HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Košický prezident žiada systémové zmeny v slovenskom hokeji, Oceliari zvažujú Vyšehradský pohár
zdroj: jäzva

Košický prezident žiada systémové zmeny v slovenskom hokeji, Oceliari zvažujú Vyšehradský pohár

V hre o titul nového hokejového majstra Slovenska ostali už iba dva kluby a fanúšikovia sa tešia na finálovú bitku medzi Banskou Bystricou a Trenčínom.

S trpkými pocitmi však sledujú vyvrcholenie domácej sezóny priaznivci košického hokeja. Na takéto krátke sezóny zvyknutí neboli, veď až do vlaňajšieho štvrťfinálového výpadku s Martinom ťahali Oceliari sériu pätnástich semifinálových účastí v rade.

Emócie z vypadnutia v sérii proti Banskej Bystrici opadli a prezident HC Košice Július Lang tak už môže hodnotiť ročník zakončený piatym miestom s chladnou hlavou.

Pán Lang, ako hodnotíte s odstupom času aktuálnu sezónu?

Július Lang: Nebolo to sklamanie len pre fanúšikov, ale aj pre nás vo vedení. Jednoznačne sme nespokojní. Piate miesto po základnej časti je pre HC Košice neakceptovateľné a vypadnúť v prvej fáze play-off je pre nás neuspokojivé. Nie sme teda spokojní.

Aké sú príčiny tohto sklamania?

Stojím si za tým, že sa to celé začalo už v letnej príprave. Nevenovali sme tomu dostatočnú pozornosť a toto si berie vedenie na svoju zodpovednosť. Môžem však povedať, že v Košiciach skončila doba individuálnych letných príprav. Základom bude kolektívna letná príprava bez akýchkoľvek výnimiek. Toto už nebudeme opakovať nikdy viac. Druhým problémom bola chémia v mužstve. Nebolo poskladané ideálne a v tomto smere chceme odviesť pred novou sezónou lepšiu prácu.

Hovorilo sa o problémoch, ktoré pramenili v prítomnosti dvojice silných lídrov Ladislava Nagy a Mareka Hovorku. Ukázalo sa, že nemôžu pôsobiť spoločne v jednom tíme?

Nefungovala tam chémia, ale tá nefungovala v kabíne celkovo. V závere sme sa to snažili napraviť a povolali sme aj mentálneho trénera. Určite to prinieslo pozitívnu odozvu a v play-off to už bolo úplne o niečom inom, než v základnej časti. S herným prejavom sme už boli v tejto fáze spokojní, no výsledky sa bohužiaľ vylepšiť nepodarilo.

Aké zmeny teda nastanú v kádri HC Košice? Majú dôveru doterajší tréneri?

Trénerské trio Roman Šimíček, Marcel Šimurda a Peter Bartoš zostáva. Pána Šimíčka sme plánovali pôvodne získať až pre novú sezónu a sme radi, že mal možnosť spoznať mužstvo už počas play-off. Spoznal pozitívne i negatívne stránky tímu a z toho môže vychádzať pri požiadavkách na zmenu jeho skladby.  Čo sa týka kádra, tak rozhodnutia týkajúce sa jednotlivých mien ešte nepadli. Pracujeme však na identifikácií tých, ktorých si plánujeme ponechať a tých, s ktorými sa rozlúčime. Zmeny samozrejme budú.

Nakoľko zásadné budú tieto zmeny?

Ťažko to kvantifikovať. Takých 60 až 70 percent tímu však zostane. Je to však len hrubý odhad.

Sú už hráči na dovolenkách?

Nie, nie sú. Nejde o to, že by sme im chceli ubližovať, alebo ich trestať. Majú však kontrakty a svoje záväzky voči klubu. Sú našimi zamestnancami a tým pádom s nimi ešte stále pracujeme v rámci tréningov.

Zmeníte niečo v platovej politike klubu? Budú Košice stále zlatou baňou pre „žoldnierov“, ktorí si prídu zarobiť a spokojní odchádzajú aj pri nesplnených cieľoch?

Môžem povedať, že takéto časy skončili. To hovorím s určitosťou. Nastavíme pravidlá, ktoré budú jasné pre každého. Chceme tu mať čo najviac našich hráčov. Nevravím, že iba Košičanov, ale hokejistov z okolia Košíc. Aby hrali za Košice so srdcom.

Znamená to stopku pre legionárov?

Nie, ja sa legionárov nebojím. Bola to dobrá skúsenosť pre nás i celý slovenský hokej. Otázkou je, koľkých legionárov potrebujeme. Traja, štyria určite stačia. Dokážu sa naučiť veľa dobrého od nás a my sa učíme od nich. Najväčší problém som mal s hráčmi, ktorí neboli spätí s Košicami. Je veľmi smutné, ak bije za Košice viac srdiečko hráča z Čiech, či z inej krajiny, ako srdiečko našich chlapcov. Chceme teda poskladať silný tím, v ktorom bojujú hráči jeden za druhého a hlavne za Košice.

Vlani vraj prinieslo HC Košice štvrťfinálové vypadnutie 300 až 400 tisícový výpadok. Je to tento rok podobné? Dá sa kvantifikovať strata zo skorého vypadnutia?

Teraz je predčasné hovoriť o tom, či je to tristo, alebo štyristotisíc. Určite je to však strata. Každá plná hala, ktorú sme mohli mať počas play-off, je takto stratou.

Viackrát ste naznačili zváženie iných možností, než je Tipsport liga. Nakoľko horúca je táto téma?

Pripravujeme sa na novú sezónu v domácej súťaži, ale otvorene som povedal, že stále komunikujeme aj s inými ligami. Zvažujeme, čo by bolo najatraktívnejšie pre fanúšikov i sponzorov. Hovoríme o tom aj s pánmi Lintnerom a Kohútom. Zároveň si uvedomujeme zodpovednosť a vieme, že odchod Košíc by bol pre túto ligu veľkým problémom. Všetci si však musia uvedomiť, že tu máme krásnu osemtisícovú arénu a našou úlohou je ju naplniť. Prilákať ľudí späť na hokej. Otázkou je, či by nám v týchto cieľoch pomohla iná liga. Nie je to teda rozhodnuté. Akonáhle by sme našli dohodu s pánmi Lintnerom a Kohútom a zmenili by sme niektoré veci v Prohokeji a vo zväze, tak sa samozrejme budeme snažiť nájsť spoločnú cestu. Musí sa však zmeniť správanie voči klubom.

Čoraz hlasnejšie sa hovorí o nespokojnosti klubov s prácou Richarda Lintnera. Budú Košice požadovať jeho odvolanie?

Neriešil by som personálnu otázku. Prohokej a zväz je treba riešiť systémovo a koncepčne. Nejde o výmenu persóny, ale o to, aké pravidlá nastavíme a ako budú vyzerať stanovy.

Čo teda Košiciam v tejto súvislosti chýba? Aké zmeny navrhujete?

Najpodstatnejšie je, aby Prohokej zastupoval všetky kluby a nie len vybraté kluby. Mám takú predstavu, že by boli v správnej rade zastúpené všetky kluby a funkcia šéfa Prohokeja by rotovala po dvoch až troch rokoch. To je veľmi podstatné. HC Košice sa chce aktívne zúčastňovať vo vedení Prohokeja a rovnako tak aj vo zväze.

Dve neúspešné sezóny pripravili Košice o Ligu majstrov a fanúšikom chýba medzinárodná konfrontácia. Ponuka prípravných zápasov bola v tomto smere v posledných rokoch žalostne neatraktívna. Čo s tým plánujete urobiť?

Je to súčasť celého letného prípravného obdobia a súhlasím s tým, že divákom musíme ponúknuť atraktívnejšie menu. Vlani sme hrali málo zápasov a nešlo o medzinárodných súperov. Aj preto uvažujeme o medzinárodných súťažiach.

Uvažujete teda napríklad o Vyšehradskom pohári?

Áno, uvažovali sme o ňom už vlani a zvažujeme to aj teraz.

Hokejový klub, to nie je iba áčko. Plánujete aj zmeny v oblasti mládeže?

V mládeži nastane veľmi veľa zmien a pracovali sme na tom počas posledných piatich mesiacov. Zmeny sme ešte nezverejnili, ale uvažujeme o poste nového šéfa mládeže a oznámime aj nové trénerské dvojice.

Ako hodnotíte svoj prvý rok vo funkcii?

V prvom rade som vďačný, že som mohol zažiť túto úžasnú skúsenosť. Je toho veľmi veľa, čo môžeme urobiť, ale veľmi veľa sme už aj urobili. Podarilo sa nám prilákať nových partnerov z Košíc i zahraničia a veľa sa urobilo v oblasti marketingu. Máme ešte veľa myšlienok a silné rezervy sú v športovej stránke. Tomu všetkému sa však venujeme a verím, že nová sezóna už prinesie oveľa viac radosti.

Najnovšie z klubu: Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk