HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Desiatka najväčších kandidátov na Sieň slávy s pittsburghskou minulosťou aj s Mariánom Hossom
zdroj: TASR/AP

Desiatka najväčších kandidátov na Sieň slávy s pittsburghskou minulosťou aj s Mariánom Hossom

Od momentu, kedy sa ako dvadsaťročný chlapec prebojoval do základnej zostavy Pittsburghu Penguins, uplynulo takmer tridsať rokov. Dnes patrí 49-ročný Mark Recchi medzi sedmičku vyvolených, ktorých uvádzajú do Siene slávy.

"Je to pre mňa veľká pocta. Mal som však obrovské šťastie, že som mohol hrávať po boku mien ako Mario Lemieux, Bryan Trottier, Joey Mullen, Paul Coffey a ďalšími legendami, ktoré už majú svoje miesto v Sieni slávy," vyslovil sa Recchi, ktorý získali tri Stanleyho poháre s tromi rozličnými klubmi. V roku 1991 uspel s Penguins, v roku 2006 s Carolinou a kariéru ukončil ziskom majstrovského prsteňa s Bostonom v roku 2011.

Recchi obliekal v NHL dresy siedmich klubov, no fanúšikovia si jeho meno spájali najviac s Pittsburghom. Práve tam odohral prvé štyri sezóny kariéry a neskôr sa do šatne Pens vrátil počas sezón 2006-07 a 2007-08.

Z majstrovského tímu Penguins z úvodu deväťdesiatych rokov sa okrem spomínaných mien nachádzajú v Sieni slávy aj Larry Murphy, Ron Francis, tréneri Bob Johnson a Scotty Bowman, ako aj generálny manažér Craig Patrick. Spoločne s Recchim ide o rovnú desiatku zástupcov prvej zlatej generácie Penguins.

Jedenástym do partie raz určite bude Jaromír Jágr. Ten však najprv musí ukončiť kariéru. Portál triblive.com pri tejto príležitosti uvedenia Recchiho do Siene slávy zostavil desiatku ďalších hlavných kandidátov s pittsburghskou minulosťou na vstup do komnaty nesmrteľných.


1. Jaromír Jágr

Uvedenie rodáka z Kladna do Siene slávy je považované za automatickú vec a v jeho prípade bude možno uplatnená výnimka na trojročnú čakaciu dobu. Slávny nositeľ čísla 68 je druhým najproduktívnejším hráčom v histórie a v jeho prípade to pôjde podobne hladko ako v prípadoch nositeľov čísel 66 a 99.


2. Sidney Crosby

Aj v prípade Kanaďana platí, že do Siene slávy by sa dostal, aj keby skončil kariéru už zajtra. Najlepší hráč svojej generácie má na svojom konte cez tisíc bodov, tri Stanleyho poháre, dve olympijské zlaté medaily a celý rad ďalších individuálnych trofejí.


3. Jevgenij Malkin

Crosbyho kariérny súputník nemusí mať miesto v Sieni slávy isté, jeho šanca je však vysoká. V tejto chvíli má na svojom konte 328 gólov a 832 bodov. Okrem toho však vyhral Calderovu i Hartovu trofej, ako aj Art Ross a Conn Smythe Trophy. Celkovo je považovaný za jedného z najlepších ruských hráčov všetkých čias.


4. Jim Rutherford

Pri kandidátoch z radov generálnych manažérov zaznie vždy ako prvá otázka - koľko Stanleyho pohárov získali pre svoj klub? V prípade Rutherforda je odpoveď tri. Spomedzi generálnych manažérov modernej éry sú na tom lepšie iba Sam Pollock (sedem), Glen Sather (päť) a Bill torrey (štyri).


5. Jarome Iginla

Iginla odohral za Penguins necelú sezónu a jeho kariéra je spájaná predovšetkým s Calgary. Celkovo má na svojom konte 625 gólov a do Siene slávy by ho mali dostať aj jeho líderské schopnosti. Iginla je dvojnásobným olympijským víťazom i majstrom sveta. K dokonalej kariére mu chýba iba Stanleyho pohár.


6. Marc-Andre Fleury

Až do letného odchodu do Las Vegas bol Fleury od svojho vstupu do NHL v roku 2003 verný Pittsburghu. V bránke Penguins získal tri Stanleyho poháre a v historickom poradí brankárov podľa počtu víťazstiev mu patrí krásne pätnáste miesto. Okrem toho je olympijským víťazom z roku 2010.


7. Marián Hossa

Podobne ako Iginla, ani Hossa nehral za Penguins dlho. Svoje tri Stanleyho poháre získal s Chicagom, no vo finále bojov o slávnu trofej sa ocitol prvýkrát práve s Pittsburghom (2008). Na svojom konte má 525 gólov a nebyť zdravotných problémov, mohol k nim pridávať ďalšie a ďalšie.


8. Sergej Gončar

Gončar patrí medzi najlepších obrancov histórie, aj keď miesto v Sieni slávy isté rozhodne nemá. Ani raz sa totiž neumiestnil v prvej trojke hlasovania o Norrisovu trofej. Na druhej strane, nastrieľal 220 gólov a získal 811 bodov. V oboch týchto kategóriách patrí do prvej dvadsiatky histórie. Do Siene slávy ho môžu teoreticky vybrať už budúci rok.


9. Mike Sullivan

Tréner Penguins má 49 rokov a pred sebou má ešte dlhú kariéru na striedačke. Už v tejto chvíli má však zamiesené na vstup do Siene slávy. Sullivan totiž priviedol Pittsburgh k dvom Stanleyho pohárom. Zo šestnástich trénerov histórie, ktorí ukončili svoje kariéry a získali pohár viac ako dvakrát, sú až štrnásti v Sieni slávy.


10. Tom Barrasso

Bývalý tréner brankárov Slovana Bratislava priviedol Penguins k majstrovským titulom v rokoch 1991 a 1992. Okrem toho získal Vezinovu trofej a okrem toho skončil v hlasovaní o túto cenu pre najlepšieho brankára NHL trikrát druhý a raz tretí.

Ďalšia desiatka kandidátov:

Phil Kessel má 300 gólov a stále iba tesne po tridsiatke.

Kris Letang je jedným z desiatich najproduktívnejších obrancov posledného desaťročia

Matt Murray je stále veľmi mladý, no je jediným gólmanom, ktorý získal Stanleyho poháre počas svojich prvých dvoch sezón v NHL.

Alexej Kovaľov nazbieral v NHL vyše tisíc bodov.

Bill Guerin nastrieľal vyše 400 gólov a získal dva Stanleyho poháre.

Rick Tocchet je jedným z piatich hráčov histórie so 400 gólmi a 2000 trestnými minútami.

Gary Roberts je jedným zo zvyšnej štvorice s rovnakou bilanciou.

John LeClair bol päťkrát zvolený do All-star a nastrieľal cez 400 gólov.

Sergej Zubov je v prvej dvadsiatke najproduktívnejších obrancov histórie.

Randy Carlyle je víťazom Norrisovej trofeje a bol jedným z najproduktívnejších obrancov osemdesiatych rokov.


Zdroj: Mlive.com

Najnovšie z klubu: Pittsburgh Penguins

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk