HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Začal sa boj s časom. Steel aréna potrebuje masívne investície, v Košiciach veria v príchod Slovákov
zdroj: jäzva

Začal sa boj s časom. Steel aréna potrebuje masívne investície, v Košiciach veria v príchod Slovákov

Majstrovstvá sveta 2019 sa zdajú byť ďaleko, no pre slovenských organizátorov sa v skutočnosti začal boj s časom.

Päťmiliónovú požiadavku prezentoval bratislavský štadión Ondreja Nepelu a o potrebe dvojmiliónovej investície hovoria aj predstavitelia košickej Steel arény. Ak vezmeme do úvahy náročnosť procesu schvaľovania finančných prostriedkov, verejné obstarávania či výrobu a dodávku potrebných súčastí infraštruktúry, času už veru nazvyš nie je. Jediným skutočným väčším termínom, ktorý umožní vykonať niektoré veľké úpravy v halách pre šampionát 2019 je totiž leto 2018. Inak sú totiž oba najmodernejšie štadióny Slovenska vyťažené hokejom v rámci KHL a Tipsport ligy.

Požiadavky na potrebné veci sme dostali ešte pred samotnou kandidatúrou Slovenska na organizáciu šampionátu a riešili sme to spoločne so Slovenským zväzom ľadového hokeja. Disponovali sme aj skúsenosťami s organizáciou MS 2011 a vedeli sme teda, čo sa od nás bude očakávať. Nastali tam určité zmeny, ktoré sa po pridelení šampionátu na kongrese IIHF v roku 2015 následne preniesli do konkrétnych požiadaviek na haly v Košiciach a v Bratislave. Súčasná situácia je taká, že je nevyhnutné a potrebné investovať do Steel arény, aby boli splnené požiadavky medzinárodnej federácie IIHF a zároveň potrebujeme vymeniť niektoré prvky z hľadiska vekovosti. V čase konania MS bude mať Steel aréna trinásť rokov a podujatie takého svetového rangu si žiada modernizáciu istých častí infraštruktúry. Komunikujeme preto s ľuďmi zo SZĽH, ako aj z ich dcérskej spoločnosti Hockey Event, ktorá je určená pre organizáciu MS. Teší nás, že zväz už vymenoval riaditeľku pre organizáciu šampionátu v Košiciach a z našej strany sme predložili určitý investičný zámer pre Steel arénu už v roku 2016. Momentálne sme v situácii, kedy čakáme na vyjadrenie týkajúce sa schválenia investícií a ich financovania. Následne by sme sa mohli pustiť do potrebných ďalších krokov,“ priblížil nám aktuálnu situáciu generálny manažér Steel arény Igor Havrila.


V porovnaní so šampionátom z roku 2011 je kľúčovou výmena mantinelov a plexiskiel. Vyplýva zo samotnej zmeny pravidiel IIHF a podľa Havrilu predstavuje tento bod absolútnu nevyhnutnosť.

Mantinely majú byť nižšie, sklá naopak vyššie. Nesmie ísť o liate sklá, ale o plexisklá. Táto zmena bola prijatá z hľadiska zvýšenia bezpečnosti hráčov. Mantinely by mali byť nižšie o približne sedem centimetrov a plexisklá za bránkou majú mať výšku 2,5 metra. Je to záležitosť, ktorá je alfou a omegou všetkého. Musíme to vykonať v Steel aréne a pokiaľ viem, tak nové mantinely nemajú ani v Bratislave. Ďalej tu máme zmenu požiadaviek týkajúcich sa kamerového systému na rozpoznávanie tvárí pri vstupe do haly. Vieme, čo sa deje vo svete a požiadavky na bezpečnosť stúpli. Nemáme ani videorozhodcu a videoréžiu tak, ako by sme ich mali mať. Okrem toho sú tam i ďalšie požiadavky, ktoré sme predložili SZĽH a organizačnému výboru. Uvidíme, čo všetko z nich budeme môcť zrealizovať,“ uviedol Havrila a následne rozmenil na drobné aj „ďalšie požiadavky“: „Ide o veci, ktoré sú zastaralé vekom, poprípade by si žiadali vylepšenie z pohľadu štýlu a vzhľadu. V roku 2019 budeme mať trinásťročné rolby a takéto podujatie si vyžaduje určite novšie rolby. Prípadná porucha by totiž vrhla zlé svetlo na celú organizáciu MS. Potrebujeme riešiť aj veci týkajúce sa šatní, sociálnych zariadení, lóží a turniketového systému. To však nie sú veci, ktoré by sa mali meniť, ale iba upravovať. Mojim snom ako generálneho manažéra Steel arény je urobiť aj LED pásy za bránkami. Bolo by to imidžové a veľmi pekné.“Dlhodobým problémom Steel arény je osvetlenie. Vysoko umiestnené svietidlá strácajú svoju intenzitu. „To si samozrejme vyžaduje kompletný servis. Naša hala má výhodu v podobe dobrého výhľadu na ľadovú plochu, ale najvyšší bod je 36 metrov. Svetlá sú tak umiestnené veľmi vysoko a jediný možný systém osvetlenia predstavujú výbojky, ktoré sú energeticky veľmi nevýhodné. Potrebujeme vymeniť skoro 190 svetiel a finančná požiadavka spojená s týmto je obrovská. Nemeníme systém, ale iba svietidlá. Ide o výbojky od spoločnosti Philips a nič iné sa zatiaľ bohužiaľ pre takéto haly nevymyslelo. Ak sa tak stane, budeme veľmi radi.“


V súvislosti so šampionátom z roku 2011 si fanúšikovia určite spomínajú na problém, ktorý nastal hneď v prvom zápase, kedy vypadol v Steel aréne prúd. „Do dnes v podstate nevieme, čo to spôsobilo. Vyzerá to však tak, že bolo pripojených enormné množstvo zariadení, o ktorých sme ani nevedeli. Teraz budeme žiadať presné informácie o tom, čo všetko sa bude pripájať. Hlavne však vtedy bolo enormné teplo a trafo sa bráni proti výbuchu vypnutím. Našim cieľom je teda inštalácia špeciálnej klímy v trafostanici, ktorá spustí chladenie pri určitej teplote. Aj toto máme v zozname nevyhnutných vecí pre majstrovstvá sveta,“ zdôraznil šéf košickej arény, ktorý by pred MS 2019 rád zrealizoval aj modernizáciu šatní, ktorá má zahŕňať maľovanie, inštaláciu novej korčuliarskej gumy a výmenu sociálnych zariadení, vrátane nového systému spúšťania vody v sprchách.


Je toho teda celkom dosť. Koľko financií si však takáto modernizácia haly vyžiada? „Spoločne s prezidentom Košickej arény sa na to pozerám tak, že pôjde o podujatie, ktoré bude prezentovať celé Slovensko. Tak ako tomu bolo v roku 2011, kedy si od nás SZĽH nechal predložiť všetky požiadavky a následne pomohol aj cez úrad vlády vyčleniť potrebné finančné požiadavky, ktoré sme vtedy obdržali z ministerstva školstva. Ako to bude teraz, to zatiaľ s istotou neviem. Čo sa však týka Steel arény, hovoríme o čiastke do dvoch miliónov eur.


Samotná Steel aréna samozrejme takúto sumu na renováciu nemá a pomoc musí prísť z Bratislavy. O komunikáciu s predstaviteľmi Slovenského zväzu ľadového hokeja a vlády Slovenskej republiky sa stará novovymenovaná riaditeľka organizačného výboru pre majstrovstvá sveta 2019 v Košiciach Aneta Büdi.

„Vedenie SZĽH intenzívne rokuje s predstaviteľmi vlády o spoločnom spolufinancovaní rekonštrukcie a zabezpečenia potrebných infraštruktúrnych požiadaviek týkajúcich sa majstrovstiev sveta 2019. Rokovania prebiehajú na týždennom poriadku a našou snahou je, aby boli financie zabezpečené čo možno najskôr. Tak, aby boli rekonštrukčné a modernizačné práce spustené v tom termíne, ktorý je realizovateľný aj pre Steel arénu. Po preštudovaní všetkých potrebných dokumentov sme dospeli k celkovej sume približne milión, až milión dvestotisíc Eur,“ naznačila korekciu košických požiadaviek smerom nadol Aneta Büdi. S väčšinou nárokov Steel arény je však plne stotožnená. „Mantinely a plexisklá predstavujú absolútnu nevyhnutnosť, ktorú nám diktujú pravidlá IIHF. Rovnako tak potrebujeme mať vynovené osvetlenie a funkčnú rolbu. Z roku 2011 máme navyše nepríjemnú skúsenosť s výpadkom elektrického prúdu v úvodom zápase šampionátu. Určite je teda potrebné venovať pozornosť aj vynoveniu trafostanice. Súhlasíme aj s vynovením šatní, v ktorých budú pôsobiť samotní účastníci šampionátu. Toto sú hlavné body, ktoré je potrebné naplniť v súvislosti so zmenami v Steel aréne. Komunikovali sme aj s vedením Steel arény a navzájom sme si vysvetlili postupy. Uvedomujeme si, že verejné obstarávanie a s tým spojené úkony vyžadujú istý čas. Konáme teda v súlade s týmito požiadavkami.“Loptička je teda teraz na strane vládnych predstaviteľov a tak ako sme spomínali v úvode, čas pracuje proti predstaviteľom hál. Tí potrebujú začať podnikať kroky vedúce k zaobstaraniu mantinelov a ostatných kľúčových investičných prvkov. K tomu však potrebujú dostať záväzný súhlas, že peniaze naozaj dostanú.

„Zväz v roku 2016 ustanovil na organizovanie MS akciovú spoločnosť Hockey Event, ktorá je stopercentnou dcérskou spoločnosťou SZĽH. Za nás môžem povedať, že hala nemá finančné prostriedky na potrebné zmeny. Zväz garantoval, že záležitosti budú do MS urobené. Ja to teda beriem tak, že sa to stihne a ani nepripúšťam možnosť, že by bola organizácia šampionátu ohrozená. My sme samozrejme informovali aj o časovej náročnosti a termínoch. Veľa vecí totiž vieme robiť len počas hokejovej prestávky. Všetci vedia, kedy skončí táto hokejová sezóna a zohľadniť musíme verejné obstarávanie, prípravu projektov, objednanie a dodanie potrebných prvkov. Toho času teda nie je tak veľa. Máme koniec roka 2017 a je najvyšší čas, aby sme dostali informácie o tom, ako sa to bude všetko realizovať,“ apeluje Igor Havrila, podľa ktorého je posezónne obdobie jediným reálnym termínom pre realizáciu viacerých úprav. „Jednoznačne áno. Vtedy bude sucho a teplo, hala nebude vyťažená hokejovými zápasmi a to je teda ideálny priestor pre výmenu. Samotná výroba a zadanie mantinelov pritom predstavuje desať až dvanásť týždňov. Máme teda čo robiť, aby sme to vedeli celé zrealizovať a kompletne nainštalovať.“V tesnom susedstve Steel arény prebieha už niekoľko mesiacov rekonštrukcia dlhodobo nefunkčného Club Hotela. Ten bude priamo spojený s halou a predstavuje ideálne priestory využiteľné pre usporiadateľov samotného šampionátu.

„Z našej strany sme zväzu zagarantovali, že Club Hotel bude pripravený. Počas šampionátu totiž bude slúžiť na akreditáciu, budú sa tam stravovať dobrovoľníci a budú tam i kancelárske priestory pre Infront a IIHF. Prestavba hotela by mala byť hotová v polovici roka 2018 a následne ho budeme zariaďovať. Tak, aby sme otvorili v januári 2019 skúšobnú prevádzku,“ prisľúbil Igor Havrila.


Košičania zároveň vynaložia veľké úsilie aj v súvislosti s paletou tímov, ktoré sa počas MS 2019 predstavia v metropole východu. V roku 2011 totiž vyšli v tomto smere vyložene na ocot a v meste hostili dokonalý výber krajín, ktoré sú známe najmenšími počtami fanúšikov cestujúcich na šampionáty. Kanada, USA, či Švédsko boli atraktívne pre domácich divákov, z ich domovských krajín však pricestovali len minimálne skupinky fanúšikov. Podobné to bolo aj v prípade Nórska, Francúzka či Rakúska. Všetky tradičné fanúšikovské nájazdy sa uskutočnili na Bratislavu. V tejto súvislosti si na východe brúsia zuby aj na nejaký ten zápas domáceho tímu.


„Osobne dúfam, že slovenská reprezentácia by mohla odohrať v Košiciach aspoň pár zápasov. Poviem úprimne – pracujeme na tom. Pre celý šampionát by totiž bola určite osviežujúce, ak by to slovenské srdiečko nebúchalo len na západe, ale aj na východe Slovenska,“ ponúkla dávku nádeje Košičanom Aneta Büdi, na ktorú nadviazal Igor Havrila. „Samozrejme, my sme mali záujem o jeden, či dva zápasy Slovenska už aj počas MS 2011. Sme Košičania a boli by sme šťastní, ak by sa reprezentácia predstavila počas šampionátu aj u nás. Toto je však výlučne v kompetencii usporiadateľa MS. Táto požiadavka na stole je a viem, že o nej rokovali aj prezident Košickej arény pán Miškov s prezidentom SZĽH. Uvidíme ako to dopadne.“

Riaditeľky organizačného výboru MS 2019 pre Košice sme sa opýtali aj na viackrát omieľanú tému maskota. Goooly sa v roku 2011 osvedčil, jeho „recyklácia“ je však nepochopiteľná. Aneta Büdi je dlhoročnou odborníčkou na marketing a aj jej samotnej je tak jasné, že z pohľadu atraktivity a finančného zisku by bolo vhodnejšie vyrukovať s úplne novým maskotom. Trendom posledného obdobia sú navyše maskoti dvaja, ktorí zdvojnásobujú príjem (spomeňme si na Boba a Bobeka či Asterixa a Obelixa). Načo kupovať za 30 eur ďalšieho vĺčika, ktorý nám leží zaprášený na poličke už pekných pár rokov?

„Kolegovia na zväze, ktorí sú zodpovední za marketing, zvažujú všetky plusy a mínusy. V tejto chvíli nedokážem zodpovedať, či sa bude v tomto smere ešte niečo meniť. V tejto fáze sa totiž venujeme predovšetkým príprave zmlúv s hotelmi a štadiónmi. Detailnejšie marketingové a merchandisingové záležitosti si nechávame na neskôr. V každom prípade nás čaká ešte poriadny kus komplexnej práce. Počnúc personálnych otázok a obsadenia organizačného výboru, až po technické záležitosti, marketingové nastavenie šampionátu, ticketingu a práce s partnermi. Je preto pozitívne, že môžeme čerpať zo skúseností z roku 2011 a začali sme pracovať už teraz, čiže s dostatočným predstihom,“ dodala Aneta Büdi.


Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk