Hokej.sk Hokej.sk

Desať najväčších olympijských výkonov hráčov mimo NHL. Chýbať nemôže Šatan!
zdroj: jäzva

Desať najväčších olympijských výkonov hráčov mimo NHL. Chýbať nemôže Šatan!

Olympiáda v Pjongčangu od roku 1994 prvou, ktorá sa nemôže popýšiť hviezdami z NHL. Faktom však je, že aj v silnejšej konkurencii dokázali v minulosti zažiariť hráči, ktorí neprichádzali pod päť kruhov z najlepšej ligy sveta.

Magazín The Hockey News zostavil zoznam desiatky hráčov od roku 1980, ktorí neprišli na olympiádu z NHL a napriek tomu mali na olympiády výrazný vplyv. Chýbať medzi nimi pochopiteľne nemôže náš Miroslav Šatan, ktorý zažiaril v Lillehammeri 1994.

Ville Peltonen, Fínsko — Turín 2006

Peltonen nebol pre fanúšikov NHL pred olympiádou v roku 2006 neznámym hráčom. Na svojom konte mal štyri sezóny v NHL, no už pred sezónou 2001-02 odišiel späť do Fínska. V čase konania podujatia v Turíne bol hráčom švajčiarskeho Lugana. V rámci olympijských hier v Piemonte zastrieľal štyri góly a zaznamenal deväť bodov. Stal sa tak piatym najproduktívnejším hráčom turnaja. Aj vďaka tomu ho po sezóne angažovala Florida Panthers.

Philippe Bozon, Francúzsko — Nagano 1998

Zisk piateho miesta produktivity so ziskom siedmich bodov možno na prvý pohľad neohuruje, no ak vezmeme do úvahy, že sa takýmto spôsobom presadil hráč odpisovaného Francúzska, tak musíme zodvihnúť obočie. Bozon mal v Nagane tri roky po svojom poslednom štarte v NHL, v ktorej odohral v rokoch 1991 až 1996 celkovo 144 zápasov. Philippe bol ústredným motorom francúzskeho prekvapenia a nastrieľal päť gólov, čo predstavovalo polovicu gólov celého tímu Francúzska. S priemerom 1,75 bodu na zápas skončil v tomto smere na druhom mieste za Fínom Teemu Selännem.

Miroslav Šatan, Slovensko — Lillehammer 1994

A máme tu najpríjemnejší bod rebríčka a nezabudnuteľné výkony Miroslava Šatana v Lillehammeri. V tom čase mladučký topoľčiansky odchovanec zažiaril už na juniorskom šampionáte, no práve olympiáda mu otvorila dvere do NHL, kam si ho vybral Edmonton Oilers v piatom kole draftu.

Slováci vstúpili na veľkú medzinárodnú scénu mimoriadne sympaticky, keď nastrieľali 35 gólov v štyroch zápasoch. Hokejka strelka Miroslava Šatana sa z nich postarala až o deväť. Išlo tak o predzvesť úspešnej kariéry v NHL, kde odohral 1050 zápasov s bilanciou 363 gólov a 735 bodov.

Jarmo Myllys, Fínsko—Lillehammer 1994

Spoločne so Šatanom sa zaradil medzi hviezdy olympiády v Nórsku aj fínsky brankár Myllys. V rokoch 1988 až 1992 nastúpil v NHL na štyridsať zápasov, no po návrate zo zámoria pôsobil len v prvodivíznom Koo-Koo. Na olympiádu už však prichádzal ako brankár účastníka najvyššej ligy Lukko Rauma. Zatiaľ čo v NHL vykazoval slabú úspešnosť necelých 87 percent zásahov a inkasoval päť gólov na zápas, na olympiáde sa zaskvel štatistikami 96,6 % úspešných zákrokov a 0,6 gólom na zápas. V žiadnom zo svojich piatich štartov pod olympijskými kruhmi neinkasoval viac ako gól a zaznamenal nulu proti Nórom. Zaslúženou odmenou bol zisk bronzovej medaily po víťazstve 4:0 nad Ruskom.


Corey Millen, USA —Calgary 1988

Millen bol pred olympiádou v roku 1988 hviezdou univerzity z Minnesoty, kde zaznamenal v 149 zápasoch bilanciu 119 gólov a 241 bodov. Hoci ho v roku 1982 draftoval New York Raners, rozhodol sa odísť na dva roky do švajčiarskej ligy. Na olympiádu tak pricestoval ako hráč Ambri Piotta. So šiestimi gólmi a jedenástimi bodmi sa stal najproduktívnejším hráčom turnaja – mimo hráčov zo Sovietského zväzu.

Vladimir Krutov, Sovietsky zväz - Calgary 1988

V čase neúčasti hráčov z NHL na olympiádach dominovali Sovieti. Hokejisti zo ZSSR boli zohratí a v osemdesiatych rokoch vládli medzinárodnej hokejovej scéne. Vladimir Krutov nastrieľal v Calgary šesť gólov a v ôsmich zápasoch nazbieral celkovo 15 bodov. Turnaj tak ukončil s priemerom 1,88 bodu na zápas. Po páde železnej opony zamieril do Vancouveru Canucks, kde však odohral iba jedinú sezónu a pobral sa do Švajčiarska.

Erich Kuhnhackl, Nemecko —Sarajevo 1984

Ak dnes stretnete v Bratislave tohto pána, ktorý je generálny manažérom výberu DEL pre All-star Cup 2018, tak vedzte, že nejde len o otca krídelníka Pittsburghu Toma Kuhnackla, ale hlavne o hviezdu olympiády z roku 1984. Na turnaji v Juhoslávii sa zúčastnili aj hviezdy formátu Slavu Fetisova a Pata LaFontaina, no práve Kuhnackl vynikol ziskom štrnástich bodov v šiestich zápasoch. V drese Západného Nemecka tak zaznamenal priemer 2,33. Napriek tomu sa však nikdy nedočkal šance z NHL a vďaka 691 gólom a 1353 bodom v nemeckej lige získal prívlastok nemeckého Gretzkeho.

Nikolaj Drozdeckij, Sovietsky zväz – Sarajevo 1984

O titul prvej hviezdy Sarajeva sa pobili Fetisov a Drozdeckij. Nikolaj zaznamenal počas zlatej jazdy Sovietov v siedmich zápasoch 10 gólov a 12 bodov. Stal sa tak najlepším strelcom turnaja. Na rozdiel od Fetisova sa však nikdy nedostal do Severnej Ameriky a preto je v porovnaní s ním relatívne neznámy.

Jaromír Šindel, Československo, Sarajevo 1984

Z roku 1984 tu máme ešte jeden pamätný výkon. Prvé víťazstvo Československa proti Nórsku vychytal Jiří Králik, no potom sa dostal do bránky Šindel a ten pôsobil neporaziteľne. V šiestich zápasoch inkasoval iba päť gólov, pritom úplne umlčal strelcov Rakúska, Kanady a Švédska. V žiadnom zápase nedostal viac ako dva góly a v súboji o zlato zneškodnil proti hviezdnemu Sovietskemu zväzu 31 z 33 striel. Pre hráčov zbornej išlo o jediný zápas na turnaji, v ktorom strelili menej ako štyri góly.

Milan Nový, Československo, 1980 Lake Placid

V Lake Placid sme zažili „zázrak na ľade“ v podaní domácich hráčov USA. Z pohľadu celého turnaja však totálne dominovali Sovieti, ktorí nastrieľali na ceste za striebrom v priemere 10 gólov na zápas. Už v základnej skupine nasúkali v piatich zápasoch 51 gólov. Z pohľadu produktivity držali krok so Sovietmi iba hráči Československa. Najproduktívnejším hráčom turnaja sa stal so siedmimi gólmi a ôsmimi prihrávkami Milan Nový. Takmer rovnakú bilanciu zaznamenal aj Peter Šťastný, ktorý mal o prihrávku menej. Šťastný po olympiáde emigroval a stal sa hviezdou Quebecu Nordiques, Nový pokračoval v Kladne a svoju jedinú sezónu v NHL odohral v ročníku 1982-83 za Washington Capitals.

Zdroj: THN.com

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Olympiáda 2018

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Olympiáda 2018

Pozri viac

ProFutbal.sk