HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Na ľad hádzali čierne mačky a posielali ho na bavlníkovú plantáž. Jednooký O´Ree  zmenil hokejový svet
zdroj: Willie O´Ree (foto TASR-AP)

Na ľad hádzali čierne mačky a posielali ho na bavlníkovú plantáž. Jednooký O´Ree zmenil hokejový svet

Pred šesťdesiatimi rokmi zažil hokejový svet nevídanú udalosť. V drese Bostonu Bruins vykorčuľoval na ľad najlepšej ligy sveta prvý černoch. Willie O´Ree sa tak stal hokejovým priekopníkom a zároveň tak otvoril dvere svojim nasledovníkom. Po šiestich dekádach je všeobecne vnímaný za jednu z najväčších osobností hokejovej histórie a teraz je už aj oficiálnym členom Siene slávy. Počas svojich aktívnych čias to však nemal jednoduché.

O´Ree bol už pár rokov predtým považovaný za talent, ktorý má na to, aby to dotiahol až do NHL. Rýchly korčuliar sa vyznačoval citom pre hru. Rodák z Frederictonu v kanadskom New Brunswicku hrával hokej od piatich rokov a počas svojej prvej profesionálnej sezóny v Quebecu (QHL) zaznamenal 22 gólov a 12 asistencií.

Dôležitým kariérnym míľnikom bola pozvánka z tímu Bruins na tréningový kemp pred štartom sezóny 1957-58. O´Ree sa síce do prvého tímu nedostal, no „Medveďov“ zaujal a výsledkom bol prísľub, že jeho šanca môže prísť niekedy v priebehu sezóny.

„Poznali moje schopnosti,“ uviedol O´Ree vo svojej autobiografii, ktorú vydal v roku 2000 pod názvom „Willie O´Ree: Hokejový čierny priekopník.“

Vytúžený deň D prišiel napokon 18. januára 1958. Bostonu chýbali pre zranenia viacerí hráči a pred cestou do Montrealu tak povolali z farmy 22-ročného útočníka čiernej pleti.

O’Ree sa cítil ako v siedmom nebi: „Videl som, ako fanúšikovia ukazujú prstom – pozrite sa, černoch! V drese Bruins je černoch,“ spomína dnes už 82-ročný O´Ree.

Hoci pociťoval pred svojim debutom nervozitu, v zápase nesklamal. Práve naopak. „Nie je len rýchly, ale na korčuliach je aj veľmi silný. Vyzeral tak, že by mohol odkorčuľovať celú noc,“ pochválil Willieho po jeho debute tréner Canadiens Frank Selke.

O’Ree nastúpil v spomínanej sezóne už len na jeden ďalší zápas a následne sa vrátil do QHL.

„Som šťastný, že som vôbec dostal šancu. To je všetko, čo k tomu môžem povedať,“ uviedol v tom čase pre Boston Globe.

O´Ree sa potom vrátil do zostavy Bruins v sezóne 1960-61, kedy už ale odohral slušnú porciu 43 zápasov, v ktorých strelil štyri góly a pri ďalších desiatich asistoval. Na svoj premiérový gól nikdy nezabudne. Strelil ho totiž v hale Boston Garden proti odvekému rivalovi z Montrealu presne na Nový rok. Po perfektnej prihrávke sa vtedy dostal do brejku a brankára Canadiens Charlieho Hodgea prekonal strelou na lapačku. Diváci v Bostone ho za to odmenili niekoľkominútovým potleskom v stoji.

Nie všade však zažíval takúto pozitívnu reakciu publika. Napríklad v Madison Square Garden v New Yorku ho fanúšikovia častovali od momentu vykorčuľovania na ľad rasistickými poznámkami. V Chicagu ho po súboji s Ericom „Elbowsom“ Nesterenkom označil domáci hokejista za negra a následne ho udrel hokejkou do tváre. Výsledkom bol zlomený nos a dve vybité zuby. O´Ree si to však nenechal a následne udrel Nesterenka do hlavy tiež. Nasledovala hromadná mela, ktorá vyprázdnila obe striedačky.

„Kvôli svojej farbe pleti som čelil rasistickým poznámkam takmer v každom zápase,“ zaspomínal si O´Ree v roku 2016. „Na ľad hádzali čierne mačky a diváci na mňa kričali, aby som sa vrátil na bavlníkové plantáže. Ja som si však z toho ťažkú hlavu nerobil. Púšťal som to jedným uchom dnu a druhým von.“

Nechýbalo pritom veľa a sen mladého hokejistu čiernej pleti mohol ostať iba snom. Ako dvadsaťročný totiž utrpel v juniorskom zápase v Guelphe ťažké zranenie pravého oka. Inkasoval doň totiž tvrdú ranu zblokovaným pukom. Lekári mu v prvej chvíli odporúčali ukončenie kariéry. On sa však rozhodol pokračovať aj s hendikepom v podobe zhoršeného zraku.

„Hrával som na ľavom krídle, ale na pravé oko som bol prakticky slepý. Nikomu som však o tom nehovoril, pretože som nechcel prezradiť svoj hendikep. Bolo to moje tajomstvo,“ vysvetlil O´Ree.

Mimochodom, O´Ree nemusel byť prvým černochom v NHL. Už v roku 1950 totiž podpísal kontrakt s New Yorkom Rangers Art Dorrington. Do najlepšej ligy sveta to však na rozdiel od Willieho nedotiahol.

Pred štartom sezóny 1961-62 vymenili Bruins Willieho do Montrealu. O´Ree bol z tejto správy zdrvený. Dobre vedel, že Canadiens predstavujú elitný tím, ktorý získal niekoľko Stanleyho pohárov v rade a v nabitej zostave pre neho nebude miesto. Tak sa aj stalo a zvyšok kariéry strávil prevažne v tímoch Los Angeles Blades a San Diego Gulls vo WHL.Ako hráč LA nastrieľal v sezóne 1964-65 výborných 38 gólov, no šancu v NHL už nikdy nedostal.

Aj napriek tomu sa však stal veľkou inšpiráciou pre hráčov tmavej pleti.

„Ja sám som zažil počas kariéry viacero nepríjemných momentov, keď ľudia narážali na farbu mojej pleti. Neviem si ani len predstaviť, čo všetko si musel vypočuť on počas svojej doby,“ uviedol slávny útočník Jarome Iginla.

Willie O´Ree jednoducho otvoril dvere ďalším a len po roku 2010 sa objavilo v NHL až 23 hráčov tmavej pleti. A napríklad taký P. K. Subban patrí medzi absolútne najväčšie hviezdy súčasného hokeja. Jeho otec Karl Subban vychoval pre svet veľkého hokeja celkovo troch hráčov - P.K. hráva za Nashville, Malcolm za Vegas a Jordan za Ontario Reign v AHL.

"Willie vykorčuľoval na ľad s Bostonom v roku 1958, čiže v roku, kedy som sa narodil. A zmenil hokejovú históriu. Je to priekopník a tvár zmeny. Zmenil túto hru, zmenil pohľad spoločnosti a zmenil myslenie ľudí," povedal Subban senior. "Jeho príbeh nesmie byť zabudnutý. Umožnil snívať svoje sny mojim chlapcom a ukázal, že hokej je pre všetkých. Patrí do Siene slávy!"

Osemdesiatdvaročný O´Ree žije v kalifornskom Berkeley a do dnes je stále veľmi aktívny z pohľadu osvety týkajúcej sa boja proti rasovej diskriminácii. A odteraz sa už môže hrdiť aj nálepkou osobnosti s miestom v Sieni slávy.

Zdroj: smithsonianmag.com

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Boston Bruins

Pozri viac

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: História

Pozri viac

ProFutbal.sk