HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Montreal Forum - dejiny písané zlatom
zdroj: Montreal Forum

Montreal Forum - dejiny písané zlatom

Legendu každej haly tvoria hráči a tímy, ktoré v nej dosahujú víťazstvá a tituly. V tomto smere nepozná história úspešnejší štadión, než bola legendárna budova Montreal Forum.

Slávny štadión, ktorý hostil 72 rokov hokejistov Montrealu, bol vybudovaný na úpätí kopca, ktorému dominovala z jednej strany bazilika Svätého Jozefa a z tej druhej obrovský osvietený kríž. Dokonalé miesto pre hokejovú svätyňu.

Najslávnejšie miesto hokejovej histórie

Hala Forum bola roky domovom velikánov ako Howie Morenz, Rocket Richard, Jean Beliveau, Jacques Plante, Guy Lafleur, Ken Dryden, Larry Robinson, či Serge Savard.

Domov 24 Stanleyho pohárov (22 získali Canadiens a ďalšie dva Montreal Maroons) zažil viac úspechu, než väčšina ostatných klubov dohromady. Iba dvom hosťujúcim tímom sa podarilo osláviť Stanleyho pohár na ľade Forumu. V roku 1928 ho dobyl New York Rangers, ktorý porazil Maroons a v roku 1989 tam získali svoj jediný pohár hokejisti Calgary Flames po porážke Canadiens.

Budova charizmatická, mystická, najúspešnejšia vo svete športu. Pre súperov bol už len samotný príchod do Montrealu motivujúci. Korčuľovať na rovnakom ľade ako legendárni šampióni, predstavoval pre každého hokejistu jedinečný zážitok.

Aréna plná nostalgie dokázala stimulovať všetky hokejové zmysly. Jej vestibul bol prešpikovaný bronzovými odliatkami legendárnych hráčov, v šatni Canadiens viseli ako sväté obrázky fotografie členov Siene slávy - Morenza, Richarda, Beliveaua či Harveyho.

a
Pôvodná hala Forum

Začalo to kolieskovými korčuľami

Názov Forum pochádza z pôvodného štadióna, ktorý bol určený pre korčuľovanie na kolieskových korčuliach. Vybudovaný bol v roku 1908 Josephom-Alphonsom Christinom a pre tento účel slúžil až do roku 1923.

Otvárací večer sa uskutočnil 9. novembra 1908, kedy sa na jeho ploche objavilo až tritisíc obyvateľov Montrealu s kolieskovými korčuľami na nohách. K dispozícii bola veľká požičovňa kolieskových korčúľ a hala sa v tom čase pýšila statusom najväčšej a najhygienickejšej na svete. Požiadavka na vysoké dezinfekčné nároky pochádzala zo skúseností Montrealu, ktorý bol predtým známy ako semenište rôznych chorôb a išlo o jeden z jeho najväčších problémov.

Už v tom čase využívali plochu aj budúce legendy NHL ako Frank a Lester Patrickovci, Art Ross a Russell Bowie. Všetci z nich sa neskôr dostali do Siene slávy, či už v hráčskej, alebo v budovateľskej kategórii.


Prebudovanie v dvadsiatych rokoch

Na skutočný hokejový stánok sa Montreal Forum premenil v roku 1924. Štadión s kapacitou 9300 divákov postavila spoločnosť Canadian Arena Company za 159 dní a jej výstavba stála 1,5 milióna kanadských dolárov (teraz by išlo o približne 21,4 milióna dolárov). Autorom myšlienky postaviť túto halu bol prezident kanadskej železnice Sir Edward Beattie a hala mala mať pôvodne kapacitu 12 500 divákov. Znížený počet miest bol výsledkom nedostatku financií. V záujme záchrany celého projektu sa pridal k financovaniu výstavby aj H. L. Timmins.

Otvorenie Forumu

Novučičký štadión Montreal Forum otvoril svoje brány prvýkrát 29. novembra 1924. Hala sa stala domovom klubov Montreal Maroons (hostila ho v rokoch 1924 až 1938) a Montreal Canadiens (1926 až 1996). V historicky prvom zápase v tejto budove porazil Montreal tím Toronto St. Pats vysoko 7:1.

Najdlhší zápas histórie NHL odohrali vo Forume 24. marca 1936, kedy rozhodol súboj medzi Maroons a Detroitom Red Wings v šiestom predĺžení Mud Bruneteau. Detroit vtedy vyhral 1:0.

Najsmutnejší moment sa viaže k udalosti, po ktorej prišila o život jedna z najväčších hviezd hokeja. V zápase hranom 28. januára 1937 vošla noha Howieho Morenza do ryhy v ľade a nasledoval tvrdý náraz do mantinelu. Miláčik fanúšikov Canadiens utrpel otvorenú zlomeninu nohy a o niekoľko týždňov neskôr zomrel v miestnej nemocnici. Jeho rakva bola potom vystavená uprostred ľadovej plochy a rozlúčiť sa s ním prišli tisícky fanúšikov. Smútočný sprievod ulicami mesta sa zapísald o histórie Montrealu ako jeden z najväčších vôbec.

Howie Morenz patril medzi velikánov svojej doby a legenda vraví, že zomrel po tom, čo mu lekár v nemocnici oznámil, že si už nikdy nezahrá hokej. Údajne mu v tej chvíli puklo srdce.

V čase hospodárskej krízy sa dostal štadión do problémov a nechýbalo veľa, aby ho predali a prebudovali na vozovňu pre električky.

Dôležitým medzníkom bol rok 1946, kedy sa stal generálnym manažérom Canadiens Frank Selke. Práve on vybudoval jednu z najväčších dynastií všetkých čias, ktorá sa dostala do finále Stanleyho pohára desaťkrát v rade. Habs z toho vyťažili šesť trofejí Lorda Stanleyho.

Prestavba číslo 1

V roku 1949 sa uskutočnila prvá rekonštrukcia Formu, v rámci ktorej pribudlo 3163 miest a kapacita sa zvýšila na 12 500 miest. Náklady na rekonštrukciu predstavovali 600 000 dolárov.

Jeden z najneslávnejších zápasov v tejto hale odohrali 17. marca 1955. V skutočnosti mu predchádzala udalosť, ktorá nastala pár dní predtým. Canadiens hrali v Bostone a hviezdny útočník Maurice "Rocket" Richard tam udrel čiarového rozhodcu počas šarvátky s Halom Laycoem z tímu Bruins. Vtedajší prezident NHL Clarence Campbell suspendoval útočníka Montrealu do konca sezóny.

Keď potom privítali Canadiens Detroit Red Wings, sedel Campbell na svojom obvyklom mieste v hale Forum. Rozvášnené publikum začalo skandovať - "Chceme Richarda, preč s Campbellom". Následne diváci zahádzali ľad odpadkami a jeden z fanúšikov udrel prezidenta ligy. Nepokoje sa potom preniesli do ulíc, kde priaznivci Habs rozbíjali vitríny a výbuch kanistra s benzínom spôsobil požiar.


Prestavba číslo 2

Druhá veľká rekonštrukcia haly prebehla v roku 1968 a stála 10 miliónov dolárov. V rámci prestavby stúpla kapacita haly na 17959 divákov a zavedená bola moderná klimatizácia.

V sedemdesiatych a osemdesiatych rokov potom v hale inštalovali novú informačnú kocku, ako aj viacero ďalších prvkov, vrátane prenikavej sirény, ktorá oznamovala konce tretín.


Posledný zápas vo Forume

Zápasovou derniérou v slávnej hale bol súboj medzi Canadiens a Dallasom Stars, ktorý odohrali 11. marca 1996. Montreal vyhral 4:1 a o slávnostné buly sa postaral Guy Carbonneau, kapitán tímu Canadiens z rokov 1989 až 1994.

Následného pozápasového ceremoniálu sa zúčastnili viaceré klubové legendy, vrátane Maurice Richarda. Pri jeho príchode ponúklo publikum 16-minútové standin ovation a Richard nedokázal zadržať slzy dojatia. Dlhoročný kapitán Habs Emile Bouchard potom odniesol symbolickú pochodeň z hráčskej šatne na ľadovú plochu.

Išlo o odkaz na nadpis na stene, ktorý hlása: "Keď už neunesieme pochodeň my, vezmi ju a zdvihni k nebesiam."

Pochodeň si postupne odovzdali bývalí kapitáni Jean Beliveau, Yvan Cournoyer, Henri Richard, Serge Savard, Bob Gainey a napokon ju odovzdal Guy Carbonneau vtedajšiemu kapitánovi Pierre Turgeonovi. O deň neskôr bola táto pochodeň odnesená do novučičkej haly Molson Center. O pár dní neskôr tam Canadiens odohrali prvý zápas proti New Yorku Rangers.

Zánik legendy

V roku 1996 halu Forum rozobrali a viaceré jej prvky boli vydražené. Tím Canadiens sa presťahoval do Molson Centra (neskôr premenovaný na Bell Center). Štadión Forum bol prebudovaný na multikino a zábavný komplex. Fanúšikovia hokeja si však v ňom môžu stále zaspomínať na krásne časy pri stredovom kruhu, ktorý tam ponechali na pamiatku. Rovnako tak aj jednu sekciu starých červených sedadiel, ktoré pripomínajú duchov slávnych čias.
Pozrime sa aj na dôležité dátumy a čísla, ktoré sú spojené s halou Montreal Forum (1924 až 1996):

Kapacita:

1924-49 – 9,300 (12,500 s miestami na státie)

1949-68 – 13,551 (15,551 s miestami na státie)

1968-78 – 16,500 (19,000 s miestami na státie)

1978-91 – 16,074 (18,076 s miestami na státie)

1991-96 – 16,259 (17,959 s miestami na státie)

Forum v citátoch

"Keď ste vošli do tejto haly, tak ste hneď vedeli, že vás čaká pekelne ťažký zápas. Tu to nebolo nikdy ľahké a jednoduchý zápas vo Forume jednoducho neexistoval. Bolo to peklo od prvej do poslednej minúty," Howie Meeker, bývalý hráč Toronta Maple Leafs

"Toto miesto z vás robilo lepšieho hráča a lepšieho rozhodcu. Na tomto mieste ste sa cítili výnimočne," Lloyd Gilmour, dlhoročný rozhodca NHL.

"Keď ste vošli do šatne, cítili ste silnú úctu. Poobzerali ste sa v nej a videli ste všetky svoje idoly. Byť v rovnakej šatni ako sedávali oni, čítať klubový slogan, to všetko vás posadilo a trvalo peknú chvíľu, kým ste niečo povedali," Cesare Maniago, brankár NHL s pätnásťročnou kariérou.

"Keď ste vykorčuľovali na ľad Forumu, cítili ste sa ako malé dieťa. Všade ste cítili ducha hokejových hrdinov. Keď ste sa pozreli hore a videli ste všetky tie majstrovské vlajky, spomenuli ste si na legendy, hokejových velikánov. Špeciálne miest," Marty McSorley, dlhoročný hráč NHL.

"Po vstupe do Forumu sa vám vybavili Stanleyho poháre, legendárni hráči, dynastie. New York Islanders vyhral štyri a Edmonton Oilers päť pohárov, ale ich haly neboli rovnaké. Montreal Forum predstavoval jedinečnú halu s jedinečným čarom," Guy Charron, bývalý asistent trénera Calgary Flames.


Pamätné podujatia vo Forume

Štadión Montreal Forum nehostil iba hokejové zápasy, ale aj množstvo koncertov a iných športových či spoločenských udalostí.

1937 – V hale Forum sa uskutočnil prvý a jediný pohreb. V strede hokejovej plochy sa nachádzala rakva Howieho Morenza, ktorý podľahol komplikáciám spojeným so zlomeninou nohy, ktorú utrpel 28. januára v súboji proti Chicagu Blackhawks.

1947 – Klub Montreal Royals získal na domácom ľade Allan Cup.

1964 – Naživo tu koncertovali legendárni Beatles.

1970 – Slávny kanadský tenorista Roger Doucet zaspieval vo Forume prvýkrát naživo hymny Kanady a USA.

1972 – Hala Forum hostila zápas slávnej "Summit Series" medzi Kanadou a Sovietským zväzom. Sovieti vyhrali 7:3.

1976 – Práve v tejto hale sa uskutočnili súťaže v gymnastike, hádzanej, basketbale, volejbale a v boxe v rámci Letných olympijských hier. Gymnastka Nadia Comaneciová tu získala prvú desiatku v histórii olympiád.

1979 – Halu Forum vypredala v rámci dvoch koncertov kapela Bee Gees.

1980 – Uskutočnil sa tu draft do NHL. Štadión NHL hostil túto udalosť vôbec prvýkrát v histórii.

1980 – Rocková skupina Journey tu nahrala prvé štyri skladby na svoj live album Captured.

1981 – Britská kapela Queen tu nakrútila svoj koncertný videofilm s názvom We Will Rock You. V roku 2007 bol opätovne vydaný ako Queen Rock Montreal.

1983 – Americké hudobné duo Hall & Oates tu nakrútilo svoj hudobný film Rock ’n Soul Live.

1983 – Kapela Black Sabbath tu nakrútila video k piesni “Zero the Hero”


Zdroj: hockeywriters.com

Najnovšie z klubu: Montreal Canadiens

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk