdiel od fanúšikov nepozerá na účinkovanie Orange 20 skrz výsledky. Dôležitejšie je to, čím sa mladí hráči prezentujú na ľade. Jedenásť bodov ukoristených v ôsmich dueloch ho však musí tešiť.

"Určite sme to nečakali, ale ja sa v prvom rade pozerám na majstrovstvá sveta. To je pre nás ten podstatný turnaj. Čakajú nás tam Kanada, Amerika, Fínsko a Dánsko. Všetko neuveriteľne silní súperi. Sme veľmi vďační za možnosť hrať ťažké zápasy v extralige i v prvej lige. Viacerí chlapci v tíme majú na svojom konte zatiaľ len týchto sedem zápasov v najvyššej súťaži. Len takto teda môžu zbierať cenné skúsenosti," zdôraznil skúsený tréner reprezentácie do 20 rokov.


Jedno je isté - každé víťazstvo nad skúsenejším súperom dodáva mladým hokejistom potrebné sebavedomie.

"Obávam sa, že niektorým chalanom stúpla tá sláva do hláv až príliš," rozosmial sa brankár Durný. "V prvej lige sa nám totiž až tak veľmi nedarí. Nevidím chlapcom do hláv, ale my si aj pred prvoligovými zápasmi hovoríme, že potrebujeme podať dobrý, šesťdesiatminútový výkon."

O radosť z viacerých cenných víťazstiev sa snažili mladíkov pripraviť neprajníci, ktorí argumentujú po každej výhre dvadsiatky rečami o vysokých kurzoch. "Poviem pravdu, čítali sme to, ale iba sme sa z toho smiali. Snažíme sa podávať čo najlepšie výkony a potvrdzovať, že je to v nás a nie v niečom inom."

Roman Durný
Roman Durný (foto jäzva)

Devätnásťročný odchovanec Liptovského Mikuláša pôsobil v projekte Orange 20 aj vlani a na vlastnej koži tak pociťuje rozdiel v hre tohto tímu.

"Keď to porovnám s predošlou sezónou, tak rozdiel je predovšetkým v tom, že teraz strieľame oveľa viac gólov. Tím hrá odvážnejšie, teraz sa snažíme o hru piati dopredu, piati dozadu," pomenoval hlavnú zmenu Durný. Vďaka odvážnej hre spoluhráčov klesol i počet striel, ktorým musí čeliť počas jednotlivých zápasov. "Je to také dvojsečné. Ak má brankár veľa striel, tak je v dobrom rytme a chytá sa mu dobre. Keď ste zasypaný strelami, nemáte čas myslieť na "hovädiny". Pri otvorenom hokeji naopak stúpa šanca súpera na brejky a prečíslenia."

S jedlom rastie chuť a odvážnej hrajúci tím si po štyroch víťazstvách brúsi zuby na ďalšie.

"V šatni už padli hlášky, že by sme mohli prekonať rekord v počte bodov získaných dvadsiatkou. Uvidíme, ale určite to skúsime," naznačil brankár Roman Durný. Tréner Ernest Bokroš však vníma veci reálnejším pohľadom. "Pamätám si, že ročník 1994 nazbieral rekordných 19 bodov. Na majstrovstvách sveta sme však vtedy neuspeli. Ja by som teda body z našej súťaže vymenil za úspech na svetovom šampionáte. To je pre nás tá pravá priorita."

Roman Durný
Roman Durný (foto jäzva)

Domáce účinkovanie v každom prípade naznačuje, že aj na svetovom šampionáte by mohol slovenský výber pôsobiť sympatickejším dojmom ako v predošlých rokoch. Aktuálny Bokrošov výber sa totiž nesústredí len na bránenie, ale veľmi aktívny je aj smerom dopredu.

"Tí, ktorí rozumejú hokeju vedia, že tréner musí voliť taktiku v závislosti od možností hráčov. Ročník 97 bol určite iný ako je tento. Teraz máme lepší útok, šikovnejších chlapcov, ktorí sa udržia na puku. Trošku nás ešte sužujú problémy v obrane, ale aj verím, že sa aj z toho dostaneme," zamyslel sa Ernest Bokroš, ktorý jedným dychom priznal, že výkony súčasnej partie mu môžu spôsobiť z pohľadu nominácie na svetový šampionát veľmi príjemné starosti. "Mám obrovskú radosť z toho, že máme šikovných hráčov zahraničí, ale títo chlapci z projektu si pýtajú miesto na šampionáte každým zápasom."


Najnovšie z klubu: HK ORANGE 20

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk