HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Cirkus liga
zdroj: Vladimír Országh a Pavol Skalický (foto jäzva)

Cirkus liga

Nedá sa spochybniť, že od svojho príchodu do pozície šéfa ligy vykonal Richard Linter veľa pozitívneho. Extraligovú súťaž marketingovo pozdvihol, divákom ponúkol nové atrakcie súťaž celkovo prebalil do pútavejšieho obalu.

 V tomto smere však pôsobia kontraproduktívne viaceré kauzy, ktoré sa síce on sám snaží bagatelizovať, no diváci „nežerú seno“ a preto z tribún čoraz častejšie znejú pokriky „Cirkus liga“. A to radšej necitujeme hanlivejšie pomenovania ligy, ktoré sme v posledných dňoch počuli napríklad zo strany fanklubov v Poprade či v Košiciach.

Nielen fanúšikom sa nepáči El Dorado pravidiel, ktoré zdá sa v Tipsport lige vôbec neplatia. Ako sa šerif vyspí, tak bude. Príkladom je súčasný spor, ktorý nastal medzi Disciplinárnou komisiou SZĽH, ktorá sa snaží dbať nad dodržiavaní platných pravidiel a šéfom ligy, ktorý sa riadi heslom, že ľudia chcú vidieť hviezdy a čo tam po nejakých smerniciach.

„Po 15. februári až do konca súťažného obdobia môžu hráči všetkých vekových kategórií hrať len za klub, v ktorom daný hráč odohrá prvé majstrovské stretnutie…,
“ píše sa jasne a výstižne v pravidlách, ktoré nikto nezrušil.

Napriek tomu sa na klziskách objavuje trojica Dukly Trenčín Boris Sádecký, Patrik Bačik a Marek Hecl, ako aj tandem Banskobystričanov Pavol Skalický – Patrik Lamper.

Samotných hráčov viniť nemožno, veď ak im niekto povie, že hrať majú, tak jednoducho hrajú. A potom musia z tribún počúvať pokriky o „belasých k.rvách“, ako sa tomu stalo v utorok v Steel aréne.

„Mne povedali, že môžem hrať a tak som hral. Vraj je všetko okej,
“ okomentoval svoj štart Patrik Lamper a podobne sa pre hokej.sk vyjadril aj Pavol Skalický. „Nemám obavy z nejakého trestu, pretože ja som len hráč a počúvam to, čo mi povedia v klube. Podľa toho sa riadim.“

V pozícii medzi dvoma mlynskými kolesami sa ocitol aj tréner Vladimír Orzságh.

„Ja som tréner a mojou úlohou je pripraviť tím na zápas. Tieto veci rieši vedenie. Samozrejme vnímam to, sledujem to. Mojou starosťou je však pripraviť chalanov na zápas. Ak by mi niekto povedal, že Lamper so Skalickým nastúpiť nemôžu, tak by som ich do zápasu určite neposlal,
“ poznamenal Országh.

Aj on sám dobre vie, že takýto chaos vo výklade smerníc lige a tým pádom ani jeho klubu, rozhodne neprospieva.

„Samozrejme, je to chaos, ale sú tu ľudia ,ktorí sa venujú administratíve a chodu extraliga. Tí musia zhodnotiť, že čo a ako,“ pridal tréner majstra.

Zatiaľ čo Trenčín s Banskou Bystricou vítajú rozhodnutie využívať hráčov, ktorí nastúpili v KHL aj po prestupovom termíne, konkurentom sa to logicky nepáči. Zazneli už aj ironické hlasy, že to si teraz môžu Košice, Zvolen či Nitra môžu zavolať zopár hráčov z Rigy, Spartaka Moskva či Vladivostoku.

„Poviem len toľko, že budeme iniciovať zasadnutie mimoriadne valného zhromaždenia spoločnosti Pro-Hokej. Na ňom by sme prediskutovali uplynulé spory a situácie, ktoré škodia hokeju. Je mi smutno z toho, čo sa deje,“
vyslovil sa predseda predstavenstva HKM Zvolen Dušan Mráz pre denník Šport. Člen výkonného výboru SZĽH ďalej pridal: „Ak sa funkcionári v budúcnosti majú chytať za slovíčka a hádať sa, ktorý paragraf platí alebo neplatí, nevidím zmysel, aby som v hokeji ďalej pokračoval. Nemám na to nervy. Po sezóne budem zvažovať svoju budúcnosť. Ešte raz sa napálim a o hokeji už viac nebudem chcieť počuť. Smernice a poriadky má právo vykladať iba výkonný výbor, nie nejaká súkromná právna kancelária, ktorú Richard Lintner osloví. Právomoci jednotlivých orgánov zasa ohraničujú Stanovy SZĽH. Z desiatich extraligových klubov sa podľa mojich informácií minimálne šesť stotožnilo so stanoviskom disciplinárnej komisie. Richard Lintner je síce riaditeľ spoločnosti Pro-Hokej, ale nie je štatutárny zástupca oprávnený vydávať rozhodnutia podpísané v mene riadiaceho orgánu súťaže. Podľa môjho názoru prekročil svoje právomoci.“

Podľa Mráza má v tomto smere na ligu negatívny vplyv aj správanie Slovana Bratislava, klubu, ktorý mal prostredníctvom účinkovania v KHL pomáhať slovenského hokeju. „Extraligoví hráči zaň museli hrať, aby vôbec dohral základnú časť KHL. Klub rozpredal hráčov, no ak chcel dodržať pravidlá, podľa ktorých musí mať minimálne desať slovenských hráčov na zápasovej súpiske, siahol po extraligistoch. A kluby akoby sa nemohli vzpriečiť. Za tento cirkus môže aj Slovan,“ pridal Mráz pre Denník Šport.

Najnovšie z klubu: Banská Bystrica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk