HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Mladý brankár si objednal krídelká. Skôr, než ich upiekli, mieril na letisko na svoj prvý zápas v NHL
zdroj: Dylan Ferguson

Mladý brankár si objednal krídelká. Skôr, než ich upiekli, mieril na letisko na svoj prvý zápas v NHL

Nováčik NHL Vegas Golden Knights vstúpil do najlepšej ligy sveta parádnym spôsobom. Prišli však zranenia mužov v maskách a ak nemáte istotu v bránkovisku, nemôžete pomýšľať na víťazstvá. Na listinu maródov postupne putovali brankári Marc-Andre Fleury, Oscar Dansk i Malcolm Subban.

Zlatí Rytieri tak museli hľadať núdzové riešenie a vo svojom poslednom súboji na ľade Edmontonu nastúpili s 19-ročným Dylanom Fergusonom. Z juniorskej WHL priamo do hviezdami nabitej NHL. Tak tomu sa hovorí poriadny skok. Zázrak sa však nekonal a hokejisti Vegas prehrali na ľade Olejárov 2:8.

Ferguson sa však v skutočnosti neobjavil na ľade NHL prvýkrát v živote. Už ako jedenásťročný chlapec mal totiž v roku 2010 česť priviesť hráčov Vancouveru Canucks na ľad pred jedným zo zápasov v Rogers Aréne.

"Spomínam si na to veľmi dobre. Na ľad som prichádzal po boku môjho vzoru Roberta Luonga. Mal som sucho v ústach a cítil som trému," zaspomínal si 19-ročný brankár po svojej premiére v NHL. "Keď sa nad tým zamyslím, tak to napokon vyšlo veľmi surreálne. Kto by to bol povedal?"

Fergusona si vybral v júnovom drafte klub Dallas Stars z celkového 194. miesta, no krátko na to získali v rámci výmeny Marca Methota práva na jeho služby Golden Knights. V aktuálnej sezóne pôsobí v tíme Kamloops Blazers v juniorskej WHL a o svojom povolaní do NHL sa dozvedel v čase, kedy sledoval zápas hokejistov Las Vegas proti New Yorku Islanders v pizzérii Boston Pizza.

Golden Knights mali v tom čase zranených Fleuryho so Subbanom a keď sa v druhej tretine zranil aj Oscar Dansk, ostal jediným zdravým brankárom tímu nováčika Maxime Lagace. To už Dylan tušil, že mu čoskoro zazvoní telefón.

"Objednal som si krídelká, no tie už ku mne nedorazili. Približne päť minút po objednávke mi totiž zavolali z Vegas. Rýchlo som teda zaplatil večeru kamarátom a o dve hodiny neskôr som už sedel v lietadle. Bolo to šialené," popísal svoju veľkú skúsenosť mladý brankár.

Rodák z Vancouveru absolvoval svoj debut v bránke Golden Knights v Edmontone za stavu 2:7. Inkasoval jeden gól z dvoch striel a dočkal sa aj nečakanej pochvaly zo strany hviezdneho Connora McDavida.

"Po jednej situácii ku mne prišiel a povedal dobrá práca. Poklepal ma po betónoch a zašomral niečo v duchu, že som ho obral o hetrik. Bolo to kúlové," pousmial sa Ferguson.

Pokiaľ nie je tím Vegas na tripe, býva Dylan v hoteli kasína Red Rock, približne 25 kilometrov od domácej haly T-Mobile Aréna.

"Je tam pekne, ale nemôžem tam robiť v podstate nič. Len tam sedím a čakám na tréning," vyslovil sa tínedžer v službách nováčika NHL.

"Zvyká si na svet profesionálov. Každý deň trénuje a cestuje s profesionálmi a pre takého mladého hráča je to veľká skúsenosť," vyslovil sa tréner Knights Gerard Gallant.

"Ani s neviem predstaviť, ako sa cíti. Z juniorky sa dostal priamo do bránky NHL," okomentoval situáciu mladého spoluhráča útočník James Neal. "Určite to bol pre neho špeciálny moment."

A ďalší špeciálny moment je už za dverami. Zlatí Rytieri sa totiž najbližšie predstavia vo Vancouveri. Čiže v hale, kde v roku 2010 privádzal na ľad hráčov Canucks ako malý chlapec.

Zdroj: CBC.ca

Najnovšie z klubu: Las Vegas

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk