HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Fanúšikovi Red Wings hrozí doživotný zákaz za hodenie chobotnice
zdroj: Nick Horvath (zdroj CBC Canada)

Fanúšikovi Red Wings hrozí doživotný zákaz za hodenie chobotnice

Hádzanie chobotníc na ľad predstavuje azda najznámejšiu tradíciu klubu Detroit Red Wings. Osem chápadiel pôvodne symbolizovalo osem víťazstiev, ktoré boli potrebné k zisku Stanleyho pohára. V starej Joe Louis Aréne bolo tradíciou, že rolbár Al Sobotka zbieral chobotnice z ľadu a následne nimi krúžil nad hlavou. Diváci pritom šaleli.

Doba sa však zmenila a aj pod tlakom ochranárov v Detroite od tradície hádzania živých zvierat na ľad ustúpili. Skalnému fanúšikovi Red Wings Nickovi Horvathovi teraz dokonca hrozí doživotný zákaz návštev novučičkej Little Caesars Arény. Stal sa totiž prvým divákom, ktorý hodil chobotnicu na jej ľadovú plochu.

Horvath sa na celú "akciu" poctivo pripravil. Chobotnicu si upevnil lepiacou páskou na brucho a podarilo sa mu ju tak prepašovať až na tribúnu. Keď ju potom vrhol na ľad, vypredané tribúny jasali. Horvatha sa však okamžite ujala bezpečnostná služba, ktorá ho vyviedla z hľadiska.

"Diváci šaleli," uviedol Horvath pre CBC. "Keď ma potom vyvádzali z hľadiska, celá hala bučala. Ľudia kričali - nechajte ho! Zároveň si so mnou všetci tľapkali rukami a poklepávali ma po ramenách. Všetkým sa to páčilo."Všetkým, s výnimkou bezpečnostnej služby Little Caesars Arény. Tá ho eskortovala na policajnú stanicu a teraz mu hrozí doživotný zákaz zápasov Red Wings.

"Ak by mi chceli dať pokutu, tak to pochopím. Zmieril by som sa aj s ročným dištancom. Ale doživotný zákaz? To sa nesmie stať," narieka Horvath.

Fanúšikovia hádzali chobotnice na ľad v Detroite dlhých 65 rokov. Prvýkrát sa tak stalo ešte počas play-off v roku 1952. Horvath preto nechápe, prečo by mal pykať za niečo, čo malo preniesť tradíciu do novej haly. On sám navštívil stovky zápasov Red Wings a o jeho vzťahu ku klubu svedčí výzdoba izby či viaceré tetovania, ktoré má na svojom tele a poukazujú na Detroit.

Zmena postoja k tejto tradícii prišla v posledných rokoch po tom, čo sa do celej veci zaangažovala organizácia zaoberajúca sa právami zvierat PETA. Tá protestovala proti hádzaniu "inteligentných a citlivých bytostí" na ľad. Podľa Horvatha však išlo o hodenie chobotnice, ktorú už kúpil mŕtvu.

"V obchode by ju predali a ľudia by ju zjedli. Ja som ju urobil slávnou. Ak by ju nakrájali a uvarili, nikdy by nebola taká slávna," dodal Horvath, ktorý verí v zmenu tvrdého postoja vedenia Little Caesars Arény.

Zdroj: CBC.ca

Najnovšie z klubu: Detroit Red Wings

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk