HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Ako chlapec "žral" Říhu. Po návrate zo Švédska by mu rád pomohol s martinským zmŕtvychvstaním
zdroj: Aurel Nauš (foto jäzva)

Ako chlapec "žral" Říhu. Po návrate zo Švédska by mu rád pomohol s martinským zmŕtvychvstaním

Martinský hokej síce zmizol z extraligovej mapy, no to neznamená, že by zakapal a prestal vychovávať talentovaných hráčov.

Pád na dno naopak môže mladým hokejistom paradoxne pomôcť. V druholigovom tíme sa im otvára väčší priestor pre uplatnenie a pred sebou majú navyše veľkú výzvu v podobe návratu turčianskeho hokeja na stratené pozície.

V juniorskom tíme MHA Martin korčuľuje viacero šikovných hráčov, pričom zo všetkých vyniká najviac 19-ročný Aurel Nauš. Priaznivcom hokeja je toto meno určite známe predovšetkým vďaka jeho otcovi, ktorý bol od roku 2005 generálny manažérom MHC a v roku 2010 priviedol tento klub na bronzový stupienok. Aurel junior tak vyrastal v prostredí hokeju zasvätenom a svoje hokejové vzory mohol sledovať z bezprostrednej vzdialenosti.

"Do šatne som s otcom nechodil, ale martinské zápasy som sledoval z tribúny od malička. Je preto pre mňa veľmi zvláštne, že vtedy som obdivoval Lukáša Říhu a teraz s ním môžem trénovať," vyzdvihol mladý útočník radosť z možnosti trénovať v martinskom áčku po boku českého šoumena s kontroverznou povesťou. Nech už však vyviedol Říha čokoľvek, v Turci odvádzal vždy perfektné výkony a tamojší priaznivci na neho nedajú dopustiť. "Vždy som ho "žral" a zrazu sme odohrali v Rimavskej Sobote spolu zápas. Bola to veľká zábava, ale na druhej strane priznávam, že som cítil aj veľký rešpekt."

IMG_1793
Aurel Nauš (Foto jäzva)

Zápasov v drese áčka mohlo byť aj viac, no sobotňajšie zápasy druhej ligy termínovo kolidujú s jeho povinnosťami v mládežníckych súťažiach. V extralige juniorov odohral v aktuálnej sezóne 26 zápasov s bilanciou 18+15 a v celkovom poradí produktivity súťaže mu patrí šiesta pozícia. Ďalších 23 bodov pridal v 24 zápasoch v doraste.

"S týmito číslami spokojný som, ale viac by ma tešilo, ak by sme boli vyššie aj ako tím. Mojou úlohou je pomôcť gólom či prihrávkou, ale v konečnom dôsledku sa do tabuľky počítajú len body tímu," upozornil mladý útočník na fakt, že tímu MHA Martin patrí momentálne v juniorskej extralige až deviata pozícia. "Základom je postúpiť do play-off, ale my v podstate bojujeme na troch frontoch. Vypomáhame v áčku, hráme za juniorku i dorast. Väčšinu zápasov hráme na dve a pol päťky a dohrávame ich na dve. Niektorí chalani majú zranenie za zranením. Nemôžeme sa však vyhovárať a musíme bojovať. Teraz nás čakajú Slovan a Skalica a musíme sa na to pripraviť."

Typickým príkladom toho, ako pripravuje Martinčanov únava o body, bol posledný zápas v Košiciach. Turčania vyhrávali ešte 80 sekúnd pred koncom zápasu 2:1, aby napokon prehrali 2:4.

"Bolo tam veľa chýb a v závere sme už nezvládali fyzicky ani psychicky. Nepomohli nám vylúčenia, ale rozhodcov komentovať nebudem. V takýchto situáciách do toho musíme dať všetko a nejako to ukopať," zamyslel sa A. Nauš.Pri pohľade na jeho hru vás zaujme predovšetkým rýchlosť prameniaca z dobrého pohybu. Ako sám priznáva, v tomto smere mu nesmierne pomohli tri roky strávené vo Švédsku, kde hrával za mládežnícke tímy Arbogy a Oskarshamnu.

"Švédsko je z pohľadu korčuliarskych schopností hokejová krajina na vysokej úrovni. Deti sa tam od malička venujú práci s pukom a korčuľovaniu. Určite mi to pomohlo a môžem povedať, že tri roky vo Švédsku boli mojimi najlepšími v doterajšej kariére. Posunulo ma to dopredu a videl som, ako sa hrá hokej vo svete," vyznal sa mladý Martinčan v súvislosti so svojou severskou skúsenosťou. "Videl som ako tam trénujú, aká je mentalita Švédov v zápasoch i na tréningoch. Práve to sa snažím preniesť aj na svojich spoluhráčov v martinskej juniorke. Je veľmi dôležité zamerať sa na svoje výkony na tréningoch a následne ich prenášať do zápasov. Na ľade sa snažím byť lídrom a dúfam, že chalani vidia moju snahu. Chcem, aby videli, že do toho dávam všetko a možno ich to inšpirovalo k tomu, aby tak robili tiež. Vo Švédsku som videl, že inak to jednoducho nejde."

Príčiny návratu zo Švédska veľmi komentovať nechce a teraz sa už radšej sústredí na súčasnosť. "Som jednoducho späť a chcem pomôcť Martinu. Uvidíme čo prinesie budúca sezóna a nebudem tajiť, že v budúcnosti by som si vyskúšal zahraničie veľmi rád. Rovnako tak ma však láka aj slovenská extraliga a ak by sa mi niekto ozval, bol by som sa iba potešil."

Lákavá je však aj možnosť poutierať značku martinského hokeja od prachu a vrátiť jej bývalý lesk.

"Dúfam, že sa nám to podarí. Každý z nás hrá za Martin so srdcom a bolo by pekné, aby sme raz vrátili náš klub do extraligy práve my. Poznáme situáciu v martinskom hokeji a je jasné, že momentálne si klub nemôže dovoliť nejaké nákupy drahých hráčov. Pre nás to samozrejme môže byť šanca a verím, že ju využijeme," dodal pre hokej.sk Aurel Nauš.
Odporúčame

Najnovšie z klubu: Martin

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Extraliga Dorastu

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

ProFutbal.sk