HOKEJ.sk HOKEJ.sk

WHA - liga, ktorá mala konkurovať NHL a napokon ňou bola pohltená
zdroj: Kluby WHA

WHA - liga, ktorá mala konkurovať NHL a napokon ňou bola pohltená

Silný rozmach NHL v sedemdesiatych rokoch napomohol popularite hokeja v Severnej Amerike a svoje profesionálne kluby chcelo mať viac a viac miest v Kanade i v USA. Predstavitelia ligy si však uvedomovali, že prehnaná expanzia by bola rizikom. Koniec koncov, trvalo dlhých 41 rokov, kým sa súťaž rozšírila z pôvodnej šestky o ďalších šesť klubov.

Aj menšie trhy však chceli mať svoje vážne kluby a bolo preto jasné, že fungovať by mohla aj alternatíva voči NHL. Nejaká iná liga, ktorá by ukojila požiadavky trhu. A tak sa stalo, že v roku 1972 založili WHA, čiže World Hockey Association. Nebola to prvá a ani posledná liga, ktorá vznikla so zámerom konkurovať NHL, zo všetkých takýchto súťaží však išlo o jednoznačne najúspešnejšiu.

Z NHL preskočilo do WHA 67 hráčov

Cieľom WHA bolo využiť absenciu profesionálnych klubov vo viacerých dôležitých mestách. Na základe skúseností z predošlých pokusov v podobe Western Hockey League a Pacific Coast Hockey Association však bolo jasné, že ak majú takéto kluby lákať, potrebujú známe mená.

Novozaložená liga preto neváhala siahnuť do vrecka a jej zakladajúce kluby podpísali až 67 hráčov, ktorí pôsobili v NHL. Medzi nimi aj skutočne zvučné osobnosti ako boli Gerry Cheevers, Bernie Parent a Bobby Hull. Posledný z menovaných dokonca podpísal s klubom Winnipeg Jets dovtedy bezprecedentnú desaťročnú zmluvu na 2,75 milióna dolárov.

O rok neskôr sa navyše podaril WHA veľký úlovok, keď klub Houston Aeros angažoval Gordieho Howa. Tento krok vytvoril medzi obomi ligami silné napätie, ktoré nikdy nevymizlo.

Prvá sezóna WHA

V úvodnej sezóne tvorilo WHA dvanásť klubov - New England Whalers, Cleveland Crusaders, Philadelphia Blazers, Ottawa Nationals, Quebec Nordiques, New York Raiders, Winnipeg Jets, Houston Aeros, Los Angeles Sharks, Minnesota Fighting Saints, Alberta Oilers a Chicago Cougars.

Viacero z názvov týchto klubov vychádzalo z kultúrnych špecifík miestnej komunity a rýchlo si tak získali priazeň fanúšikov. Mnoho ľudí sa samozrejme domnievalo, že šancu uchytiť sa nemajú hlavne kluby, ktoré boli založené v mestách s prítomnosťou NHL. To sa však nepotvrdilo a keď odštartovala liga 11. októbra 1972, tešila sa všeobecnému záujmu.

Liga bola rozdelená na dve skupiny - Východnú a Západnú divíziu. Na východe sa veľmi rýchlo vyprofilovali ako hlavná sila hráči Whalers, ktorí nazbierlai 94 bodov a zo 78 zápasov základnej časti vybojovali 46 víťazstiev a dve remízy. Päť bodov za New England skončili Crusaders, nasledovali Blazers, Nationals, Nordiques a Raiders.

Na Západe dominovali Jets s Bobbym Hullom a základnú časť uzavreli s bilanciou 43-31-4 (90 bodov). Osem bodov stratili Aeros, nasledovali Sharks, Saints, Oilers a Cougars.

Zápas hviezd

V prvom All-star zápase WHA sa predstavili najlepší hráči pod hlavičkami Východu a Západu. Práve tento súboj však ukázal, že WHA nemá toľko hviezd ako NHL. Na zápas, v ktorom sa predviedli Hull, J.C. Tremblay či Andre Lacroix bolo 6. januára v Quebecu zvedavých 5435 divákov, zatiaľ čo v Zápase hviezd NHL bolo v rovnakom roku v Madison Square Garden prítomných až 16,986 divákov.

Do play-off sa prebojovali štyri tímy z každej divízie, dohromady teda osem. Už v prvom kole sa hralo na štyri víťazné stretnutia. V žiadnej zo sérií nemusel rozhodnúť siedmy zápas.

Cleveland vyradil Blazers, pričom o postupe rozhodol v Philadelphii. Postup Crusaders neprekvapil, veď v bránke mali Gerryho Cheeversa, ktorý mal vo veku 32 rokov na svojom konte už dva Stanleyho poháre a ukoristil cenu Bena Hatskina pre najlepšieho gólmana ligy.

New England porazil v prvom kole Nationals 4:1, pričom jeho lídrom bol víťaz trofeje Lou Kaplana pre najlepšieho nováčika Terry Caffery. Winnipeg vedený Hullom vyradil Minnesotu a práve víťaz Stanleyho pohára a držiteľ viacerých ocenení z NHL sa stal majiteľom ceny Garyho L. Davidsona pre najužitočnejšieho hráča WHA. Najviac sa v prvom kole potrápil Houston, ktorý potreboval na vyradenie Sharks šesť zápasov.

V druhom kole sa presadili New England a Winnipeg a práve tieto dva kluby sa tak stretli v historicky prvej sérii o Avco World Trophy. Táto trofej bola neskôr premenovaná na Avco Cup a jej názov bol odvodený z názvu spoločnosti AVCO Financial Services Corporation, ktorá ju pre ligu zakúpila a zároveň ponúkla na rozbeh súťaže dotáciu vo výške 500 000 dolárov.

Prvého majstra WHA spoznal svet 6. mája 1973, kedy porazil New England Winnipeg v piatom zápase série. Pre organizáciu Whalers išlo napokon o jediný majstrovský titul v histórii. V zlatom play-off zaznamenali hráči New Englandu bilanciu 12-3, nastrieľali 70 gólov a inkasovali ich 49.

Dopad WHA na NHL

Hneď po prvej sezóne sa rozhodli predstavitelia WHA pre ďalšiu expanziu. V ďalšej sezóne pribudli ďalšie dva kluby a lige tak chýbala od úvodu konzistencia, ktorá priniesla aj negatívne dopady. Už počas ročníka 1976-77 sa totiž objavili vážne finančné problémy.

To malo na následok presun viacerých hráčov z WHA do NHL. Upadajúcej úrovni výrazne napomohol klub Edmonton Oilers, ktorý do ligy priniesol vychádzajúce hviezdy Wayna Gretzkeho a Marka Messiera. Gretzky zaznamenal v 72 zápasoch 43 gólov a 102 bodov, v play-off pridal 10 gólov a 10 asistencií v 13 zápasoch.

Finančná kríza ligy sa však začala prejavovať intenzívne a v júni 1979 už bolo v súťaži len šesť klubov - Cincinnati Stingers, Birmingham Bulls, Oilers, Whalers, Nordiques a Jets. Po niekoľkých mesiacoch rokovaní medzi WHA a NHL došlo k dohode o presune štyroch klubov WHA do NHL. Organizácie Stingers a Bulls dostali v rámci kompenzácie vyplatených po 1,5 milióna dolárov a ostatné štyri kluby zamierili do konkurenčnej súťaže.

WHA tak fungovala iba osem rokov. V každom prípade však hokeju pomohla, veď viaceré z jej klubov prežili do dnes a pomohli zasiať záujem o tento šport v mestách, ktorým dovtedy profesionálne kluby chýbali. NHL sa navyše nechala touto súťažou inšpirovať vo viacerých oblastiach.

Do dnešných dní prežili na úrovni NHL celkovo štyri organizácie, ktoré pôsobili v rámci WHA.

Edmonton Oilers — > stal sa jedným z najúspešnejších klubov NHL

Quebec Nordiques –> neskôr sa presťahoval do Colorada a už pod hlavičkou Avalanche získal dva Stanleyho poháre

Hartford Whalers –> bol presťahovaný do Caroliny a pod novým názvom Hurricanes získal Stanleyho pohár

Winnipeg Jets –> neskôr sa presťahoval do Arizony (Phoenix/Arizona Coyotes)

zdroj: thehockeywriters

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk