HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Gernát sa zbavil agentov, na zahraničnú ponuku si počká vo svojom druhom domove
zdroj: jäzva

Gernát sa zbavil agentov, na zahraničnú ponuku si počká vo svojom druhom domove

Keď odchádzal Martin Gernát z Košíc v roku 2011 do ďalekého Edmontonu, nemal ešte ani vek dospeláka. V stredu ráno sa 24-ročný obranca vrátil do dôverne známeho prostredia Steel arény už ako šampión WHL a účastník majstrovstiev sveta.

Martin, ako sa zrodil tvoj príchod do Košíc?

Martin Gernát: S pánom Zůbekom sme boli v telefonickom kontakte už dlhší čas. Košice majú momentálne menší problém s obrancami a v klube mi tak umožnili prísť sem a odohrať nejaké zápasy do reprezentačnej prestávky. Mne osobne to padne určite vhod a teším sa z návratu do Košíc.

Dohoda teda znie len do Švajčiarskeho pohára?

Zatiaľ by to malo byť tak. Je tam však aj možnosť, že by som odišiel v prípade zahraničného záujmu aj skôr.

IMG_8844
Martin Gernát a Blake Kessel (foto jäzva)

Teoreticky aj zajtra?

Zajtra určite nie, ale je tam stanovený určitý termín, po ktorom by sa tak mohlo stať.

Ako si spomínaš na svoje pôsobenie v Košiciach?

Sú to len tie najlepšie spomienky. V dorasteneckej a juniorskej kategórii sme získali za dva roky štyri tituly. Okúsil som vtedy aj seniorské tréningy a hoci som Prešovčan, na Košice mám samé slová chvály.

V tejto sezóne si odohral len tri zápasy za Prešov a rovnaký počet za reprezentáciu. Ako si sa v nich cítil? Necítiš nedostatok hernej praxe?

Každý hokejista chce v prvom rade hrať. Aj preto som rád, že sa mi ozvali Košice a môžem naberať zápasovú prax. Keď chcem odísť do zahraničia, tak potrebujem byť v tempe. Môžem však povedať, že v spomínaných zápasoch som sa cítil dobre. Hlavne v Prešove som dostal obrovský priestor a zahral som si do sýtosti.

Priestor by mal byť garantovaný aj v Košiciach. Oceliarom totiž chýba pár obrancov...

Áno, aj preto ma sem chceli. Nechcel som totiž prísť a niekomu ukradnúť jeho stabilnú pozíciu. V každom prípade chcem tímu pomôcť.

IMG_8838
Martin Gernát (foto jäzva)

V súvislosti s tvojim menom sa spomínala švédska Lulea. Ako to vyzerá so zahraničnými možnosťami?

V tejto chvíli je to všetko otvorené. Ukončil som totiž vzťah s mojimi doterajšími agentami a začíname na novo. Mali dostatok času, ale stále to na niečom stroskotalo. Podpísal som teda kontrakt s americkým agentom Ľuba Višňovského. Verím, že ten mi niečo nájde.

Neobjavili sa po konci v Sparte iné ponuky z českej extraligy?

Možno by aj boli, ale Sparta si dala veľmi vysoké požiadavky, ktoré sa týkali českej konkurencie. Teraz už však mám kontrakt so Spartou definitívne ukončený.

Existuje aj možnosť zotrvania v Košiciach až do konca sezóny?

Hovorili sme aj o takom variante. V tejto chvíli to však nie je téma dňa. Uvidíme. Ak však nevyskočí nič iné, tak z pohľadu Slovenska sú Košice mojou jedinou voľbou. Je to v podstate môj druhý domov.

Koľko hráčov košického kádra poznáš osobne?

Približne tri štvrtiny. Samozrejme reprezentantov a veľmi som sa tešil na chalanov, s ktorými som hrával v juniorke, čiže na Peťa Boltuna a Dávida Šoltésa.


S akým číslom sa predstavíš v košickom drese?

Nevyberal som si a pridelili mi pätnástku. S tou som ešte nikdy nehral, ale za starých čias ju mal Peťo Slimák.

Premiéru absolvuješ v Banskej Bystrici. Je to na úvod ideálne, nakoľko majster hrá taký zámorský hokej a aj klzisko je tam menšie?

Uvidíme. Vieme, že Vlado Országh preferuje zámorský štýl a ten mi vyhovuje. So svojim dlhým telom mám rád menšie klziská, na ktorých sa nemusím toľko nakorčuľovať a mám tam väčší dosah.

Čo vieš o našej Tipsport lige?

Mám ju napozeranú z televíznych prenosov a myslím si, že to nebude v porovnaní s českou extraligou nejaký veľký skok. Dúfam teda, že to zvládnem.

Čo teda očakávaš od svojho košického pôsobenia?

Chcem byť osožný pre tím a dostať sa čím skôr do ideálnej formy.


Martin Gernát (20 obrázkov v galérii)

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk