HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Olympijská výhra i prehra extraligy, debakel KHL
zdroj: jäzva

Olympijská výhra i prehra extraligy, debakel KHL

Týždne špekulácií a dohodov týkajúcich sa nominácie na Zimné olympijské hry sú minulosťou. Miroslav Šatan a Craig Ramsey odprezentovali zoznam mien, ktoré by mali potešiť fanúšikov slovenského hokeja pod piatimi kruhmi v kórejskom Pjongčancu.

A tak ako to už v takýchto prípadoch býva, zatiaľ čo niektorí hovoria o výbornom výbere, iní kritizujú prítomnosť či absenciu toho a onoho hráča.

Radosť i starosť Tipsport ligy

Na prvý pohľad udrie do očí desaťčlenné zastúpenie domácej Tipsport ligy. Pre našu najvyššiu súťaž je to veľký triumf, jedným dychom sa však spája s obavami, ktoré prezentovali kluby už niekoľko týždňov vopred. Spoločne s prípravou a cestou totiž príde až päť klubov o svoje najväčšie hviezdy a to na obdobie ôsmich zápasov. Čiže na takmer šestinu základnej časti a to nie je zanedbateľná porcia.

"Chlapcom olympiádu prajeme, pretože to nie je každodenná príležitosť. Veríme, že nás budú reprezentovať dobre, ale pre nás to bude samozrejme nepríjemná strata," poznamenal športový manažér HC Košice Pavol Zůbek.

Rozhodnutie neprerušiť extraligu počas olympiády teraz pôsobí veľmi nešťastne. Obzvlášť, ak ostávajú pravidelne nevyužívané voľné utorky. Zástupcovia klubov však priznávajú, že takto si to schválili sami.

"To je pravda. V tom čase sme však nevedeli, že NHL definitívne zamietne štart hráčov na olympiáde. A aj cez to všetko nikto nepredpokladal, že dôjde k tak výraznému zastúpeniu extraligistov v olympijskom tíme. Riadiaci orgán trochu zaspal a potom už nebola zhoda medzi klubmi, aby sa táto situácia vyriešila. A teraz vidíme, že náš tím pre olympiádu tvoria v drvivej väčšine hráči z našej a českej extraligy," pridal Zůbek.

Plní Slovan pôvodný zámer?

Druhou vecou, ktorá udrela do očí, je absencia hráčov Slovana. Iste, v nominácii je Patrik Lamper, ktorý v Slovane hosťuje z Banskej Bystrice, no aj v tomto prípade ide v prvom rade o hráča majstrovského tímu, ktorý tak zastupuje domácu ligu.

V čase odchodu Slovana do KHL sa pritom argumentovalo tým, že z pôsobenia Bratislavy v najlepšej lige Európy bude ťažiť hlavne reprezentácia. Vzorom mali byť lotyšské Dinamo Riga, či bieloruský Minsk. Aj prezident SZĽH Martin Kohút priznáva, že Slovan v tomto smere neplní očakávanú rolu.

"Na olympiádu boli vybratí hráči s najlepšou formou, najlepšími výkonmi a zároveň tí, ktorí najlepšie zapadnú do herného štýlu trénera Ramsaya. Medzi náhradníkmi sú aj hráči Slovana. Je mi veľmi smutno, že ten projekt, ktorý bol pripravený a predpokladal s hráčmi Slovana ako so základom slovenskej reprezentácie, dnes jednoducho nefunguje," uviedol pre hokej.sk Martin Kohút.

Samotný zväz však s týmto problémom nemôže urobiť nič. "SZĽH ako taký nie je majiteľom Slovana a ide o súkromný subjekt s vlastnou obchodnou stratégiou. Tá sa asi veľmi nestotožňuje s tým, čo chce dosiahnuť slovenský hokej. Do toho však my zasiahnuť nevieme. My musíme konať tak, aby hrali za slovenskú reprezentáciu najlepší hráči. To je našim cieľom," pridal šéf slovenského hokeja.

Mimochodom, v našej nominácii je iba jediný hráč z KHL, zatiaľ čo v českej je ich až pätnásť - vrátane slovanistu Michala Řepíka. Aj keď samozrejme platí, že našincov je už v KHL ako šafránu a aj to svedčí o poklese atraktivity slovenských hráčov na najväčších trhoch.

Kde sú Hudáčkovci?

Treťou otázkou, ktorá rezonovala medzi fanúšikmi na sociálnych sietiach bola otázka absencie bratov Hudáčkovcov v nominácii. Útočník Libor pôsobí v kvalitnej švédskej lige, pravdou však je, že v aktuálnej sezóne sa mu možno nedarí až tak ako v predošlých dvoch, kedy nastrieľal po 14 gólov. Teraz má po 27 zápasoch bilanciu 4+10 a v piatich tohtosezónnych zápasoch v reprezentačnom drese zaznamenal len asistenciu. Jeho brat Julo je jasnou jednotkou Čerepovca, vedie Severstaľ do play-off a o bol jediným Slovákom v nedávnom Zápase hviezd KHL. Podľa papierových predpokladov by tam teda byť mal. Na druhej strane sa však nedá spochybniť ani trio Laco, Konrád, Rybár. Laco s Konrádom si svoje miesto v reprezentácii zastali a Hudáček na pozíciu trojky nepatrí.

Podobným spôsobom sa možno pýtať, prečo nie je v reprezentácii center Marek Viedenský, či prečo sa tam dostal krídelník Lukáš Cingeľ, ktorý strelil v 37 zápasoch českej extraligy tri góly.

Podčiarknuté a spočítané - Šatan s Ramsayom vybrali a slovami ministerského klasika Gajdoša - o rozkaze (nominácii) sa nediskutuje! Správnosť, či nesprávnosť tejto voľby ukáže až účinkovanie slovenského tímu na olympiáde. Ostáva tak zaželať veľa šťastia a držať palce!


Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Olympiáda 2018

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk