HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Pred rokmi to dotiahol so Sýkorom k striebru. Teraz sa Ovčačík obáva jeho telefonátu
zdroj: Ctirad Ovčačík (foto jäzva)

Pred rokmi to dotiahol so Sýkorom k striebru. Teraz sa Ovčačík obáva jeho telefonátu

Obranu HC Košice vystužilo zaujímavé meno. Z českého prvoligového Frýdku-Místku prichádza 33-ročný bývalý mládežnícky reprezentant Česka a vicemajster ČR z roku 2011 Ctirad Ovčačík. Počas svojej kariéry pôsobil ostravský rodák okrem materských Vítkovíc aj v Liberci, Brne, Třinci, Olomouci, Mladej Boleslavi, a v Pardubiciach . Celkovo tak odohral v najvyššej českej súťaži 423 zápasov v základnej časti a ďalších 81 duelov v play-off.

Na úvod klasická otázka. Ako sa zrodil váš príchod do Košíc?

Ctirad Ovčačík: Zrodilo sa to rýchlo. Zavolal mi pán Zůbek a prezentoval záujem o môj príchod do Košíc. Mne sa ten záujem páčil a tak sme sa dohovorili veľmi rýchlo.

S akými cieľmi prichádzate do Košíc?

Košice majú obrovské meno a moje ciele sú teda najvyššie. Určite by som tu rád zabojoval o titul. Uvidíme, ako na tom budeme, ale snáď sa nám to podarí.

Na svojom konte máte vyše 500 zápasov v českej extralige, no v tejto sezóne ste pôsobili v prvoligovom Frýdku-Místku. Vnímate teda prestup do Košíc ako posun do lepšieho?

Určite. Extraliga je o level vyššie a vidieť to aj na kvalite kádru. Ten je v Košiciach naozaj kvalitný. Vnímam to teda ako posun nahor.

IMG_0822
Peter Bartoš a Ctirad Ovčačík (foto jäzva)

Košice momentálne potrebujú obrancu ako soľ. Zranení sú totiž Martin Bača i Lukáš Matejka. Cítite šancu na kvalitnú minutáž?

Určite by som si chcel dobre zahrať, ale zároveň sa tým posilní konkurencia v tíme. Tá vždy prospieva a núti hráčov k lepším výkonom. Verím, že z toho vyťaží celá hra tímu.

V tíme je viacero českých hráčov, no priamo zo Ostravy pochádza Martin Dudáš. Poznáte sa a hrali ste niekedy spolu?

Spolu sme síce nehrali, ale v Ostrave sme sa stretávali často. Hlavne v lete. Poznáme sa teda dobre. S Maťom sme prehodili pár slov hneď po mojom príchode a myslím si, že budeme v častom kontakte. On tu už žije s rodinou a malou dcérkou, ja tu budem zatiaľ sám. Určite však budem rád, keď mi pomôže zorientovať sa.

V Kristových rokoch zažijete vôbec prvé zahraničné angažmán. Prečo až teraz?

V českej extralige som bol vždy spokojný, ale musím priznať, že ja som už to zahraničie zvažoval dlhší čas. Už ma to ťahalo preč a som rád, že som práve v Košiciach.

Slovensko na druhej strane až takým zahraničím nie je a v podstate tu budete skoro ako doma. Vnímate to tak?

Určite. Nemusím sa učiť nejakú novú reč, či lúštiť „kliky-háky“ a zvláštne nápisy. Je to veľmi blízke Čechám a ja sa na Košice naozaj veľmi teším.Košice sú navyše v jednej veci veľmi podobné Ostrave. Viete o čom hovoríme?

Samozrejme, v oboch mestách dominujú veľké fabriky. Viem, že sú tu veľké železiarne a v tomto smere je to naozaj podobné ako u nás doma.

Poďme sa trošku pozrieť na vašu kariéru. Považujete za svoj najväčší úspech striebro s Vítkovicami z roku 2011? Alebo je to niečo iné?

V seniorskej kariére bolo to striebro určite vrcholom. Veľmi rád však spomínam aj na mládežnícke časy, kedy som si zahral na majstrovstvách sveta do 18 rokov a na dvadsiatkach sme získali bronzové medaily.V reprezentácii sa vtedy vyšiel veľmi silný ročník. Na klubovej úrovni by som však vypichol práve to finále z roku 2011. Škoda len, že sme vtedy nestačili na Třinec.

V spomínanom striebornom tíme Vítkovíc pôsobilo aj viacero slovenských hráčov. V obrane hrával Denis Rehák, v útoku Juraj Sýkora a kompletný slovenský útok Roman Tomas, Peter Húževka a Rudolf Huna. Ako si na nich spomínate?

Boli o výborní hokejisti a super chlapci do kabíny. V tej sezóne to klapalo neskutočne a priatelili sme sa na ľade i mimo neho.


Húževka, Sýkora i Huna získavali tituly práve s Košicami. Telefonovali ste s niektorým z nich a informovali ste sa o tomto klube?

Nie, nebolo času. Naozaj sa to zomlelo veľmi rýchlo. O mojom prestupe sa navyše doposiaľ nevedelo a tak sa mi zatiaľ neozvali ani chalani.

S ktorým zo Slovákov ste boli v najbližšom vzťahu?

Asi s Ďurom Sýkorom. S tým sme toho prežili v Ostrave veľa. Musím však povedať, že so Slovákmi, ktorí prišli do Česka nebol problém nikdy. Vždy výborne zapadli. Niekedy držia pohromade, ale vždy sú v pohode.

Viete o tom, že spomínaný Juraj Sýkora je momentálne šéfom slovenských rozhodcov? Počítate s tým, že budete mať u neho „očko“?

Fíha, tak to som ani nevedel. To je pre mňa novinka. V telefóne by som však mal mať ešte uložené jeho číslo a tak sa mu možno ozvem. A možno zavolá on mne, no to by už bolo horšie. Verme, že ma nebude musieť „riešiť“.

Vedeli ste niečo o Košiciach pred svojim príchodom?

Manželka mi hlásila, že je tu krásny štadión. Ona tu totiž vystupovala v ľadovej revue Mrázik, kde hrala tuším hríbik, ale vystriedala viac rolí. Je totiž krasokorčuliarka a teraz sa už venuje trénerstvu. Vravela mi, že sa môžem tešiť na dobrý ľad a po tom, čo som si tu vyskúšal na tréningu môžem povedať, že je tu naozaj výborné hokejové prostredie. Už teraz sa teda teším na prvý zápas.


Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk