HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Hujsa návrat domov neľutuje: Fungujeme na extraligovej úrovni
zdroj: Martin Hujsa (foto jäzva)

Hujsa návrat domov neľutuje: Fungujeme na extraligovej úrovni

Skalica vyslala do sveta veľa výborných hokejistov a vždy sa hrdila tým, že na sklonku kariéry prišli odovzdať skúsenosti svojim nasledovníkom. Jedným z nich je aj Martin Hujsa. Skúsený útočník si vyskúšal ligové pôsobenie v piatich krajinách, ovenčený je šiestimi majstrovskými titulmi a bronzovou medailou z juniorského šampionátu. Po dlhých štrnástich rokoch sa vrátil späť na Záhorie a spolu s Prešovčanom Bylinom okupuje líderskú pozíciu kanadského bodovania St. Nicolaus 1. ligy.

Prispeje „Lipka“ do kasy?

„Je dobré, keď sa majú odchovanci kde vrátiť. Ešte ich je vonku dosť, dúfam, že sem prídu ešte ďalší, lebo Skalica patrí do najvyššej súťaže. Klub už teraz funguje na extraligovej úrovni. Môžeme byť radi, že sa toho "Lipka" chopil, snáď to vydrží čo najdlhšie,“ vystrúhal Hujsa poklonu majiteľovi a prezidentovi klubu, asistentovi trénera a ešte stále aktívnemu brankárovi v jednej osobe, Miroslavovi Lipovskému. Ten v piatok proti HC Bratislava kryl chrbát Samuelovi Košútovi. Diváci si ho tesne pred koncom zápasu vypýtali do bránky, Lipovský zatiahol počas tridsiatich sekúnd roletu a neinkasoval. „Boli sme pripravení, že ho v prípade priaznivého skóre vypustíme na ľad. Vychytal nulu, hádam niečo prispeje do kasy,“ zasmial sa Hujsa.

Martin Hujsa v drese bratislavského Slovana proti rodnej Skalici (foto: tasr)
Martin Hujsa v drese bratislavského Slovana proti rodnej Skalici (foto: tasr)

Šikovný útočník si pripísal prvý štart za skalické áčko keď mal ešte len šestnásť rokov. Zeleno-biely dres obliekal až do konca ročníka 2002/2003. Vtedy Skalica nevyužila tri štvrťfinálové mečbaly proti Trenčínu, Hujsa navyše nedohral sériu pre zranenie po nepríjemnom strete s Bačom. Jeho ďalšie kroky smerovali do bratislavského Slovana, kde vytvoril nerozlučnú dvojičku s Martinom Kuľhom: „Nech si hovorí kto chce, čo chce, ale Slovan je Slovan. Hrať zaň je veľká česť. Zažil som tam veľmi úspešné obdobie, získali sme tri majstrovské tituly. Najviac si cením prvý. Bolo to počas výluky NHL. My sme mali v tíme len dvoch hráčov spoza mora. Trenčania ich mali neúrekom. V semifinále sme ich však porazili, pamätám si, ako potom vyplakávali.“

Kazachstan, šašlíky a vodečka

Po odchode z Bratislavy a krátkej anabáze v Litvínove, sa Hujsa objavil v ďalekom Kazachstane. Pod vedením slovenského trénera Pénzeša získal rovnako ako v Slovane tri majstrovské tituly. „Bolo nás tam deväť-desať čechoslovákov. Na kazašské pomery tam bolo super,“ vrátil sa 178-cenimetrový útočník myšlienkami do Pavlodaru, kde v zimných mesiacoch panujú neznesiteľne silné mrazy a našinec nemá veľmi veľa času na prechádzky mestom: „Trávili sme čas na štadióne a s partiou sme si chodili posedieť, pojesť šašlíky a dať si vodečku. Čo si budeme nahovárať, domáci sú známi milovníci alkoholických nápojov.“ Česko-slovenská enkláva spoločne oslavovala aj Vianoce. Príjemnú atmosféru umocňovalo vedomie, že Silvester strávi každý doma s rodinou, keďže pravoslávne Vianoce v Kazachstane sa tradične slávia až na prelome rokov.


Späť na slovenské klziská sa Hujsa vrátil vlani na sklonku ročníka. Pomocnú ruku prišiel podať Novým Zámkom v záchranárskych prácach. Kde sa posunula Tipsport liga po šiestich rokoch? „Jej kvalita stúpla, ale najmä kvôli prílevu cudzincov. Nie je to dobré pre slovenských hráčov, ktorí musia odchádzať do nižších súťaží. Určite by bolo lepšie nastaviť limity pre zahraničných hráčov, lebo aj my máme dobrých hokejistov, ale nedostávajú dostatok príležitostí,“ zdvihol varovný prst 38-ročný hokejista, ktorého potešila kvalita 1. ligy: „Som milo prekvapený, päť-šesť mužstiev môže hrať o prvé priečky. V druhej polovici tabuľky je to už horšie, ale proti každému tímu sa hrá ťažko.“

Svokrove vínko opatrujú maséri

Trénerské žezlo v Skalici prevzal pred začiatkom ročníka po Petrovi Oremusovi Michal Ružička. Ten sa musel vzdať hráčskej kariéry v relatívne mladom veku. V utorok 12. novembra 2002 si v Spišskej Novej Vsi nárazom do mantinelu privodil zlomeninu štvrtého stavca a porušenie platničiek. Návrat na ligové klziská nedopadol úplne podľa predstáv a Ružička presedlal na trénerskú dráhu. V pozícii hlavného trénera šéfuje Hujsovi s Jarolínom, ktorí sú od neho starší. Dokáže si u nich vynútiť rešpekt? „Ale áno. My sa mu práveže snažíme pomáhať a zatiaľ to funguje,“ potvrdil Hujsa. Skalica sa momentálne nachádza na čele 1. ligy, vedno s Prešovom.

Možno skalickým hokejistom pomáha ku kvalitným výkonom aj vínko, ktoré starostlivo opatrujú maséri vo svojej miestnosti. Hujsov svokor je totiž náruživý vinár a do tajov výroby tohto nápoja zasvätil už aj svojho zaťa. „Sem tam mu niečo pomôžem, no nemám na to zatiaľ veľa času,“ poznamenal skalický rodák.

Prvý obrovský úspech slovenskej reprezentácie v ére samostatnosti sme zaznamenali na juniorských majstrovstvách sveta v roku 1999. Zverenci Jána Filca vyhrali základnú skupinu, v semifinále síce podľahli neskoršiemu majstrovi z Ruska, ale v súboji o bronz pokorili Švédov 5:4. Martin Hujsa v červenom rámiku (foto: publikácia 80 rokov slovenského hokeja)
Prvý obrovský úspech slovenskej reprezentácie v ére samostatnosti sme zaznamenali na juniorských majstrovstvách sveta v roku 1999. Zverenci Jána Filca vyhrali základnú skupinu, v semifinále síce podľahli neskoršiemu majstrovi z Ruska, ale v súboji o bronz pokorili Švédov 5:4. Martin Hujsa v červenom rámiku (foto: publikácia 80 rokov slovenského hokeja)

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: HK Skalica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 1. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk