HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Gernát myslí na olympiádu, v hre je ponuka zo Švédska
zdroj: Martin Gernát (foto jäzva)

Gernát myslí na olympiádu, v hre je ponuka zo Švédska

Po piatich sezónach strávených v zámorí sa Martin Gernát pred uplynulou sezónou vrátil na starý kontinent. Vydarená sezóna v drese pražskej Sparty mu zabezpečila účasť na premiérových majstrovstvách sveta. Na svetovom šampionáte v Kolíne strelil dva góly a patril medzi najlepšie hodnotených zadákov slovenského výberu. Aj preto v júli prekvapila správa o rozviazaní kontraktu medzi Gernátom a Spartou Praha.

Od tohto momentu čaká 24-ročný reprezentant na meno nového zamestnávateľa. Hokej.sk ho vyspovedal pri príležitosti prijatia pozície ambasádora prešovského univerzitného tímu Unipo Warriors pôsobiaceho v Európskej univerzitnej hokejovej ligy.

Martin, prekvapila ťa ponuka na pozíciu ambasádora univerzitného tímu Unipo Warriors?

Prekvapila i potešila. Je to pre mňa veľká česť. Nebýva totiž zvykom, aby menovali do takejto pozície takého mladého hráča. V Prahe sme to mali tiež a väčšinou to boli legendy, ktoré odohrali mnoho sezón za Spartu Praha. Mojou úlohou je pomôcť chlapcom z tímu v čase, kedy som doma. Hlavne ich pozitívne motivovať a poskytnúť nejaké rady.

Filip Hrivňák a Martin Gernát
Filip Hrivňák a Martin Gernát (foto jäzva)

Aký je tvoj dojem z tímu Warriors?

Sú to šikovní chlapci a polovicu z nich poznám z mládežníckych čias. S niektorými som hrával v Košiciach, proti iným som nastupoval ako súper. Kvalitu určite majú a je na nich, ako budú hrať a popasujú sa so súpermi. Nebude to ľahké, pretože počas svojho pôsobenia v Prahe som videl niekoľko zápasov EUHL a môžem tak povedať, že ide o kvalitnú ligu s množstvom kvalitných hráčov.

Súčasťou tímu je aj svetový topmodel Filip Hrivňák. Dal by si sa nahovoriť na podobnú prácu?

Nemôžem robiť všetko. :-) Samozrejme, Filip je v tejto oblasti špička a držím mu palce, aby pokračoval v takej úspešnej kariére, akú má za sebou doposiaľ. Určite to nie je ľahké povolanie.

Poďme však k tebe. Čo vlastne robíš od rozviazania kontraktu so Spartou Praha?

Momentálne trénujem v Prešove a čakám na to, čo prinesú ďalšie dni. Po ukončení pôsobenia v Prahe bolo mojou prioritou hrať niekde v zahraničí. Objavila sa ponuka z KHL, ale tá z istých príčin padla. Teraz sa ukazuje záujem zo Švédska, tam sa však vzhľadom na dane uzatvárajú klasické šesťmesačné kontrakty, ktoré platia od novembra.

Adrián Kuba a Martin Gernát
Adrián Kuba a Martin Gernát (foto jäzva)

Do novembra je ešte pomerne ďaleko. Existuje možnosť, že by si nabral zápasovú prax na Slovensku?

Určite som uvažoval aj o tom. Budúci mesiac začína reprezentácia a blíži sa olympiáda. Nebudem tajiť, účasť na olympiáde patrí medzi moje hlavné ciele pre túto sezónu. Veľmi ma to láka a mohla by to byť obrovská skúsenosť.

Existuje aj prípadná šanca na návrat do zámoria?

NHL je mojim nesplneným snom a určite by som si ju rád zahral. Teraz však musím kráčať skromne, krok po kroku. V tejto chvíli sa pripravujem, aby som konečne mohol začať túto sezónu.

Aké sú pocity hráča, ktorý vníma rozbehnutú sezónu a stále nemá v rukách kontrakt?

Je to trochu frustrujúce a človeka to miestami znervózňuje. Boli chvíle, kedy som sa nesústredil na nič iné, len na túto situáciu. Postupom času som si však uvedomil, že záujem tu je. Na výber mám viacero líg a je na mne, čo si vyberiem.

Zvolil si teda taktiku, že na dobré je lepšie počkať?

Presne tak. Ak by som niečo podpísal narýchlo, tak by som to možno neskôr ľutoval. Dúfam, že mi vyjde to Švédsko a budem si môcť povedať, že sa oplatilo počkať.

Martin Gernát
jäzva

Prebolelo už nečakané rozhodnutie Sparty Praha ukončiť kontrakt?

Ale áno. Mrzí ma len, že sme nedospeli k takejto dohode skôr a nemuselo sa to naťahovať. Mohli mať pokoj odo mňa a ja som už mohol byť niekde úplne inde. Taký je však hokejový život. Niečo som sa naučil, z niečoho som sa poučil a teším sa na nové výzvy.

Neoslovili ťa v súvislosti s možnosťou krátkodobého kontraktu napríklad Košice?

Košice sú v podstate mojim druhým domovom. Priznávam, že som uvažoval aj s takouto alternatívou a ja by som sa hre za Košice nebránil. Zatiaľ sa mi však nikto neozval a takáto možnosť teda na stole nebola.

Je to teda otvorená výzva pre vedenie HC Košice?

Ak si to prečítajú a ozvú sa, tak budem rád. V Košiciach som strávil pekné časy a návratu do známeho prostredia by som sa nebránil.


Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk