HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Verčík sníval o titule so Slovanom od malička, na Slotu nemôže povedať krivé slovo
zdroj: Rudolf Verčík (foto jäzva)

Verčík sníval o titule so Slovanom od malička, na Slotu nemôže povedať krivé slovo

Medzi najzaujímavejšie obdobia slovenskej extraligy patril záver deväťdesiatych rokov. Do dovtedajšieho majstrovského preťahovania medzi Trenčínom a Košicami sa začali miešať aj Zvolen a predovšetkým bratislavský Slovan.

Tím z hlavného mesta sa premiérovo dočkal v roku 1998 a ak vtedy niekto z Bratislavčanov pociťoval trpký pocit, tak to mohol byť Rudolf Verčík. V tom čase 22-ročný odchovanec Slovana mal na svojom konte tri sezóny v drese belasých, no ako na potvoru - práve sezónu 1997-98 odohral za Spišskú Novú Ves. Hneď po nej sa však k Dunaju vrátil a všetko si vynahradil o dva roky neskôr, kedy uspel Slovan vo finálovej sérii proti Zvolenu 3:2 na zápasy.

"Bol to veľmi cenný titul a ako odchovanec Slovan Bratislava som bol naň veľmi hrdý. Od malička som sníval o tom, že sa dostanem na vrchol s materským klubom a bola to pre mňa teda veľká vec," spomína Verčík na rok 2000.

IMG_5435
Rudolf Verčík (foto jäzva)

Hneď po titule sa presunul do Popradu, kde získal väčší priestor na ľade ako v nabitej zostave Slovana a s devätnástimi gólmi si tam vytvoril svoje kariérne maximum. To ho katapultovalo do Liberca, odkiaľ sa neskôr dostal cez Jihlavu a opäť Poprad až do Žiliny. V tomto prípade išlo o dokonalé načasovanie. Pod Dubňom totiž pôsobil v pamätnej sezóne 2005-06.

"Zišla sa tam v prvom rade fantastická partia hráčov pod vedením trénerov Jána Šterbáka a Antona Tomka. V správny čas to všetko zapadlo a prekvapenie bolo na svete. Tie spomienky sa z hlavy vymazať nedajú a pripomína mi ich napríklad aj majstrovský prsteň, ktorý sme vtedy dostali," hovorí dnes už 41-ročný bývalý útočník, ktorý prispel k žilinskej zlatej jazde. Tá viedla v play-off skrz Zvolen a Nitru a vo finále uspeli "Vlci" proti Popradu 4:3 na zápasy. Známy je napríklad motivačný príhovor vtedajšieho primátora Žiliny Jána Slotu pred siedmou finálovou bitkou. "Ja nemôžem povedať na pána Slotu jedno krivé slovo, pretože tá žilinská hokejová éra bola nádherná. Bol to človek na pravom mieste a čo sľúbil, to aj splnil. Vďaka nemu sa vtedy dostal žilinský hokej na piedestál."


Dajú sa tituly so Slovanom a Žilinou porovnať? Ktorý z nich by prevážil na pomyselných váhach? "Ja si cením oba tituly rovnako. Žilinský titul však bol o to výnimočnejší, že ho nikto nečakal. To bola pravá senzácia a spojené s ňou boli úplne iné emócie, ako keď sa to od vás čaká."

Verčík Rudolf

Viacerí z vtedajších spoluhráčov Rudolfa Verčíka sú teraz jeho súpermi. Asistent trénera Anton Tomko je hlavným trénerom Prešova, Miroslav Lipovský manažuje Skalicu a Michal Kokavec hráva za Dubnicu. Samotný Verčík je asistentom trénera HC Bratislava Imricha Antala. Počas jeho aktuálneho pôsobenia pri reprezentačnej osemnástke vedie tím v pozícii hlavného lodivoda.

"Je to samozrejme úplne iné ako keď som bol hráč. Na striedačke stojím už nejaký siedmy rok, ale osobne sa považujem stále za mladého trénera, ktorý sa učí každým zápasom aj od svojich skúsenejších kolegov," vraví skromným tónom Rudolf Verčík.


Možnosť pôsobiť na striedačke klubu z Bratislavy ho napĺňa radosťou. "Prvoligový tím chýbal Bratislave desať rokov. Využili sme šancu na zisk licencie a snažíme sa hrať pekný hokej, atraktívny pre divákov. Gro hráčov tvoria bratislavský odchovanci a to je hlavný význam celého nášho klubu," zdôrazňuje Verčík, podľa ktorého sa zatiaľ sezóna odvíja viac-menej v súlade s očakávaniami. "Ako nováčik sa nachádzame na šiestom mieste a nachádzame sa tak v pokojných play-offových vodách. My sme nikdy nemali veľké oči a silné reči. Rozohrávalo sa u nás pár zvučných mien, ale my sme sa vždy sústredili v prvom rade na poctivú prácu s mladým tímom. Samozrejme, máme svoje ambície a podstatné bude to, čo ukážeme v play-off."

Návrat bratislavského hokeja na domácu scénu potešil mnohých. Na svoje si príde aj skupina fanúšikov, ktorej chýbala "túžba" zanadávať si na hlavné mesto. "Nenávisť voči Bratislave tu vždy bola a vždy tu bude. Ako hráči Slovana sme to však vždy vnímali tak, že nás to dokázalo vyhecovať k ešte lepším výkonom."

IMG_5465
Rudolf Verčík na striedačke Bratislavy (foto jäzva)

Apropos Slovan. Kde by malo byť podľa jeho odchovanca miesto tejto výkladnej skrine slovenského hokeja? Nastal čas ukončiť dobrodružstvo s názvom KHL a upriamiť svoju pozornosť na domácu súťaž? "K tejto veci sa musia vyjadriť iní ľudia. Ja osobne som však presvedčený, že cvengu slovenskej extraligy by návrat Slovana - alebo aspoň nejakého jeho B-tímu - veľmi pomohol."

On sám sa však v tejto chvíli sústredí na výrazne mladší z bratislavských klubov. Káder mužstva pôsobiaceho v Ružinove je založený na mladých hráčoch a cieľom Rudolfa Verčíka je, aby raz mohli na svoje kariéry spomínať aspoň tak ako on.

"Mal som to šťastie, že moja hráčska kariéra bola úspešná. Bol by som veľmi rád, aby dosiahli podobné veci aspoň niektorí z týchto chlapcov, ktorých teraz vediem ako tréner. Určite by ma to potešilo," dodal pre hokej.sk Rudolf Verčík.


Najnovšie z klubu: HC Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk