HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Striebro z Helsínk ho stálo úspory a dva roky kariéry
zdroj: Juraj Mikúš sa zvíja v bolestiach po strete s Getzlafom na MS 2012 (jäzva)

Striebro z Helsínk ho stálo úspory a dva roky kariéry

Kým spoluhráči oslavovali obrat proti Kanade a postup do semifinále, on v útrobách helsinskej Hartwall arény prežíval najhoršie momenty kariéry. Aspoň dovtedajšej. Ďalšie prišli v konzekvencii faulu Ryana Getzlafa. Zákrok, ktorý zdanlivo pôsobil ako klasický „koňar“, zasiahol okrem svalu i koleno. „Každý rok chodievam s kolenami na rezonanciu a od toho zákroku bolo vidieť poškodenie predného krížneho väzu i chrupavky,“ hovorí Juraj Mikúš, ktorý by sa po jedenástich operáciách k futbalu vrátiť nemohol. Keďže hokej si vyžaduje kĺzavý pohyb, po dvojročnej pauze a rozohratí sa v Olomouci sa 31-ročný útočník v tejto sezóne dokázal v drese Slovana Bratislava vrátiť do KHL a na poslednú chvíľu si vybojoval účasť na svetovom šampionáte v Dánsku.

Ľudia na to môžu aj umrieť

Vysokú školu hokeja absolvoval v útoku profesora Žigmunda Pálffyho v rodnej Skalici, kde hrával najvyššiu súťaž už na sklonku plnoletosti. „Na jednej strane mi to pomohlo, vedel fantasticky čítať hru, vždy mi to dával do druhej vlny. Takých hokejistov ako Žigo je v histórii Slovenska veľmi málo. Bol neskutočný talent. Ľudia si ma však zapamätali najmä vďaka nemu, porovnávali ma s ním, čo nebolo veľmi dobré,“ spomínal Mikúš na začiatky v rozhovore pre HOKEJ.sk. Na premiérových majstrovstvách sveta hral so Slovenskom v roku 2008 ešte ako Skaličan dvojzápas proti Slovinsku o udržanie v elitnej kategórii. Cez skusy v AHL sa dostal v Rige a Spartaku Moskva do Kontinentálnej hokejovej ligy. Obliekal dres Levu Poprad, keď prišiel životný šampionát v Helsinkách a Štokholme.

Žigmund Pálffy a Juraj Mikúš. (tasr)

Mikúš v roku 2012 pomohol gólom a troma asistenciami k senzačnému striebru. Jeho príspevok bol možno najmarkantnejší vo štvrťfinále, keď Slovensko po faule Getzlafa naňho v závere za stavu 3:3 dostalo presilovku. Handzuš ju po pár sekundách využil, favorita vyprevadil z turnaja. Mikúš šampionát dohral, ďalšie dve sezóny pôsobil v HC Lev Praha a Slovane Bratislava. Dva roky po helsinskom striebre hral i na majstrovstvách v Minsku, po ktorých sa podrobil artroskopii kolena. Po úspešnom zákroku dostal do kolena infekciu, v horúčkach a bolestiach strávil v nemocnici mesiac. „Mal som tam stafylokoka, ktorý bol agresívny. Starí ľudia so zníženou imunitou môžu na to aj umrieť. Koleno mi šesťkrát vyplachovali a absolvoval som aj ďalší artroskopický zákrok, pri ktorom mi odstraňovali zrasty,“ hovoril Mikúš pre Pravdu.

zdroj: Mikúš na chodbe v bolestiach na kolenách, kým spoluhráči oslavujú víťazný gól Handzuša.

Bolo by za to pekné auto

Aby bol schopný návratu na ľad, vynechal dve kompletné sezóny a absolvoval jedenásť operácii vrátane finančne náročnej transplantácie kolennej chrupavky. Šanca na návrat vtedy nebola ani 50-percentná. Napriek tomu investoval do operácie vlastné úspory. Poisťovňa mu bez ohľadu na platenie vysokých odvodov uhradila len desať percent, pomoc neprišla ani od štátu či klubu. Zachránil ho otec, bez ktorého by to podľa vlastných slov nezvládol. Koľko ho stál návrat k športu, ktorému sa venoval odmala a ktorý miluje? „Dalo by sa za to kúpiť dobré a pekné auto. Je fajn tvrdiť, že peniaze nie sú všetko. Avšak, keď chce človek pokračovať v kariére a stojí to toľko, tak ich potrebuje,“ hovoril v zime pre HOKEJ.sk.

Juraj Mikúš pred šampionátom v Dánsku v príprave proti Francúzom. (jäzva)

Mikúš sa v minulej sezóne vrátil k hokeju v Olomouci, v tej aktuálnej opäť navliekal dres bratislavského Slovana. V 49 zápasoch zaznamenal v belasom drese 7+6, účasti na zimnej olympiáde pripisoval jednopercentnú šancu. Za Slovensko neodohral v sezóne žiaden zápas. „Mira Šatana som podpichoval, či nestratil moje číslo,“ smial sa na prelome rokov. Skalický rodák dohral sezónu v Litvínove, kde sa mu darilo. „Chemikom“ pomohol k záchrane v najvyššej súťaži. Klubové povinnosti sa mu skončili predminulú nedeľu, nasledujúci deň mobil nevypínal. Keď telefonát od generálneho manažéra reprezentácie Šatana neprišiel, pozvánku už nečakal. „Zmieril som sa s tým, že mám po sezóne. Keď som balil, Miro mi zavolal, či neprídem vyskúšať na tri prípravné zápasy,“ hovoril novinárom Mikúš, ktorý nastúpil dvakrát na centrovi, raz na ľavom krídle. Pri výhre 4:0 nad Francúzskom asistoval na gól Haščáka, výkonmi presvedčil Ramsayho so Šatanom o oprávnenosti nominácie. Mikúš sa na šampionáty vracia prvý raz od dvojročnej maródky. Bude jeho druhým od Helsínk 2012. Od striebra, ktoré zmenilo a definovalo jeho hokejovú kariéru. V dobrom. Aj v tom najhoršom.

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: KHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2018

Pozri viac

Odporúčame

ProFutbal.sk