Každý chvíľku, ťahal pílku. Až zarezal Duklu Buc
zdroj: Dávid Buc (foto jäzva)

Piatkový súboj pod Tatrami bol súbojom troch odlišných tretín. Každý chvíľku, ťahal pílku. Prvá tretina patrila Popradu, druhú ovládli Trenčania, aby potom v tretej Dukla vypla a „Kamzíci“ potešili divákov veľkým obratom.

Hostia spod Čákovho hradu sa ujali vedenia gólom Petra Sojčíka už po 78 sekundách. Odpovede z hokejok Mateja Paločka a Jimmyho McDowella však nenechali na seba dlho čakať. Namlsaní Popradčania však potom prestali v druhej tretine produkovať to, čo im prinieslo vedenie.

Nepochopiteľne sme prestali hrať. Akoby sme si mysleli, že to už pôjde samo a potrebovali sme facku. Potom sme sa našťastie opäť naštartovali,“ vracia sa k ceste za víťazstvom 5:4 útočník Popradu Dávid Buc.

Druhú tretinu prehrali zverenci Marcela Ozimáka 1:3, no napriek tomu nepanikárili. Nádej im totiž dodal gól Marcela Petrana desať sekúnd pred návratom do šatne. „V kabíne je veľa skúsených hráčov a vedeli sme, že sa len potrebujeme vrátiť k nášmu poctivému hokeju,“ poznamenal Buc.

V 46. minúte vyrovnal svojim druhým gólom mladší z bratov Paločkovcov a potom vytrestal Dávid Buc vylúčenie Petra Ölveckého. Domáci hráči tak využili tretiu presilovú hru v zápase.

Konečne nám to v tých presilovkách padlo. Predtým sme to viac kombinovali, teraz sme sa snažili o rýchlu streľbu,“ popísal recept na zvýšenie efektivity v početných výhodách 30-ročný popradský odchovanec a na margo celého zápasu pridal: „Bol to dobrý zápas pre divákov, menej už pre trénerov. Pre nás je podstatné, že išlo o zápas so šťastným koncom pre nás. Každý v kabíne si musí uvedomiť, že ak dá tímu všetko a ak hráme to, čo máme nakázané, tak dokážeme vyhrať aj zdanlivo stratený zápas.“

Popradská strata na prvú päťku predstavuje naďalej sedem bodov, no ešte nie je nič stratené. Tím spod Tatier by mohol vyťažiť napríklad z masívneho oslabenia súperov počas olympijských hier. Tipsport liga totiž počas celej sezóne nepochopiteľne „vegetuje“ počas voľných utorkov, zatiaľ čo štyri z piatich klubov prvej päťky sa teraz budú musieť počas ôsmich zápasov zaobísť bez svojich najlepších hráčov.

Pre tie mužstvá je to nespravodlivé,“ reaguje na extraligový „fail“ Dávid Buc. „Ich opory budú na olympiáde a pritom sa dávno vedelo, že nás čaká takéto podujatie. Termínov bolo dosť a je to voči nim nefér. Tak to však je a budú sa s tým musieť vysporiadať.“

Neprerušenie hry počas olympijských hier však len zapadá do série nešťastných rozhodnutí riadiaceho orgánu Tipsport ligy. „Veľkým“ nápadom bolo umiestniť Zápas hviezd súťaže do mesta, ktoré nemá o našej domácej lige ani potuchy, či účelové posunutie prestupového termínu v snahe nasýtiť kandidátov na porcovanie belasého orla. Ešte, že ukázal zdravý rozum aspoň prezident zväzu Martin Kohút.

Každá liga má prestupové obdobie do konca januára. Tímy si budujú kádre a pripravujú sa na play-off. Keď si zrazu v 50. kole obmeníte tím, tak to nie je férové voči ostatným mužstvám. Zrazu to mení výkonnostné pomery v lige. Nemalo by to tak byť,“ zareagoval na zámer posunúť prestupové obdobie do 1. marca Dávid Buc. Nielen jemu je nad slnko jasné, že malo ísť o snahu napomôcť prestupom z Bratislavy. „Slovan má veľa kvalitných hráčov, ktorí prinesú do ligy kvalitu. Mužstvá, ktoré získajú týchto hráčov budú na tom dosť dobre. Otázne je, či to bude férové voči ostatným.“