Hokej.sk Hokej.sk

Kessel sa teší zo zlatej sestry, k letnej párty v Madisone by rád prispel slovenským zlatom
zdroj: jäzva

Kessel sa teší zo zlatej sestry, k letnej párty v Madisone by rád prispel slovenským zlatom

Košickí tréneri nadelili svojim zverencom vo štvrtok voľno a z absencie tréningu mal najväčšiu radosť americký obranca Blake Kessel. Odbremenenie od pracovných povinností mu umožnilo privstať si na finálový zápas olympijského turnaja žien medzi USA a Kanadou. Ako správny patriot veril v zlato krajaniek, no hlavnú pozornosť venoval hráčke s číslom 28 na drese.

Parádne finále dvoch zámorských rivalov vyvrcholilo v dramatickej sérii nájazdov. Američanky v nich poslala do vedenia Marvinová, no za Kanadu odpovedali Agosta-Marcianová a Daoustová. V tej chvíli sa k puku postavila Amanda Kesselová a na svojich pleciach niesla k bránke Shannon Szabadosovej aj ťarchu obrovskej zodpovednosti. Ak by nedala, zaplavili by jej tvár slzy smútku, ktoré si utierala po rovnakom finále v roku 2014 v Soči.

„Keď išla na ten nájazd, tak som si hrýzol nechty od nervozity,“ priznáva 28-ročný košický obranca Blake Kessel pre hokej.sk. Amanda je totiž jeho mladšou sestrou. „Musela dať a to nie je nikdy ľahká situácia. Veril som jej však, pretože som vedel, že ja som nervóznejší ako ona. Amanda je veľmi zručná a predviedla veľmi šikovný pohyb a rýchlu prácu rúk.“

Pyeongchang_Olympics_Ice_Hockey_Women370431501382
USA - Kanada (Amanda Kessel strieľa) foto TASR-AP

Ako s úsmevom podotkol, on sám ešte taký pekný gól vo svojej kariére nestrelil. Predovšetkým nie taký dôležitý, veď o dva roky mladšia sestra ním udržala nažive šance na americké zlato, ktoré neskôr stvrdila autorka víťazného nájazdu Lamoureux-Davidsonová.

„Mám z nej obrovskú radosť,“ teší sa Blake z úspechu svojej sestry. „Vyrastali sme spolu a vždy som vnímal jej olympijský sen. Od malička sedávala pred televízorom a sledovala olympijské prenosy. Išla krok po kroku. Túžila hrať za univerzitu v NCAA a dokázala to. Potom sa chcela presadiť v profesionálnej NWHL a aj to dokázala. Ultimátnym cieľom bolo dostať sa do olympijského tímu a získať s ním zlato. Pred štyrmi rokmi je to tesne uniklo, ale teraz si splnila svoj sen. Dá sa povedať, že teraz už dosiahla všetko.“


Pravdivosť týchto slov potvrdzuje pohľad na curriculum vitae 26-ročnej Američanky. Tá totiž vlastní okrem zlata a striebra z olympiád aj dva tituly majsterky sveta, tri tituly šampiónky NCAA a zahrala si aj v All-Star zápase NWHL. Blake sa s ňou telefonicky spojil pred veľkým finále i po ňom. „V prvom rade som jej poblahoželal a jej odpoveď prišla rýchlo. Zatiaľ to bola samozrejme len taká blesková gratulácia a olympiáde si povieme viac neskôr. Nech si teraz poriadne užije oslavy.“

V hokejovej rodine Kesselovcov pritom panovali počas zámorského finále zmiešané pocity. Blakeova manželka Courtney Birchardová je totiž Kanaďankou a v drese „javorových listov“ získala aj titul majsterky sveta.

„Priatelíme sa s hráčkami oboch tímov. Courtney hrávala s viacerými dievčatami zo súčasnej kanadskej reprezentácie a sú stále v kontakte. V jej prípade teda išlo o zmiešané pocity. Pohľad na to, ako po zápase plakali pre nás nebol príjemný,“ vraví Blake Kessel. „Na druhej strane, Kanada vyhrala v Soči a teraz uspeli naše dievčatá. Je to teda celkom spravodlivé a musím povedať, že ja osobne som samozrejme fandil jednoznačne USA a svojej sestre.“


Amanda dokázala to, čo sa zatiaľ nepodarilo ani jej hviezdnemu bratovi Philovi. Opora útočných radov Pittsburghu Penguins sa môže pochváliť dvomi Stanleyho pohármi, no z olympiády má „iba“ striebro z roku 2010. Blake teraz verí, že keď sa stretnú počas leta v rodičovskom dome v Madisone, budú mať dôvod na veľkú párty všetci traja.

„V to všetci veríme! Vždy sa tešíme na letné rodinné stretnutie, kedy si môžeme zhodnotiť svoje sezóny. Amanda bude teraz hlavnou hviezdou, ale verím, že nezaostaneme ani my s Philom. Bolo by úžasné, ak by získal tretí Stanleyho pohár v rade a mojou prioritou je samozrejme zažiť vydarenú sezónu s Košicami. Zatiaľ je to všetko veľmi otvorené a rozhodne sa v play-off. Verím, že sa v lete budem mať čím pochváliť,“ hovorí so širokým úsmevom americký obranca.

V šatni HC Košice sa momentálne prechádza ako páv, veď jeho krajania dokázali v Pjongčangu poraziť slovenskú reprezentáciu hneď dvakrát.

„Ja som na americký tím hrdý. Porazil dvakrát Slovensko a v šatni som sa tak vyhol prípadným uštipačným poznámkam. S jedným chalanom z reprezentácie som navyše chodil na rovnakú školu, Phil bol dokonca s ďalším spolubývajúcim na univerzite,“ upozorňuje B. Kessel. „Veľká škoda prehry s Českom, stačilo mať kúsok viac šťastia v nájazdoch. V každom prípade si myslím, že sa chalani nemajú za čo hanbiť a odohrali dobrý turnaj.“

Netradičný kontakt s domovom pripravila Kesselovi aj tohtotýždňová návšteva tímu HC Košice v železiarňach U. S. Steel.

„Veľmi sa mi to páčilo. Niečo podobné som zažil naposledy ešte ako malý chlapec, keď sme hrali hokejový turnaj v Pittsburghu a boli sme sa pozrieť na jeden zo závodov firmy U. S. Steel. No niečo také veľké ako je toto som ešte v živote nevidel a bolo pôsobivé vidieť na vlastné oči prácu ľudí, nám držia palce a vďaka ktorým môže fungovať tento klub na takejto úrovni,“ zamýšľa sa Blake Kessel, ktorého sa v oceliarňach ujal samotný šéf fabriky – Američan Scott Buckiso. Ten mu okrem iného pripomenul aj paralelu týkajúcu sa súčasných pôsobísk bratov Kesselovcov. Aj Phil pôsobí v meste, ktoré nazývajú „Steel City“, čiže mesto ocele. Materská spoločnosť U. S. Steel Košice totiž sídli v Pittsburghu. „Je to tak a aj počas našej návštevy vo fabrike som sa stretol s viacerými Američanmi, ktorí prišli do Košíc z Pittsburghu. Vraveli mi, že sú veľkými fanúšikmi Penguins a brat patrí medzi ich obľúbených hráčov. Verím, že si už obľúbili aj mňa,“ dodáva pre hokej.sk s úsmevom obranca HC Košice Blake Kessel.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Olympiáda 2018

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Olympiáda 2018

Pozri viac

ProFutbal.sk