HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Desiatke najlepšie zarábajúcich hráčov vládne Toews
zdroj: TASR/AP

Desiatke najlepšie zarábajúcich hráčov vládne Toews

Center Edmontonu Oilers Connor McDavid podpísal v júli nový kontrakt, ktorý mu zaručí v priebehu ôsmich rokov rovných 100 miliónov dolárov. Mladý Kanaďan tým vyrovnal predošlý rekord tandemu Chicaga Jonathan Toews - Patrick Kane, ktorý poberá ročne 10,5 milióna dolárov. Dvadsaťročný útočník sa zároveň teší z lukratívnych kontraktov so spoločnosťami CCM, Adidas, Canadian Tire a Rogers Communications.

McDavid však napriek tomu nie je najlepšie zarábajúcim hráčom roka 2017. Jeho základný plat pre túto sezónu totiž predstavuje stále "iba" 832 500 dolárov a ďalších 2,85 milióna si môže privyrobiť na bonusoch. Z pohľadu zárobkov za aktuálny kalendárny rok je jednotkou - druhýkrát v rade - útočník Chicaga Jonathan Toews. Celkovo mu na účet v roku 2017 pribudlo 16 miliónov dolárov. Z toho 13,8 milióna predstavuje plat a 2,2 milióna ďalšie príjmy.

Toews zosadil pred rokom z trónu Sida Crosbyho, ktorý si držal tento primát osem rokov v rade. Faktom je, že kapitán Pittsburghu netrie biedu ani teraz a v rebríčku zárobkov mu patrí druhá priečka. Jeho plat je síce až siedmy najvyšší v NHL, no Kanaďan je jednoznačne najatraktívnejším hokejistom pre reklamu. Prostredníctvom súkromných kontraktov si privyrobí až päť miliónov dolárov ročne.

Tretia priečka v zozname patrí Patrickovi Kaneovi a hneď za ním je Alexander Ovečkin. Rus za to vďačí vynoveným kontraktom so spoločnosťami Nike, Beats, Fanatics a Papa John's. Okrem toho spolupracuje od roku 2012 s Coca Colou a po šiestich rokoch s Bauerom sa vrátil k dodávateľovi výstroje CCM.

A ako teda vyzerá desiatka najlepšie zarábajúcich hokejistov NHL za rok 2017 podľa špecializovaného magazínu Forbes?

1. Jonathan Toews


Celkové príjmy: 16 miliónov dolárov


Plat: 13.8 milióna dolárov


Sponzorské zmluvy: 2.2 milióna dolárov

Toews a Kane podpísali rovnaké osemročné kontrakty na 84 miliónov dolárov v júli 2014. Tri roky v rade tak boli najlepšie platenými hráčmi ligy. V budúcej sezóne klesne ich ročná gáža na 12 miliónov.2. Sidney Crosby

Celkové príjmy: 15,7 miliónov dolárov

Plat: 10,9 milióna dolárov

Sponzorské zmluvy: 4,8 milióna dolárov

Crosby vďačí za svoje vysoké príjmy za sponzorské zmluvy so spoločnosťami Adidas, CCM, Frameworth, Gatorade, Tim Horton´s, Upper Deck, Verizon či Hallmark.


3. Patrick Kane

Celkové príjmy: 14,8 miliónov dolárov

Plat: 13.8 milióna dolárov

Sponzorské zmluvy: milión dolárov

Kane sa stal v sezóne 2015-16 prvým američanom, ktorý vyhral produktivitu ligy a získal Hartovu trofej. Jeho dres bol vlani druhým najpredávanejším v NHL.


4. Alexander Ovečkin

Celkové príjmy: 14,5 miliónov dolárov


Plat: 10 miliónov dolárov


Sponzorské zmluvy: 4,5 milióna dolárov

Len spoločnosť Papa John´s využíva Ovečkinovu popularitu v rámci obrovského marketingového trhu v Rusku tak, že jeho tvár umiestnila na vyše milión krabíc na pizzu v stovke svojich pobočiek.


Delené 5. miesto Anze Kopitar

Celkové príjmy: 13,1 milióna dolárov


Plat: 13 miliónov dolárov


Sponzorské zmluvy: 100 000 dolárov

Kopitar sa nachádza v druhom roku zo svojho osemročného kontraktu na 80 miliónov dolárov, ktorý podpísal v januári 2016. Išlo o veľmi štedrý prejav odmeny za to, že pomohol Los Angeles k zisku dvoch Stanleyho pohárov v priebehu troch rokov.Delené 5. miesto Jamie Benn

Celkové príjmy: 13,1 milióna dolárov

Plat: 13 miliónov dolárov

Sponzorské zmluvy: 100 000 dolárov

Kapitán Dallasu je na tom z pohľadu peňazí rovnako ako Kopitar. Vďačí za to podpisu osemročného kontraktu na 76 milióna dolárov, ktorý podpísal minulé leto. Benn vyhral produktivitu ligy v sezóne 2014-15 a získal tak Art Ross Trophy.


7. P.K. Subban

Celkové príjmy: 12,5 milióna dolárov


Plat: 11 miliónov dolárov


Sponzorské zmluvy: 1,5 milióna dolárov

Subban sa presunul minulý rok z Montrealu do Nashville, no aj na menšom trhu je stále mimoriadne atraktívnym lákadlom pre sponzorov. Nielen jeho herné kvality, ale aj filantropia a obrovská podpora charity pritiahli na jeho stranu sponzorov ako Samsung, Gatorade, Listerine a Bridgestone.


8. Shea Weber

Celkové príjmy: 12,1 milióna dolárov

Plat: 12 miliónov dolárov

Sponzorské zmluvy: 100 000 dolárov

Endorsements: $100,000

Tridsaťdvaročný Weber síce nemá taký sponzorský potenciál ako Subban, za ktorého bol vymenený, pred sebou má však stále osem rokov z obrovského štrnásťročného kontraktu na 110 miliónov dolárov, ktorý podpísal s Nashville v roku 2012 a preniesol si ho aj do Montrealu.


9. Steven Stamkos

Celkové príjmy: 11 miliónov dolárov

Plat: 9,5 miliónov dolárov

Sponzorské zmluvy: 1,5 milióna dolárov

Rozhodnutím zotrvať v Tampe Bay sa v roku 2016 Stamkos pripravil o ešte väčší kontrakt, ktorý by pravdepodobne dostal v inom klube. Toronto mu vtedy údajne núkalo výrazne viac. Ani osemročná zmluva na 68 miliónov však nie je na zahodenie. Okrem toho si dokáže slušne privyrobiť na zmluvách so sponzormi.


10. Corey Perry

Celkové príjmy: 10,2 milióna dolárov


Plat: 10 miliónov dolárov


Sponzorské zmluvy: 150 000 dolárov

Perryho osemročný kontrakt na 69 miliónov dolárov ho spoločne s každoročným miliónovým bonusom za podpis radí do prvej desiatky.

Zdroj:forbes.com

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk