HOKEJ.sk HOKEJ.sk

"Spolužiaci" z draftu 1990 obdivujú Jágrov boj s časom
zdroj: Jaromír Jágr (TASR-AP)

"Spolužiaci" z draftu 1990 obdivujú Jágrov boj s časom

Kustód tímu Calgary Flames Corey Osmak na konci uplynulej sezóny s úsmevom vyhlásil, že v súčasnej NHL pôsobia už len dve voľby draftu z roku 1990. On a Jaromír Jágr.

Zatiaľ čo sa však ako hráč v najlepšej lige sveta nikdy nepresadil a pozíciu kustóda Plameňov zastáva už osem rokov, Jaromír Jágr je stále aktívnym hokejistom. Po príchode do kanadskej provincie Alberta ho teraz na striedačke obsluhuje práve Osmak.

Jágra vybral v roku 1990 z celkovej piatej priečky Pittsburgh Penguins. Bol to prvý krok na dlhej ceste v NHL, ktorá stále trvá a momentálne obsahuje 1714 zápasov. Česká legenda má už teraz isté miesto v Sieni slávy.

O jeho dlhovekosti najlepšie svedčí fakt, že zo spomínaného draftu, ktorý prebehol 16. júna 1990 vo Vancouveri, už v NHL nepôsobí (v pozícii hráča) nik iný, než Jágr.

Osmak začal brúsiť korčule už počas svojho pôsobenia na univerzite v Minnesote, kde sa týmto spôsobom staral o svojich spoluhráčov. V drafte 1990 si ho v deviatom kole vybral klub Hartford Whalers, no na ľad profiligy nikdy nevykorčuľoval. Do NHL sa dostal obkľukou a pred pozíciu kustóda vo Flames plnil rovnaké úlohy v Los Angeles Kings, ale aj kluboch Manitoba Moose (AHL) a Regina Pats (WHL).

Viaceré draftové voľby z roku 1990 zastávajú pozície trénerov. Iní sú skautmi či televíznymi komentátormi a analytikmi. Alebo pôsobia v manažérskych pozíciách.

Obaja asistenti generálneho manažéra Calgary Brada Trelivinga boli draftovými voľbami z roku 1990. Sú nimi Brad Pascall (Buffalo si ho vybralo v piatom kole) a Craig Conroy (Montreal, šieste kolo).

"Je úžasné, že Jágr stále hráva," poznamenal Conroy, ktorý je jedným z trinástich členov "triedy" z roku 1990, ktorí odohrali v NHL vyše tisíc zápasov. "Ja osobne som končil v 39 rokov a to som si vravel - wau, ako dlho som vydržal. Bol som na to veľmi hrdý. Je preto nesmierne pôsobivé, že Jágr má 45 a stále hráva na špičkovej úrovni."

Jágr debutoval v drese Flames v stredajšom súboji proti LA Kings v Staples Centre. V ten deň mal 45 rokov a 238 dní. Za Plamene v NHL nikdy predtým nenastúpil starší hráč a tento rekord bude odchovanec Kladna vylepšovať každým svojim štartom.

Doposiaľ najstarším Plameňom bol Curtis Joseph, ktorý odchytal svoj posledný zápas za Calgary päť dní pred svojimi 41. narodeninami.

Najstarším korčuliarom Flames bol bývalý kapitán Dave Lowry, ktorý to zabalil vo veku 39 rokov a 114 dní. Conroyovi chýbal na dorovnanie Lowryho jeden týždeň.

"Ó, môj Bože," začal odpoveď na otázku o Jágrovej dlhovekosti tréner Flames Glen Gulutzan. "Myslím si, že základom je jeho vášeň pre hokej. Mentálne je vemľi silný a fyzicky je to výnimočný zjav. Treťou vecou je jeho hokejové IQ. Obzvlášť z pohľadu ofenzívnej stránky má na ľade obrovský prehľad a myslí mu to lepšie ako iným. Keď to skombinujeme so spomínaným fyzickým atribútom, tak pochopíme, prečo môže hrať tak dlho."


Draft 1990 bol celkovo veľmi silný. Pred Jágrom draftovali štvoricu hráčov, z ktorých každý jeden mal neskôr status hviezdy. Boli nimi Owen Nolan (Quebec Nordiques), Petr Nedvěd (Vancouver Canucks), Keith Primeau (Detroit Red Wings) a Mike Ricci (Philadelphia Flyers).

Flames si v tomto drafte vyberali z jedenástej priečky a ich voľba padla na brankára Trevora Kidda. V prvom kole padli aj mená Keitha Tkachuka (Winnipeg Jets) či Martina Brodeura (New Jersey Devils). Zaujímavosťou je, že Tkachukov syn Matthew je momentálne spoluhráčom Jágra v Calgary.

V ďalších kolách padali aj mená iných budúcich hviezd. V druhom kole si NY Rangers vybral Douga Weighta a v ôsmom ukoristil Washington Petra Bondru.

Nikto zo spomínaných hráčov však napokon nedosiahol také méty ako Jágr.

Bod za asistenciu v zápase na ľade Vancouveru bol pre Jágra prvým v drese Calgary, no celkovo už 1914-tym v kariére. V historickom rebríčku mu patrí druhá priečka za nedostižným Waynom Gretzkym, pred najproduktívnejším hráčom draftu 1990 Tkachukom však má náskok 750 bodov.

"Keď si spomeniem na draft 1990, tak stále cítim to obrovské nadšenie, ktoré tam vtedy vládlo. Všetci boli presvedčení o tom, že Nolan, Nedvěd, Jágri či Primeau budú hráčmi, na ktorých budú v budúcnosti stáť ich kluby," zaspomínal si Pascall, ktorého meno oznámili predstavitelia Buffala pri voľbe s poradovým číslom 103. "Všetkým bolo jasné, že prvá päťka, či prvá desiatka draftu má pred sebou veľkú budúcnosť. Kto však mohol tušiť, že jeden z nich bude hrať v NHL aj v roku 2017? To by vtedy nepovedal nikto. S Conniem sme o tom hovorili a len sme sa pritom na seba neveriacky pozerali. Neuveriteľné."

Conroy i Pascall sa teraz stretávajú s Jágrom na každodennej báze. Na vlastné oči tak môžu sledovať jeho povestné nočné tréningy na ľade či nikdy nekončiace tréningy v posilňovni.

V tíme Flames nájdeme až desiatich hráčov, ktorý neboli v čase Jágrovho draftu na svete. Jedným z nich je pravý krídelník Curtis Lazar. "Vraveli nám, aby sme si na noc nevypínali telefóny. Vraj nám môže zavolať o polnoci a pozvať nás na potréningovú nočnú jazdu."

Lazar to samozrejme vyhlásil s úsmevom na tvári, no faktom je, že Jágr odmieta starnutie.

"Je to samozrejme talentovaný hokejista, ale ak chcete hrať takto dlho, tak musíte mať nesmiernu vášeň pre hru. Musíte túžiť po víťazstvách. Aj 19-roční chlapci len krútia hlavami nad tým, v akej forme je Jaromír Jágr, hráč narodený v roku 1972," zamyslel sa Pascall.

"Tento chlap je mašina," pridal sa Conroy. "Jeho pracovná morálka a to čo dokázal... Jeho nočné tréningy a všetky tie cvičenia sú legendárne. Michael Cammalleri mi vravel, že má aj veľmi zaujímavé rutinné tréningy po zápasoch. Teším sa na to, ako to budem vidieť na vlastné oči."

V súčasnej NHL nenájdete staršieho hráča ako je Jágr. Druhým najstarším je center Minnesoty Matt Cullen, ktorý bude mať v novembri 41 rokov. Do NHL ho draftovali v roku 1996. V tom čase mal Jágr na svojom konte Art Ross Trophy, dve Stanleyho poháre a tri štarty v Zápasoch hviezd.

V histórii ligy nastúpili v zápase NHL iba dvaja starší hráči. Gordie Howe vykorčuľoval na ľad ako 52-ročný, Chris Chelios mal v čase svojho posledného vystúpenia 48 rokov.

"Ja sa na to pozerám tak, že je mi jedno, čo som robil pred dvadsiatimi rokmi. Podstatné je, čo ukážem na ľade teraz," uviedol Jágr na margo svojho veku. "Nie je to o mne. Je to o tíme a spoluhráčoch. Chcem im pomôcť stať sa lepšími a nechcem tu byť len preto, aby som tu bol a zlepšoval nejaké historické čísla."


Zdroj: calgarysun.com

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Calgary

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk