HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Višňovský: Slovan by mal odísť z KHL
zdroj: tasr

Višňovský: Slovan by mal odísť z KHL

V tíme HC Slovan Bratislava zasiahol do deviatich ročníkov. S klubom získal tri slovenské tituly, posledné dve sezóny v belasom drese brúsil ľady KHL. Zaradil sa k ikonám klubu, ktorý mu predvlani usporiadal veľkolepú rozlúčku s bohatou kariérou. Ľubomír Višňovský (41) sa dnes radí taktiež ku kritikom, ktorí volajú po odchode Slovana z najlepšej súťaže v Európe.

Česko-kanadský tím s pár Slovákmi

S držiteľom kompletnej medailovej zbierky z majstrovstiev sveta sa Hokej.sk rozprával pred vyvrcholením základných skupín hokejového turnaja na ZOH 2018. Slovan vo výbere Craiga Ramseyho nemá zastúpenie, kým domáca Tipsport Liga dodala desiatku hráčov. „Tak to v Slovane začínalo, že bude základňou hráčov pre reprezentáciu. Nakoniec je z toho česko-kanadský tím s pár Slovákmi. Bohužiaľ,“  začína k téme Víšňovský: „Veľa ľudí so mnou nebude súhlasiť, no Slovan by mal odísť z KHL. Finančne na to nemá, dva-tri roky to len pláta. Chalani sú 3-4 mesiace bez výplat, nálada v tíme nemôže byť dobrá. Začne nová sezóna a klub ešte vypláca dlhy z tej minulej.“

20160227_hok_016328268
tasr

Finančne to len pláta

Višňovský odohral v belasom drese cez štyristo súťažných stretnutí, klub ho uviedol do veľkého hokeja, no ako už aj v minulosti priznal, na zápasy Slovana v KHL dnes nechodí. „Zdá sa, že aj budúci rok budú v KHL a znovu to budú finančne lepiť ako v ostatných sezónach. Nič by som nepovedal, keby Slovan dodal povedzme osem reprezentantov ako Petrohrad, Riga či Davos. Neriešil by som financie, keby vychovávali slovenských hráčov, ktorí by mali v nohách ťažké zápasy KHL. Každý by bol ticho, no už rok či dva tvoria základ Česi a Kanaďania,“ neteší ho situácia v tíme jediného slovenského zástupcu v druhej najprestížnejšej lige sveta.

„Tak to v Slovane začínalo, že bude základňou hráčov pre reprezentáciu. Nakoniec je z toho česko-kanadský tím s pár Slovákmi. Slovan by mal odísť z KHL. Finančne na to nemá, dva-tri roky to len pláta."

Slovan Bratislava postúpil do play off Kontinentálnej hokejovej ligy doposiaľ dvakrát. Dva zápasy pred koncom základnej časti šiestej sezóny v nadnárodnej súťaži je jasné, že sa mu to ani tentoraz nepodarí. V Západnej konferencii je predposledný s 25-bodovou stratou na najlepšiu osmičku. Pokiaľ klub nebude vychovávať hráčov pre reprezentáciu, má jeho pôsobenie v KHL zmysel? „Slovan je súkromný klub. Majiteľ chce zotrvať v KHL, nik mu to nemôže vyhovoriť. Možno by pomohol slovenský tréner. Treba ho však najskôr nájsť. Máme dobrých koučov, spomeniem trebárs Vlada Országha. No i tréner si musí určiť, či chce ísť do situácie, keď hráči nemusia dostať tri či štyri mesiace zaplatené. Je to odlišná situácia, chalanov musí podporovať, aby hrali a neboli frustrovaní,“ varuje bývalý hráč LA Kings, Edmontonu, Anaheimu či NY Islanders.

23august2017_CR_SR_Hokej_14453950
Višňovský (vľavo) a Handzuš (uprostred) ako dočasní asistenti trénera Ramseyho. (tasr)

Višňovský o výkonoch Slovenska na ZOH 2018
„Som nadšený. Vidieť rukopis trénera Ramseyho, disciplínu, solídny herný prejav. Môžeme postúpiť zo skupiny priamo do štvrťfinále, bola by to pecka. Ľudia dúfam vidia, že to má hlavu a pätu. Boli by sme radi za viac skúsenejších hráčov, trebárs aj z NHL. Momentálne takých nemáme, musíme ich vychovať. Kvalita slovenskej ligy šla hore, robí sa všetko pre jej napredovanie. Aby to pokračovalo, musíme vychovávať mladých chalanov, no pritiahnuť i dobrých, starých slovenských hokejistov, aby mladí niečo odkukali. Taktiež i ja som sa v Slovane učil od Cígera, Kolníka či Šejbu. Mix starých a mladých, vtedy to bude mať úroveň.“

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: KHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk