HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Rosol sa teší na žilinskú výzvu, Slovensko nevníma ako zahraničie
zdroj: Petr Rosol (hcmotor.cz)

Rosol sa teší na žilinskú výzvu, Slovensko nevníma ako zahraničie

Po odvolaní trénera Stanislava Škorvánka potrebovali funkcionári MsHK Žilina vyriešiť otázku jeho nástupcu a potrebovali tak urobiť čím skôr. Prilákať pod Dubeň sa im napokon podarilo skutočne veľké meno.

Majster sveta z roku 1985 Petr Rosol predstavuje legendu českého hokeja a na stole mal hneď niekoľko ponúk z talianskej ligy. „Takéto ponuku tam síce boli, ale samotný Petr cítil potrebu väčšej výzvy z kvalitnejšej hokejovej ligy. Slovenská extraliga takou je a žilinské pôsobenie vníma ako výzvu,“ povedal nám Rosolov agent Tomáš Krejčí z agentúry IHA Group. Čo však hovorí na túto výzvu samotný 53-ročný kormidelník?

Pán Rosol, prečo ste sa rozhodli prijať ponuku Žiliny?

Petr Rosol: Z viacerých dôvodov. V prvom rade som ešte na Slovensku nikdy netrénoval a beriem to ako výzvu. Okrem toho viem, že Žilina nemá vôbec zlé mužstvo a je tu veľký potenciál pre zlepšenie. Verím, že spoločne s tým niečo urobíme.

Kedy sa to vlastne celé upieklo?

Bolo to naozaj veľmi rýchle. V utorok večer mi môj agent Tomáš Krejčí zavolal, že registruje záujem Žiliny. Večer mi zavolali a ráno som už sedel vo vlaku.

Máte prehľad o našej súťaži?

Ale áno. Ja som do hokeja „magor“ a dlhodobo preto sledujem všetky ligy, ktoré sú dostupné v televíziách. Prehľad mi teda určite nechýba.

S čím začnete v Žiline? Čo urobíte ako prvé?

V prvom rade musím spoznať mužstvo a dodať mu pozitívny impulz. Musíme to nakopnúť. Na začiatok si určite pohovorím s hráčmi v rámci individuálnych pohovorov a spoločne začneme pracovať na detailoch. Predstavím im svoj systém a pustíme sa do práce.

Poznáte osobne niektorých hráčov Žiliny?

Trénoval som už piatich chalanov momentálne pôsobiacich v Žiline. Handlovského, Chaloupku, Tomasa či Švihálka. Neprichádzam teda do úplne neznámeho prostredia.

Kto bude vašim asistentom?

V tejto pozícii ostáva Andrej Podkonický. Už sme spolu sedeli takmer dve hodiny a som rád, že má podobné názory ako ja. Hlavne v úvode mi môže veľmi pomôcť z pohľadu spoznania tímu a pomenovania vecí, ktoré nefungovali.

Zavediete do žilinského herného prejavu typický český systém?

Obrana je základ a tá musí byť organizovaná veľmi poctivo. V útoku to chce naopak improvizáciu, pretože hráč sa musí vedieť prispôsobiť situácii.

Plánujete požiadať vedenie o zisk nejakých nových hráčov, ktorých poznáte?

Nateraz nie. Najprv musím spoznať tím a zistiť, ktorí hráči sú schopní zapadnúť do systému a ako sa im to bude dariť.

Na Slovensku ste ešte ako tréner nepôsobili, v pozícii hráča ste sem však jazdili často. Aký je váš vzťah ku Slovensku?

Veľmi priaznivý, veď sme predsa Čechoslováci. Na Slovensku som dokonca cestoval za rodinou a ja som nikdy nerozlišoval, či je niekto Čech, alebo Slovák. Dokonca vám môžem prezradiť, že keď som si teraz kupoval lístok na vlak do Žiliny, tak som si ho pýtal pri okienku pre vnútroštátne linky. Pani ma upozornila, že idem na Slovensko. Ja to stále nevnímam tak, že by som cestoval do zahraničia. Cítim sa tu ako doma a dúfam, že v Žiline zažijeme pekné obdobie.

Kto je Petr Rosol?

Petr Rosol patrí medzi legendy českého hokeja. Päťdesiattriročný rodák zo Znojma sa preslávil predovšetkým v Litvínove, za ktorý odohral väčšiu časť kariéry, ktorú spestrila dvojročná vojenčina v hviezdami nabitom vojenskom klube Dukla Jihlava. Práve tam získal v rokoch 1984 a1985 tituly majstra Československa. Jeho najväčším úspechom je zisk titulu majstra sveta z roku 1985. Okrem toho získal s reprezentáciou aj olympijský bronz a tri bronzové medaily na majstrovstvách sveta.

V pozícii hlavného trénera viedol Rosol švajčiarske Martigny a české kluby z Ústí nad Labem a Českých Budějovíc. V uplynulej sezóne viedol švajčiarsky EHC Uzwil.


Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk