HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Najslávnejšie prezývky hokejovej histórie
zdroj: jäzva

Najslávnejšie prezývky hokejovej histórie

Prezývky sú neoddeliteľnou súčasťou hokejovej histórie. Takmer každej veľkej legende prischla prezývka, ktorá ju charakterizovala a s ktorou sa stotožňovali aj fanúšikovia.

Ktoré z prezývok slávnych hokejistov boli najlepšie a ako vlastne vznikli?

Wayne “The Great One” Gretzky

Prezývka najlepšieho hráča histórie poukazuje na to, že práve on je Veľkou jednotkou hokeja. Gretzky vlastní väčšinu podstatných rekordov a v čase ukončenia kariéry vlastnil až 61 rekordov.

“Super Mario” Lemieux

Najdynamickejší hráč histórie Pittsburgh Penguins mohol útočiť na viaceré Gretzkeho rekordy, no v porovnaní s ním sa nemohol oprieť o pevné zdravie. Tučniakov priviedol k Stanleyho pohárom v rokoch 1991 a 1992 a ďalšie tituly pridal v pozícii majiteľa klubu. Svoj debut v NHL absolvoval v čase, kedy predstavili videohru Super Mario. A keďže sa stal len tretím nováčikom, ktorému sa podarilo získať sto bodov, prischla mu práve táto prezývka.

Gordie “Mr. Hockey” Howe

Ak vás nazývajú podľa samotného názvu športu, tak je jasné, že ste naň mali neskutočný vplyv. Svoju legendárnu 34-ročnú kariéru odštartoval v Detroite v roku 1946 a aktívne hrával až do roku 1980, kedy mal 52 rokov.

Počas svojej kariéry mal Howe viacero prezývok ako Power (sila), Mr. All Star, Kráľ hokeja, Legenda, No. 9, či Great Gordie. Najslávnejšia je však určite Mr. Hockey, číže Pán hokej.


Mark “Moose” “Messiah” Messier

Mark Messier získal šesť Stanleyho pohárov a kariéru ukončil ako druhý najproduktívnejší hráč histórie. Vďaka svojej sile a fyzickej hre si rýchlo vykoledoval prezývku "Moose", čiže los. Neskôr bol označovaný ako Messiah, čiže mesiáš. A to hlavne preto, že v roku 1994 pomohol New Yorku Rangers ukončiť dlhé, päťdesiatročné čakanie na Stanleyho pohár.

Bernie 'Boom Boom' Geoffrion

Základným kameňom zlatej dynastie Montrealu Canadiens v päťdesiatych rokoch bol Geoffion. Išlo o priekopníka príklepu a vďaka skvelej strele si získal prezývku "Boom Boom" už ako junior. Športový novinár Charlie Boire ju zdôvodnil dvojitým znením jeho striel. Prvé boom kričal počas samotnej strely, druhé boom v čase nárazu puku do mantinelu.

Sid “The Kid” Crosby

Detská tvár Crosbyho vstúpila na scénu NHL v roku 2005. Sidney mal v tom čase osemnásť rokov a počas prvých play-off jázd prakticky nezarastal. Crosby je najmladším kapitánom, ktorý priviedol svoj tím k poháru. Ako osemnásťročný získal sto bodov, ako devätnásťročný mal na svojom konte už dvesto bodov. Okrem toho sa stal vo veku 19 rokov najmladším kráľom strelcov. Aj preto prezývka "Dieťa".


Joe “Mr. Clutch” Sakic

Joe Sakic nastrieľal vo svojej kariére množstvo veľkých gólov a len v play-off predĺženiach ich zaznamenal až osem. Schopnosť rozhodovať v najdôležitejších chvíľach mu prisúdila prezývzku Mr. Clutch, čiže pán Kľúčový.

Peter “The Great” Forsberg

Zranenia umožnili Forsbergovi odohrať v NHL iba 708 zápasov, no keď bol na ľade, odovzdával tam 110 percent. Fanúšikovia milovali jeho všestranný herný prejav. Bol veľký, rozdával rany, ale zároveň strieľal aj technicky náročné góly. Súperi sa ho báli a zároveň ho plne rešpektovali. Peter Veľký.

Pavel “Magic Man” Dacjuk / Pavel “Houdini” Dacjuk

Rodáka zo Sverdlovska preslávili zlaté ručičky. Brankári nikdy netušia, čo im vyvedie. V NHL už síce nepôsobí, no v drese SKA Petrohrad je naďalej postrachom.

Don ”Grapes” Cherry

Bývalý tréner Bostonu Bruins a Colorada Rockies sa preslávil aj po trénerskej kariére ako vtipný a výstižný spolukomentátor v rámci televíznej relácie Hokejová noc v Kanade. Svoju prezývku "Hrozno" si vyslúžil už ako mladý obranca od svojho spoluhráča, ktorý tvrdil, že sa tvári ako kyslé hrozno.

Dustin “Penncakes” Penner

Dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára (s Anaheimom a LA Kings) Dustin Penner utrpel jedno z najkurióznejších zranení, keď si poranil chrbát pri pečení palaciniek. Počas toho, ako vyhodil palacinku do vzduchu, "ruplo" mu v chrbte a on skončil v opatere lekárov. Fanúšikovia mu túto nehodu radi pripomínali a výsledkom bola prezývka Penncakes, čo predstavuje mix jeho mena a anglického pancake (palacinka). Penner sa na tom neskôr už iba zabával a využil to ako príležitosť zbierať peniaze na charitu.

Marc-Edouard “Pickles” Vlasic

Obranca Marc-Edouard Vlasic získal prezývku zásluhou rovnakého priezviska s Frankom Vlasicom, ktorý založil známu spoločnosť na výboru nakladaných uhoriek Vlasic Pickles.

Ron “Nuts” Tugnutt

Dvadsiatehoprvého marca 1991 zneškodnil Tugnutt 70 zo 73 striel Bostonu a svojmu Quebecu pomohol k cennej remíze. Tento výkon predstavuje moderný rekord v počte zásahov pri bodovom zisku v základnej časti. V angličtine sa slovíčko nuts používa aj ako súčasť frázy "ty to vieš" a v tomto prípade ide navyše o skrátenú verziu Ronovho priezviska.

Pat “Little Ball of Hate” Verbeek

Prezývku "Malá guľa nenávisti" dal úštipačnému útočníkovi Glenn Healy. On si ju neskôr osvojil. "Páči sa mi. Vyjadruje totiž to, že sa proti mne nahralo ľahko," pousmial sa Verbeek v rozhovore po ukončení svojej hráčskej kariéry.


Peter “Ned Flanders” Budaj

Peter Budaj je známy ako silne veriaci kresťan a na svojich maskách mal vždy miesto pre postavičku pobožného Neda Flandersa zo seriálu Simpsonovci. Niet divu, že ho tak aj prezývajú.


Ilya “Mr. Universe” Bryzgalov

Ruský brankár sa preslávil svojimi hĺbavými rečami a niektorí jeho spoluhráči miestami pochybovali, či má v hlave všetko v poriadku. Jeho reči o mimozemšťanoch a iných nadpozemských javoch mu prisúdili prezývku "Pán vesmír".

"Tichý zabija" Šarky Miroslav Šatan

Slovenský kanonier Miroslav Šatan mal vždy povesť tichého a priateľského spoluhráča, ktorý vážil slová. V správny moment však dokázal zasadiť súperovi nekompromisný gólový úder.

"Hoss the Boss" Marián Hossa

Prezývku trojnásobného víťaza Stanleyho pohára asi vysvetľovať nemusíme. Jeden z najpoctivejších hráčov svojej generácie je jednoducho Boss!

Peter "Bonzai" Bondra

"Je to z nejakého bojového filmu, týkalo sa to nejakých japonských stíhačiek, asi to súviselo s mojou rýchlosťou na korčuliach, keď som ešte hrával hokej. A keďže spoluhráči nevedeli vysloviť Bondra, tak im to slangovo lepšie vyhovovalo. Na Slovensku ma občas volali Bolek mladší, starší brat Ďuro bol Bolek starší," vysvetlil svoju prezývku Bondra.

Michal "Zeus" Handzuš

Nedá sa čudovať, že v zámorí mali problém s vyslovením priezviska robustného slovenského centra. A tak z neho urobili Zeusa.


Zdeno "Big Z" Chára

Aj v tomto prípade je všetko jasné. Slovenský obor na korčuliach je jednoducho Veľký Z.

Ken “The Rat” Linseman

Bývalý skvelý kanadský útočník a strelec majstrovského gólu NY Islanders z roku 1984 získal prezývku od člena Siene slávy Bobbyho Clarka. Ten tvrdil, že Linseman sa na ľade pohybuje a správa ako potkan (rat). Faktom je, že Ken bol považovaný za jedného z najšpinavšie hrajúcich hokejistov histórie a počas kariéry nazbieral vyše 2000 trestných minút.

Jeff “The Justin Bieber of Hockey” Skinner

Ako nazvať hráča s detskou tváričkou? O Crosbym už reč bola, Jeff Skinner dopadol horšie. A možno aj lepšie. Podľa toho, či ste podľahli spevákovi Justinovi Bieberovi a jeho detskej tvári.


Brent “The Other One” Gretzky

Brent Gretzky odohral v NHL 13 zápasov a strelil iba jediný gól (plus štyri asistencie). Jeho starší brat Wayne odohral 1487 gólov, v ktorých získal 2857 bodov. Brent však napriek tomu môže tvrdiť, že spoločne s bratom nazbierali v NHL 2862 bodov.

Dominik “The Dominator” Hasek

Haškov štýl bol neortodoxný a jeho akrobatické zákroky považovali odborníci za chaotické a náhodné. Oni však fungovali a český brankár sa stal jedným z najlepších brankárov všetkých čias. Hašek získal dva Stanleyho poháre, šesť Vezín a dve Hartove trofeje. V zápasoch dominoval takým spôsobom, že ho začali volať Dominátor. To samozrejme skvele pasovalo k jeho krstnému menu.

Georges “The Chicoutimi Cucumber” Vezina

Brankár Georges Vezina bol ikonou Canadiens a jeho meno nesie trofej určená pre najlepších gólmanov. Svoju prezývku získal na základe malého mesta v provincii Quebec, v ktorom žil (Chicoutimi). Novinári ho vďaka jeho rozvahe označovali za "chladného ako uhorka". A tak vznikla jeho prezývka.

Lorne “Gump” Worsley

Člen Siene slávy vychytal pre Rangers, Canadiens a North Stars celkovo 335 víťazstiev a získal štyri Stanleyho poháre. Jeden z jeho priateľov ho zásluhou jeho výzoru prirovnal ku komiksovej postavičke Andymu Gumpovi. Ten bol vyobrazovaný s výrazným predkusom. Worsley bol jedným z posledných brankárov histórie chytajúcich bez masky a preslávil sa aj odpoveďou na otázku, z ktorého tímu má najväčší strach. "Rangers", odpovedal brankár, ktorý chytal v tom čase práve za Rangers a narážal tak na činnosť svojej obrany.

Curtis “Cujo” Joseph

Joseph chytal v NHL v rokoch 1989 až 2009 za sedem rôznych klubov a patril medzi absolútnu špičku. Jeho prezývka vznikla na základe veľkého psa z hororu Stephena Kinga. Zároveň išlo o skratku mena a priezviska. Na svojej maske mal potom vyobrazené zuby besného psa až do konca kariéry.

Nikolai “The Bulin Wall” Khabibulin

V roku 2004 bol Chabibulin v bránke Tampy Bay pravou stenou, o ktorú sa rozbíjali útoky súperov. A keďže bola jeho maska inšpirovaná berlínskym múrom a albumom Pink Floyd "The Wall - múr", prischla mu práve táto prezývka.

Gary “Bones” Bromley

Bromley strážil bránky Buffala a Vancouveru v rokoch 1973 až 1981. Známy bol svojou maskou, ktorá vyzerala ako lebka. Aj preto získal prezývku "Kosti". Bromley bol iba priemerným brankárom, no jeho maska je do dnes považovaná za jednu z najhrôzostrašnejších v histórii.

Glenn “Chico” Resch

Resch bol v porovnaní s Bromleyom výrazne lepším brankárom. Svoju prezývku získal počas pôsobenia v NY Islanders v sedemdesiatych rokoch. Vyzeral totiž ako herec Freddie Prinze, ktorý účinkoval v populárnom seriáli "Chico and the Man". Resch bol jedným z prvých brankárov, ktorí si nechali pomaľovať svoju masku, keď si na ňu nechal nastriekať mapu Long Islandu a písmená NY.


Frank “Mr. Zero” Brimsek

Brimsek bol brankárom Bruins počas ich prvých rokoch v NHL. Svoju prezývku získal v sezóne 1938-39, kedy odchytal ako nováčik bez inkasovaného gólu 231 minút, 54 sekúnd a neskôr 220 minút a 24 sekúnd. Celkovo vychytal na ceste za Stanleyho pohárom 10 čistých kont.

Andre “Red Light” Racicot

Na túto prezývku Racicot hrdý nebol. Svoju kariéru ukončil s gólovým priemerom 3,5 a úspešnosťou zásahov 88 percent. Fanúšikovia a médiá mu tak dali prezývku "červené svetlo", ktoré svieti po každom góle.

Henrik “The King” Lundqvist

Prezývku Kráľ získal Švéd od médií v New Yorku, ako aj od fanúšikov za svoje senzačné výkony v nováčikovskej sezóne.

Felix “The Cat” Potvin

Brankár Felix Potvin udivoval skvelými reflexmi, ktoré pripomínali mačku. A tak sa stal mačkou.

Tony “O” Esposito

Ďalší z brankárov, ktorí zbierali nuly ako na bežiacom páse. Aj preto získal prezývku 0.

Steve “The Puck Goes Inski” Buzinski

Buzinski naopak taký skalopevný nebol. Raz sa mu podarilo zinkasovať 33 gólov v štyroch zápasoch. Potom dostal 55 gólov v deviatich dueloch. Niet divu, že v NHL dlho nevydržal. História si ho však pamätá zásluhou vtipnej prezývky, ale napríklad aj tým, že práve jemu strelil svoj prvý gól Maurice Richard.

Eddie “The Eagle” / “Crazy Eddie” Belfour

"Orol" Eddie mal orla na každej svojej maske. Vďaka svojej bláznivej osobnosti a častým výstrelkom si však vyslúžil aj prezývku "Bláznivý Eddie". Faktom je, že chytať vedel. V rokou 1992 priviedol Chicago do finále a v roku 1999 vychytal pre Dallas Stars Stanleyho pohár.

Derek “The Boogie Man” Boogaard

Bitkár Boogard zomrel v roku 2011 na následky bolestí hlavy, ktoré v ňom postupne vyvolali závislosť na liekoch, ktoré zapíjal alkoholom. Počas kariéry si však neraz "zatancoval" v rámci tvrdých pästných výmien so súpermi.

Wendel “Captain Crunch” Clark

Kapitán Toronta Maple Leafs miloval špendelnie súperov o mantinely. Získal tak prezývku Kapitán drvič.

Dave “The Hammer” Schultz

Legendárna partia Philadelphie prezývaná Broad Street Bullies by nebola kompletná bez miesiželeza Schultza. Kde mohol, tam rozdal úder. Aj preto získal prezývku "kladivo". S tímom Flyers získal tituly v rokoch 1974 a 1975. V sezóne 1974-75 vytvoril rekord v počte trestných minút za sezónu - 472.

Dave “Tiger” Williams

Aj Williams bol poriadnym tvrďasom. V histórii NHL mu patrí prvé miesto v počte trestných minút - 3966. Do svojich súperov sa dokázal zahryznúť ako tiger.


Dave “Cementhead” Semenko

Osobný strážca Wayna Gretzkeho dal súperom jasne pocítiť, že ku hviezde Edmontonu sa neradno priblížiť. "Betónová hlava" Semenko bol jedným z mála pravých bitkárov, ktorý hrával v prvom útoku NHL.

Stu “The Grim Reaper” Grimson

"Zúrivý stroj" Grimson bol jedným z najobávanejších bitkárov deväťdesiatych rokov. Keď zhodil rukavice, mal protivník po chlebe.

Johan “mulica” Franzen

Útočník Detroitu odohral svoj posledný zápas v roku 2015, kedy ho vyradilo zranenie. Prezývku "mulica" si vyslúžil od svojich spoluhráčov za neústupnosť v súbojoch a tvrdý herný štýl.

Jerry “King Kong” Korab

Robustný obranca sa dostal počas svojich prvých piatich rokov v NHL až trikrát do finále Stanleyho pohára. Zakaždým však prehral. Vo svojej kariére nazbieral cez 1800 trestných minút a vďaka svojej výške 191 centimetrov získal prezývku King Kong.

Larry “Big Bird” Robinson

Člen Siene slávy bol veľkým a silným obrancom. Obrannú modrú Montrealu Canadiens strážil takmer dve desaťročia a spoluhráčom pripomínal postavičku z televíznej relácie Sesame Street "Big Bird".

Nicklas “The Perfect Human” Lidstrom

"Volali sme ho Dokonalý človek," uviedol Lidstromov spoluhráč Niklas Kronwall. "A bol na to dôvod. Nech robil čokoľvek, robil to perfektne."

Bobby Hull “The Golden Jet”

Bobby Hull bol neskutočne rýchlym hráčom a najlepším strelcom svojej generácie (60-te roky). Z trinástich sezón v NHL nastrieľal päťkrát 50 a viac gólov. V NHL nastrieľal 610 gólov, ďalších 303 pridal v útoku Winnipegu Jets vo WHA. Niet divu, že bol "zlatým stíhačom".

Pavel Bure “Ruská raketa”

"Ruská raketa" získala svoju prezývku ako kombináciu národnosti a neskutočnej rýchlosti. V deväťdesiatych rokoch sa našiel iba málokto, kto sa mu rýchlostne vyrovnal. Aj vďaka tomu zaznamenal dve 60-gólové sezóny. V ďalších piatich sezónach nasúkal vyše 50 gólov. Pre zranenie kolena však skončil kariéru už ako 32-ročný. V 702 zápasoch NHL skóroval 437-krát.

Teemu Selanne “Fínsky blesk”

Selänne vtrhol do NHL naozaj ako blesk. Ako nováčik totiž nastrieľal neuveriteľných 76 gólov. Neskôr získal Stanleyho pohár, tri strelecké tituly a nahromadil 1406 bodov.

Yvan “The Roadrunner” Cournoyer

Kanonier Montrealu mal iba 170 centimetrov, no jeho rýchlosť bola úžasná. Stabilný strelec zaznamenal vyše dvadsať gólov v dvanástich sezónach v rade a Montrealu pomohol k desiatim Stanleyho pohárom. Prezývka roadrunner narážala na rýchleho vtáčika z čelade kukučkovitých (známy aj z rozprávky).

Maurice “The Rocket” Richard

Prezývku "raketa" prisúdil Richardovi jeho spoluhráč Ray Getliffe, podľa ktorého korčuľoval slávny strelec ako raketa. Richard bol jednoznačne najlepším strelcom svojej éry a v NHL nasúkal 544 gólov. Práve jeho meno nesie trofej určená pre najlepších kanonierov.

Henri “The Pocket Rocket” Richard

Henri Richard bol o pätnásť rokov mladší ako Maurice. Aj on bol skvelý útočník a s Montrealom získal jedenásť Stanleyho pohárov. Kariéru odštartoval v roku 1955 a ukončil ju v roku 1975. Prezývku získal samozrejme po bratovi, on bol však už iba "vreckovou raketou".


Hector “Toe” Blake

V prípade slávneho trénera, ktorý priviedol Montreal k ôsmim Stanleyho pohárom by sme hľadali hokejovú súvislosť márne. Prezývku Toe mu dala sestra už ako malému chlapcovi. Jednoducho nevedela vysloviť jeho meno Hector a volala ho Hectoe, skrátene Toe.

“Lucky” Luc Robitaille

Luc Robitaille bol draftovaný v roku 1984 až zo 171. miesta. Skauti spochybňovali jeho strelu i korčuliarske schopnosti. Luc mal však "šťastie" a stal sa najproduktívnejším ľavým krídlom histórie. Až osemkrát nastrieľal vyše 40 gólov, dvakrát 50 a raz prekonal 60-gólovú hranicu.

Danny “Lístky” Gare

Gare sľúbil všetkým priateľom v meste Nelson v Britskej Kolumbii, že ak sa dostane do tímu Buffala Sabres a pricestuje s ním do Vancouveru, tak im kúpi všetkým lístky. A tak sa i stalo. Výsledkom bolo osem plných autobusov priateľov a známych, ktorí si to namierili smer štadión. Prezývka "lístky" mu prischla a neskôr zaviedol v Buffale milý zvyk, keď pred každým zápasom venoval dve vstupenky dvom vyžrebovaným ľuďom.

Guy Lafleur “The Flower” / “Le Demon Blond”

Ďalší člen legendárnej partie Montrealu bol prezývaný ako "kvet". Vo svojom priezvisku má totiž "fleur", čo znamená vo francúzštine práve kvet. Päťnásobného víťaza Stanleyho pohára však prezývali vďaka jeho blonďavej hrive aj ako Blonďatý démon.

Fred “The Fog” Shero

Tréner spomínanej zlatej generácie Philadelphie bol na svojich zverencov veľmi prísny a jeho typickým znakom bola aj hĺbavosť. Vo svojich myšlienkach bol často utopený ako v hmle a práve preto získal prezývku "hmla". Navyše, po tlačových konferenciách mizol ako hmla a novinári ho už potom nedokázali nájsť.

George “Punch” Imlach

George "úder" Imlach raz inkasoval v zápase úder lakťom do hlavy. Keď sa prebral z otrasu, snažil sa udrieť svojho trénera, ktorý mu chcel pomôcť postaviť sa. Ako hráč sa v NHL nepresadil, neskôr však priviedol v saku Toronto k štyrom Stanleyho pohárom.

Al “Radar” Arbour

Jediný hráč, ktorý hrával v okuliaroch. Prezývku Radar však získal podľa postavy Radara O´Reillyho z televízneho seriálu M*A*S*H, ktorý miloval.

“Jumbo” Joe Thornton

Silový útočník San José získal prezývku ako odraz svojej postavy.

“Little Joe” Pavelski

Pavelski bol roky rokúce nerozlučnou dvojičou Thorntona a keďže bol postavou menší, udelil mu komentátor Sharks Randy Hahn prezývku "Malý Joe".

Jonathan “Captain Serious” Toews

Kapitán Chicaga má povesť veľmi seriózneho človeka, ktorý tvrdí, že kapitánstvo je jedine o víťazení.

Igor “The Professor” Larionov

Larionov ako profesor vyzeral a hokej mohol vyučovať.

Gary “The Iron Man“ Unger

Železný muž Unger vytvoril rekord NHL, keď odohral 914 zápasov bez prestávky (od 24. februára 1968 do 21. decembra 1979).

Terry “Taz” O’Reilly

Kanadský útočník odohral všetkých 14 sezón NHL za Boston a fanúšikovia oceňovali jeho stopercentné nasadenie v každom striedaní. Získal si za to prezývku Tasmánsky Diabol, skrátene Taz.

Roger “Kapitán Video” Neilson

Jeden z prvých trénerov, ktorý využíval v rámci analýzy súperov videotechnológiu a svojim zverencom vytýkal na rozboroch aj tie najmenšie chybičky.


Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk