HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Rozhodli šikovné ruky kanadskej 38-mičky. Asselin si vzal príklad z Dacjuka
zdroj: jäzva

Rozhodli šikovné ruky kanadskej 38-mičky. Asselin si vzal príklad z Dacjuka

Dva finálové večery pod Čákovým hradom mali všetko, čo majú takéto zápasy mať. Parádnu atmosféru, bojovné výkony, pekné góly a dramatické zápletky. Vzhľadom na ich priebeh by bol možno spravodlivejší vyrovnaný stav, no majster ukázal pevnejšie nervy i väčšiu vyzretosť v kľúčových okamihoch.

„Boli to dva ťažké zápasy a sme nesmierne radi, že sme ich vyhrali. Pred nami je však ešte stále ťažká cesta,“ odfúkol si po víťazstve 4:3 po samostatných nájazdoch brankár „baranov“ Jan Lukáš. V rozhodujúcej nájazdovej sérii síce inkasoval gól hneď z prvého pokusu Petra Sojčíka, no potom odolal ďalším piatim pokusom o dobytie jeho bránky. „Nájazdy sú stále o súboji jeden proti jedného a človek robí, čo môže. Teší ma, že mali Guillaume svoj deň a zachoval chladnú hlavu v nájazdoch.“

Meno Guillaume Asselina skloňovali po zápase hráči z oboch stranách. Dvadsaťpäťročný rodák z kanadského Quebecu vyzrel na domáceho brankára Michala Valenta v nájazdoch hneď dvakrát. Jeden nájazd krajší ako druhý.

„Podobné nájazdy robil Pavel Dacjuk a tak som ho skúsil napodobniť,“ pousmial sa Asselin. „Pred samotnými nájazdmi som si ich vizualizoval v hlave a potom som to zrealizoval na ľade. Som samozrejme veľmi rád, že som tímu pomohol k víťazstvu.“

Hrdinom dôležitého finálového zápasu sa tak stal hráč s číslom 38. Keď sa triumfálne vracal medzi spoluhráčov na striedačku, prechádzal dvierkami, na ktorých je portrét slávnej trenčianskej 38-mičky Pavla Demitru. On sám však vyzdvihol predovšetkým tímový výkon.

„Bol to dobrý zápas a obe strany bojovali až do konca. Nevzdali sme sa my a nevzdával sa ani Trenčín. Sme šťastní, že máme aj druhé víťazstvo, ale ešte sme neskončili. Čelíme nezlomnému súperovi a určite nám to nedá zadarmo ani v ďalších zápasoch,“ upozornil Guillaume Asselin.

„G je veľmi šikovný a svoje šikovné ruky predviedol aj pri týchto nájazdoch,“ ocenil zručnosť kanadského spoluhráča útočník Marek Bartánus, ktorý vyrovnával v 16.  minúte na 1:1. Jeho tím prehrával v druhom finále hneď dvakrát, no tohtoročné play-off neraz ukázalo, že „baranov“ len tak niečo na lopatky nepoloží.


Trenčín - Banská Bystrice 2 finále (189 obrázkov v galérii)

„Snažíme sa ísť od zápasu k zápasu a po prvom víťazstve sme chceli ďalšie. Teší ma, že sme ukázali ďalší kolektívny výkon a nezlomil nás ani nepriaznivý stav,“ vyslovil sa Bartánus, podľa ktorého sa musí finále divákom páčiť. „Stretli sa dve najkvalitnejšie mužstvá a skvelá je aj atmosféra. Je to teda pravé finále!“

Hokejisti Banskej Bystrice majú za sebou jedenásť play-off zápasov a hoci bola drvivá väčšina z nich veľmi vyrovnaná, doposiaľ našli premožiteľa iba raz. Nebyť gólu Gabriela Spilara v predĺžení tretieho štvrťfinále, mali by stále šancu na historický zisk titulu bez jedinej prehry vo vyraďovacej časti!

„Je to súdržnosťou tímu. Snažíme sa jeden druhému vychádzať a klásť veľký dôraz na detaily,“ poodhalil tajomstvo banskobystrického úspechu. Na prvý pohľad to jednoducho vyzerá tak, že tím spod Urpína strelí gól vždy vtedy, keď to potrebuje. Je to azda spôsobené povestným kanadským sebavedomím, ktoré vniesla do šatne početná skupina hráčov zo zámoria? „Myslím si, že aj Slováci a Česi sú sebavedomí. Základom je, že medzi nami funguje chémia a verím, že to takto vydrží až do konca,“ zamyslel sa Lukáš.


Keď vyhrali „barani“ prvé dve stretnutia semifinálové stretnutia v Nitre, dokázali sériu následne ukončiť doma. Podobný scenár by sa im páčil aj z pohľadu finále.

„Myslím si, že to bude ešte ťažšie ako v Trenčíne. Urobíme však maximum, aby sme to doma ukončili. Rozhodovať budú opäť detaily a musíme ísť úspechu naproti,“ zdôraznil brankár Jan Lukáš, ktorý veľmi dobre tuší, akým vzácnym artiklom budú teraz v Banskej Bystrici vstupenky na finálové zápasy. „Je to hokejový sviatok a aj u nás v meste tým všetci žijú. Ďakujem našim fanúšikom, že prišli do Trenčína v takom počte. Tešíme sa na ich podporu v domácej hale.“

„Veľmi sa teším na návrat pred našich fanúšikov, pretože je vždy dobré mať za svojim chrbtom podporu publika. Keď hráte vonku, tak sa snažíte utíšiť fanúšikov gólmi a to isté bude chcieť aj Dukla u nás. Verím však, že dáme našim priaznivcom dôvod na šialenú atmosféru,“ pridal Guillaume Asselin.

Skúsený útočník Marek Bartánus už oslavoval majstrovský titul trikrát a veľmi dobre teda vie, že aj za stavu 2:0 si je potrebné zachovať pokoj a rozvahu.

„Je to play-off hokej a rozhoduje väčšie srdce a väčší dôraz. Stále sa však pozeráme na najbližší zápas a berieme to s pokorou. Teraz chceme vyhrať tretí zápas. Áno, k titulu máme o dve víťazstvá bližšie ako súper, ale potrebujeme ešte dvakrát vyhrať. Nebude to ľahké, pretože sa stretli naozaj vyrovnané tímy,“ pridal 31-ročný Bartánus.

Najnovšie z klubu: Banská Bystrica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk