Hokej.sk Hokej.sk

Je obdivuhodné, že táto liga vôbec funguje, vraví tréner ženského suveréna
zdroj: Peter Kúdelka (foto jäzva)

Je obdivuhodné, že táto liga vôbec funguje, vraví tréner ženského suveréna

Pätnásť zápasov, pätnásť víťazstiev, 45 bodov a skóre 144:6. Takouto dominantou bilanciou sa môžu pochváliť ženy tímu HC ŠKP Bratislava, ktoré valcujú v našej ženskej lige všetko, čo im príde do cesty.

 Potrápiť ich ako tak dokázali majsterky z Popradu a vicemajsterky z Prešova, ktoré prehrali len 2:4, inak však hráčky z hlavného mesta nadeľujú súperkám spravidla dvojciferné prídely. Tak tomu bolo aj v nedeľu, kedy triumfovali na ľade Ice Dream Košice 15:0. My sme sa po tomto stretnutí pozhovárali s trénerom ŠKP Petrom Kúdelkom.

Pán Kúdelka, je ťažké žiadať od hráčok stopercentný prístup v takýchto zápasoch?

My sa musíme sústrediť hlavne na seba a svoje výkony. Som rád, že sme sa prezentovali dobrou ofenzívnou hrou, ktorá sa od nás očakáva. Nepozeráme sa len na počet gólov, ale aj na predvedenú hru.

Dievčatá z Košíc vstúpili do ženskej ligy iba v predošlej sezóne a majú veľmi mladý káder doplnený o majsterku sveta Courtney Kesselovú. Ako sa pozeráte na takúto snahu rozbehnúť nový ženský klub?

Treba povedať, že je obdivuhodné, čo robia funkcionári tohto klubu pre ženský hokej. Samotný klub bol založený tuším pred štyrmi rokmi a s jeho spoluzakladateľkou a trénerkou Evou Molekovou debatujeme o ženskom hokeji veľmi často. Väčšina týchto báb hrá hokej druhý, či tretí rok. Ak sa na to teraz pozrieme reálne, tak ich prehra s našimi hráčkami o pätnásť gólov je úspechom. Dávajú do toho srdce a nasadenie často väčšie, ako chlapci a ostatná hokejová obec. Ja teda dávam pred dievčatami z Ice Dream klobúk dole.

Poďme však k ŠKP. Sezónou kráčate neohrozeným krokom. Ako hodnotíte jej doterajší priebeh?

Áno, sme bez prehry, ale treba povedať, že sme jediným ženským klubom, v ktorom sa robí hokej na vrcholovej úrovni. To znamená, nie iba voľnočasovo, ako v ostatných kluboch. Pre nás je preto nosnou časťou európska liga a v nej máme aj nejaké prehry. To je pre nás reálne zrkadlo práce. Sme radi, že sa môžeme konfrontovať s európskymi súperkami, ktoré nám ukazujú nedostatky. Domácu súťaž berieme samozrejme tiež s plnou vážnosťou a snažíme sa nenechať nič na náhodu.

Mohli by vám zavesiť zlaté medaily na krky už teraz, alebo vidíte v Poprade či v Prešove reálnu hrozbu?

V žiadnom prípade sa nevidíme v pozícii automatického majstra. Doterajšie zápasy proti Popradu a Prešovu boli naozaj veľmi ťažké. Súperky nás prinútili hrať na sto percent a dať do toho všetko. Tak tomu bolo aj v sobotu, kedy sme vyhrali v Prešove 5:0. Nebol to ľahký zápas.V Prešove pôsobí najproduktívnejšia hráčka ligy Petra Jurčová, ktorá vedie produktivitu s neuveriteľným náskokom 27 bodov. Bolo výzvou udržať ju na nule?

Nie, my to takto neberieme. Pre nás je hlavným cieľom víťazstvo. Nesústredíme sa na jednu hráčku. Či to bola v Košiciach Kesselová, alebo v Prešove Jurčová, neberieme ich nejako špeciálne. Sústredíme sa na celý tím, ktorý stojí na druhej strane. Našou filozofiou je pristupovať ku každej hráčke súpera tak, ako keby to bola najlepšia hráčka ligy. Pre nás je výzvou hrať pekný a organizovaný hokej.

Vlani pôsobili v našej ženskej lige poľské tímy z Krynice a Noweho Targu, teraz je to už len Krynica. Čo hovoríte na prítomnosť zahraničných klubov v našej súťaži?

Najväčší problém ženského hokeja predstavuje počet hráčok. Máme málo klubov, málo hokejistiek. A ak nemáte kvantitu, prejaví sa to aj na kvalite. Zahraničná cesta teda nie je zlá, dôležité však je, aby so sebou priniesla aj zvýšenie konkurencie. To v prípade týchto poľských klubov bohužiaľ veľmi neplatilo. Nowy Targ bol posledný a Krynica v sobotu do Spišskej Novej Vsi ani nepricestovala. Ťažko to komentovať.


Ako sa dá napomôcť zvyšovaniu popularity hokeja medzi mladými dievčatami? Nie je vopred definovaným hendikepom skutočnosť, že hokej je považovaný v prvom rade za mužský šport?

Hokej je určite aj športom pre dievčatá, no situácia v športe je u nás všeobecne zlá. V takomto – pre ženy naozaj netradičnom športe – sa to prejavuje dvojnásobne. Fungujeme na báze dobrovoľníctva a nadšenia. Bratislavský projekt je cestou ku konkurencieschopnosti na európskej úrovni. Ťažko však kritizovať kluby, ktoré pracujú v extrémne náročných podmienkach a robia to, čo je v ich silách. Majú to naozaj komplikovane a ťažko u nich hovoriť o tréningovom procese. Schádzajú sa často len na zápasy a vzhľadom na to je obdivuhodné, že táto liga vôbec funguje.

Slovenská ženská reprezentácia ťažila z centralizovaného projektu v Bratislave aj v minulosti. V uplynulých rokoch však hokejistky z hlavného mesta v ženskej lige nefigurovali. Ako sa vlastne zrodil návrat Bratislavy do súťaže?

Zastrešujú nás pán Štamberský a pani Kožanová, ktorí prišli už pred štyrmi rokmi s víziou dať dohromady tie najtalentovanejšie dievčatá v jednom klube. Dať im pravidelný tréningový proces a to sa u nás deje. Baby majú už štyri roky špičkové podmienky a v tejto sezóne sa zapojili aj do našej domácej súťaže. Hlavným cieľom celého projektu je príprava hráčok pre slovenskú reprezentáciu.

Je teda zrejme, že tím ŠKP netvoria len dievčatá z Bratislavy. Aké je jeho zloženie?

Veľmi pestré. Máme tu široké spektrum dievčat od Kuzmíc za Trebišovom až po Senicu na Záhorí. Dievčatá u nás navštevujú stredné školy a tréningový proces majú zladený tak, aby stíhali aj štúdijné povinnosti, aj hokej. Bývajú poväčšine spolu na ubytovacom zariadení a majú všetko, čo má projekt centralizovanej prípravy mať.

Z práce v ŠKP by mal teda ťažiť celý slovenský ženský hokej. Kedy sa vrátia časy, kedy hrali Slovenky na olympiáde a v A-kategórii majstrovstiev sveta?

Ja pevne verím, že takéto pekné časy prídu. Musíme si však povedať, že silná generácia okolo Tomčíkovej, Kapustovej či Karafiátovej, terazFrühaufovej, je už preč. Ak chcú dosiahnuť podobné úspechy tieto dievčatá, musia do toho dávať ešte viac. Byť na tréningu nestačí. Musia dať do toho srdce a nadšenie. Súčasná generácia je totiž iná, než bola spomínaná úspešná partia. Z času na čas s námi stále hráva aj Ivetka Karafiátová –Frühaufová a v jej prípade je stále cítiť, že išlo o hráčku svetovej úrovne. Je to, ako keby prišiel na tréning mužov Ľubo Višňovský. Jednoducho extratrieda, ktorú nie je ľahké nahradiť. Baby teda na sebe musia pracovať veľmi veľa a musíme byť aj realistami.


Odporúčame

Najnovšie z klubu: HC ŠKP Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Extraliga Ženy

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk