HOKEJ.sk HOKEJ.sk

NHL má v Pjongčangu predsa len svoje zastúpenie. Na pomoc prišli rolbári
zdroj: Rolba v Pjongčangu

NHL má v Pjongčangu predsa len svoje zastúpenie. Na pomoc prišli rolbári

Neverte správam o tom, že olympiáda v Pjongčangu je bez účasti zástupcov najlepšej ligy sveta. NHL poslala na podujatie pod piatimi kruhmi tých najlepších. Nie však hráčov, ale ... rolbárov.

Jazda na rolbe totiž predstavuje špecializované povolanie a Južná Kórea jednoducho nedisponuje dostatočným počtom skúsených rolbárov. Pomocnú roku tak podala práve NHL.

„Ľudia v Južnej Kórei skúšali vyškoliť dostatočný počet rolbárov už pred rokom, no potom si uvedomili, že budú potrebovať pomoc. Predsa len, hokej tu ešte nie je natoľko rozvinutý,“ uviedol 26-ročný Ryan Hevern, ktorý prišiel na olympiádu vypomôcť s rolbou z mesta St. Paul v Minnesote.

Faktom je, že nie všetci rolbári zo zámoria pracujú priamo v NHL. Hevern však áno. Jeho domovským stánkom je hala Xcel Energy Center a ľad pre hokejistov Minnesoty Wild pripravuje už od roku 2014. Toto zaujímavé povolanie zdedil po otcovi, ktorý bol tiež rolbárom.

„Staráme sa o tri základné princípy dobre pripravenej plochy. Sú nimi správne obrúsenie, očistenie a poliatie vodou. Potrebné sú pekné, čisté línie. Musíte čítať plochu. Potrebujete poznať teplotu povrchu ľadu i teplotu v hale. Musíte počúvať a tých, ktorí na ľade korčuľujú. Podľa toho nastavíme teplotu vody,“ vysvetľuje Hevern, podľa ktorého nejde o taký ľahký proces, ako by si diváci mysleli.

Majstrovský rolbár potrebuje roky praxe a práve preto sa Kórejčania rozhodli neriskovať a pozvali si špecialistov z USA. Šéfom rolbárov je v Pjongčangu Don Moffatt z Colorada, ktorý má 31-ročné skúsenosti s prípravou ľadu. V NHL pripravuje klziská pre zápasy pod otvoreným nebom a teraz je osobou zodpovednou za hokejový ľad na olympiáde.

„Ak potrebujete dobrý ľad, voláte Dona Moffatta,“ vyzdvihol kvality skúseného odborníka Hevern.

Zo Severnej Ameriky pricestovalo na olympiádu celkovo sedem technických expertov. Traja z nich sú z Minnesoty.

„Našou úlohou je pripraviť kvalitnú ľadovú plochu. Všetko je to o načasovaní a skúsenostiach. Rolba musí počas prestávok zaplniť vzniknuté ryhy, ale zároveň naniesť na ľad iba takú vrstvu vody, aby bol povrch pripravený načas a umožňoval hráčom rýchlu hru,“ dodal Hevern.

Aj vďaka príchodu zámorských špecialistov by v Kórei nemalo dôjsť k problémom z olympiády v roku 2006, kedy sa na ľade v Turíne objavovali veľké ryhy a nebezpečné diery. Situáciu vtedy riešili organizátori na poslednú chvíľu. Ako inak, na pomoc si pozvali Dona Moffatta.


Zdroj: yahoo.com

Najnovšie z ligy: Olympiáda 2018

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Olympiáda 2018

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk