HOKEJ.sk HOKEJ.sk

V roku 2011 žiadal Phaneufa o fotku. Teraz debutoval po jeho boku v NHL
zdroj: Christián Jaroš (Foto TASR-AP)

V roku 2011 žiadal Phaneufa o fotku. Teraz debutoval po jeho boku v NHL

Keď sa dostal pätnásťročný Christián Jaroš počas majstrovstiev sveta v roku 2011 do útrob Steel arény a ocitol sa pred šatňou Kanady, mal jediné želanie. Odfotiť sa s hviezdnym obrancom "javorových listov" Dionom Phaneufom. V čase, keď si potom odkladal pamätnú fotku do svojho albumu ešte nemohol tušiť, že 12. októbra 2017 zažije práve po jeho boku svoj debut v slávnej NHL.

"Keď ma tréner zaradil do obrany k Dionovi, tak som si na tú fotku samozrejme spomenul. Priznám sa však, že som mu o tom doposiaľ nepovedal a on si už asi nepamätá, že sa vtedy fotil v Steel aréne práve so mnou. Pre mňa to však bolo veľmi špeciálne a určite mu to rád pripomeniem," pousmial sa Christián Jaroš pre hokej.sk v súvislosti s milou spomienkou na šampionát spred šiestich rokov. Druhá pamätná fotka s Phaneufom mu pribudla do archívu po debute v NHL. Tím Ottawy sa totiž po víťazstve v Rogers Aréne odfotil priamo v šatni.


Samotnú premiéru v NHL očakával už počas nášho letného rozhovoru. Zdravo sebavedomý reprezentačný obranca bol presvedčený o tom, že tá šanca skôr či neskôr príde. Napokon sa tak stalo už v treťom súboji sezóny.

"Pocity to boli neskutočné. Vždy som sníval o tom, že nastúpim v NHL a zrazu som vykorčuľoval na ľad haly vo Vancouveru proti hráčom, ktorých výkony som sledoval od malička v televízii. Priznám sa, že som bol trochu nervózny a určite išlo o najväčšiu výzvu doterajšej kariéry. Neskutočné," netajil dojatie 21-ročný Košičan.

Do prvého tímu Ottawy ho povolali z farmárskeho Bellevile, za ktorý odohral dve stretnutia. "Bolo to príjemné prekvapenie a chalani v šatni Senators ma prijali bez najmenších problémov. Okamžite sa o mňa postarali, radili mi pred zápasom i počas neho. Veľmi mi to zjednodušili," uviedol slovenský reprezentant na margo svojho prvého kontaktu s NHL. Do kabíny Senátorov priniesol šťastie, veď po dvoch prehrách sa dočkala Ottawa vo Vancouveri prvého triumfu sezóny. "Neviem či si to niekto uvedomil, ale mňa osobne to určite teší. Po víťaznom zápase sa zaspáva vždy lepšie, ako keby nám ten zápas nevyšiel."

Pri svojej premiére strávil Jaroš na ľade 6 minút a 22 sekúnd. Do štatistík mu pribudli tri bodyčeky. "Prvý bol na nejakého praváka, pri druhom som trafil Horvata a pri treťom Granlunda," pomenoval tri hity ušedrené v rámci svojho debutu v najlepšej lige sveta.

Tréner Guy Boucher od neho pred zápasom požadoval jediné - "aby som hral jednoducho". To sa snažil Jaroš plniť do bodky a s rovnakým prístupom by rád vstúpil aj do ďalších zápasov v NHL. "Momentálne sme na tripe, v rámci ktorého nás čakajú ešte zápasy v Calgary a v Edmontone. Verím preto, že ostanem s chlapcami v tíme a na moje konto pribudnú aj ďalšie zápasy. Je mi jasné, že Ottawa má veľa obrancov s jednocestnou zmluvou, ale ja budem vďačný za každý zápas."

V rámci tripu dostal Christián vlastnú jednoposteľovú izbu a so spoluhráčmi sa tak stretáva okrem štadióna hlavne na raňajkách a obedoch. "Niekedy máme aj spoločné večere, ale väčšinou sa chodia chlapci najesť sami do mesta. Netvoria sa však nejaké skupinky a vo vzťahu ku mne sú naozaj všetci veľmi milí. Či už to boli Mark Borowiecky, Bobby Ryan, alebo Dion Phaneuf, všetci mi veľmi pomohli v tom, aby som zapadol do tímu bez problémov," prezradil účastník MS z roku 2016 krátko po tom, čo sa zobudil po svojej prvej noci strávenej v pozícii hokejistu NHL. "Tentoraz to boli veru príjemné sny. Do postele som sa však dostal pomerne neskoro. Telefón som mal totiž plný gratulácií a príjemných odkazov. Najšťastnejší boli určite moji rodičia. Cítil som, že sú na mňa veľmi hrdí," dodal obranca Ottawy Senators Christián Jaroš pre hokej.sk.


“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Ottawa Senators

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk