HOKEJ.sk HOKEJ.sk

Zrazu sme blbci, krúti hlavou Lašák nad reakciami z domova
zdroj: jäzva

Zrazu sme blbci, krúti hlavou Lašák nad reakciami z domova

Ako hráč strážil slovenskú bránku na desiatich majstrovstvách sveta a kompletná zbierka cenných kovov mu zaručila prívlastok zlatého chlapca. Ambíciu pomáhať nášmu hokeju nestratil Ján Lašák ani po ukončení kariéry a na veľkú medzinárodnú scénu sa vrátil v pozícii asistenta trénera.

Novú rolu si vyskúšal už na olympiáde v Pjongčangu a na jeho kompetencie týkajúce sa práce s brankármi sa spolieha Craig Ramsay aj na šampionáte v Kodani.   

Za sebou máme tri stretnutia a v bránke Slovenska sa objavili Marek Čiliak aj Patrik Rybár. Ste spokojní s ich výkonmi?

Ján Lašák:
Marek chytal v prvom zápase vynikajúco a škoda len, že nám na konci ušli body. To je už však dávno preč. Kvalitný výkon podal aj v druhom stretnutí. Prvý gól inkasoval po teči, pri druhom tam bol hráč sám pred bránkou. Marek nás však držal v hre o body a dal nám šancu. Takže veľká spokojnosť. Paťo to mal ťažké, pretože Marek ochorel náhle a on sa tak dozvedel o tom, že bude chytať, iba v deň zápasu. Zvládol to však veľmi dobre. Za stavu 2:1 i 3:1 predviedol kľúčové zákroky. Na konci potom vytlačil ťažkú strelu spomedzi kruhov a ukázal psychickú odolnosť. Nechcem ho vychváliť do nebies, ale ostal sústredený aj po prvom ťažkom góle a po pasážach, počas ktorých nemal takmer žiadnu prácu. Som rád, že sa chalanom takto darí a dúfam, že to tak bude vyzerať aj ďalej. 


Potvrdzujú sa teda predpoklady, že o brankársky post nemusíme mať obavy?

Nemusíme... To sme si hovorili pred pätnástimi rokmi. Že sa nemusíme báť o náš hokej. A pozrite sa, kde sme dnes. Je treba stále poctivo pracovať, vzdelávať sa a pomáhať mladým chalanom. Nemôžeme si hovoriť, že je to v poriadku, pretože vidíme, kde sme.

Aká je úloha trénera brankárov v reprezentácii?


Tréner brankárov je pripravený pomôcť brankárom, keď to potrebujú. Môže sa stať, že je brankár v úplnej pohode a turnaj odchytá aj bez nejakých rád či pomoci. Pred tréningom však zvykneme robiť pätnásťminútovú rozcvičku, s Paťom si dnes urobíme rozbor včerajšieho zápasu. Marek na tieto rozbory veľmi nie je a tak ho do toho netlačíme. V príprave sme mali za bránkou kameru a zábery sme si potom pozorne analyzovali. Kamery máme aj tu a stále sa preto snažíme identifikovať veci, ktoré sa dajú vylepšiť. V tejto fáze je to však hlavne o udržiavaní pohody a príprave brankárov na zápasy.


Upozorňujete pred zápasmi hráčov z poľa na prípadné silné a slabé stránky brankárov súpera?

Skauting brankárov súperov robíme pred každým zápasom. Pozriem si veľa videí z rozličných stretnutí a snažím sa prísť na slabiny, štýl, silné stránky.

Do reprezentácie prichádzajú hotoví brankári. Dá sa aj v rámci takéhoto podujatia pracovať na nejakých veciach týkajúcich sa ich štýlu?


Vždy je niečo, čo vidíte. Teraz však nie je čas na zmenu štýlu. Nemôžem teraz Marekovi povedať, že by mal zmeniť to či ono. Do konca sezóny má pár zápasov a najhoršie je, ak brankár v bránke nekoná automaticky, ale myslí na to, čo má urobiť. Z pohľadu techniky chytania a podobných vecí sa venujeme skôr brankárom v mládežníckych kategóriách. Toto sú už veľkí profesionáli, ktorí majú vo svojich kluboch vlastných trénerov brankárov.

Ktorý z aktuálnej brankárskej trojice sa v bránke najviac podobá na Jána Lašáka?


V mojej ére sme boli samorastami a spoliehali sme sa skôr na talent, než vycibrenú techniku. Paťo je veľmi technický brankár a mne sa teda podobá skôr „Čilo“. Trochu aj Denis, ktorý sa snaží byť rýchly. „Čilo“ však chytá všetko cez talent. Niekedy pôsobí netechnicky, ale hýbe sa rýchlo a je načas tam, kde má byť.

Ktorý brankár vás zaujal v rámci tohto šampionátu?


Prekvapilo ma, že Švajčiari včera nepostavili Reta Berru. Proti nám chytal výborne a mal tam pár veľkých zákrokov. Napríklad pri nájazde dvoch proti jednému ostal pri strele Martina Bakoša prekvapivo stáť a ustál to. Myslím si, že ak by chytal aj proti Česku a zopakoval by svoj výkon, tak by Švajčiari vyhrali. To je však len môj názor. Z ďalších brankárov by som spomenul stálicu Pavla Francouza a zvedavý som hlavne na brankárov z NHL z druhej skupiny.

Aké sú brankárske trendy posledných rokov? Ako vyzerá moderný brankár?


Mení sa to k lepšiemu. Priznám sa, že nie som fanúšikom švédskej školy. Oni si totiž vyberú nejakého vysokého brankára a urobia z neho krabicu, ktorú prenášajú po bránkovisku. Viac sa mi páči fínska škola. Ich brankári sú aktívni, majú ruky pred sebou a v bránke pôsobia zaujímavejšie. Keď sledujem zápasy NHL, tak si všímam, že brankári sa snažia stáť dlhšie na nohách a nevolia rýchly pokľak. Kopec striel chytajú v stoji a snažia sa byť trpezliví. Brankársky štýl sa vyvíja a teraz sa tlačí do silných nôh. To je výhoda Denisa Godlu. Myslím si, že teraz budú opäť napredovať fínski brankári.Zápas proti Rakúsku sledoval na tribúne legendárny Martin Brodeur. Kto bol vašim vzorom?

Vyrastal som v postkomunistickej ére a vtedy tu nebolo veľa záberov z NHL. A potom som už išiel vlastnou cestou. Martina Brodeura som si na tribúne všimol a musím povedať, že na ňom bolo úžasné, ako sa dokázal pripraviť na zápasy. Nikdy nestresoval. Skauti New Jersey mi vraveli, že keď inkasoval gól v šiestom zápase play-off po vlastnom teči do bránky, tak sa na tom iba smial. Úžasná osobnosť, ktorá sa vedela tešiť. Tým sa znova dostávam k nášmu tímu. Rakúsko sme síce porazili, no nebola tam veľká radosť. Chlapci majú na sebe deku a Martin by sa nám tak teraz ako skvelý motivátor v šatni určite zišiel.

Čo spôsobilo túto deku? Ide len o následok dvoch prehier?


Pozrite sa, v príprave sme hrali výborne a cítili sme radosť fanúšikov. Teraz sme však prehrali jeden zápas s Čechmi a začalo sa to na chlapcov sypať. Potom sme odohrali katastrofálny zápas proti Švajčiarom a my o tom vieme. Neviem či chalani čítajú sociálne siete, ale možno si to veľmi pripúšťajú. Sám som unavený z toho, že sa tu snažia, obetovali voľný čas a chcú reprezentovať Slovensko. A potom čítajú také reakcie. Keď sme sem išli, tak sa všetci tešili, že hráme dobre a že máme výborného trénera. Teraz sme zrazu všetci blbci. 


Nakladajú vám však predovšetkým ľudia od počítačov. Fanúšikovia, ktorí pricestovali do Kodane pôsobia aj po prehratých zápasoch naopak veľmi prajne a vďačne. Vnímate ten rozdiel?

Určite áno. S týmito fanúšikmi sú však chlapci pár minút, dajú si spoločnú fotku a potom idú na hotelové izby. Tam si potom prečítajú reakcie na internete a zaspávajú s negatívnymi myšlienky. Ráno sa to potom prenáša do kabíny. Videl som to aj dnes ráno. V šatni som sa snažil robiť šaša, aby som ich trošku rozveselil a rozosmial. My sme však boli v kabíne smutní a to sme pritom vyhrali. To je pre mňa veľmi, veľmi zlé znamenie. Musíme chalanom pomôcť, aby si užívali hokej tak, ako tomu bolo v príprave.

Váš dlhoročný brankársky partner z reprezentácie Rastislav Staňa je momentálne televíznym spolukomentátorom. Dostal od vás príkaz, aby v prenosoch spomenul kvalitnú prácu trénera Lašáka?


Chacha, tak to vôbec nie. Takto si prihrievať polievočku nepotrebujeme. Spoločne sa však snažíme učiť stále niečo nové a aj dnes máme dohodnutý seminár s jedným trénerom brankárov, ktorý nám ukáže novú technológiu.


Od nástupu do svojej funkcie ste pochodili celé Slovensko. Dajú sa pomenovať hlavné veci, na ktorých chcete pracovať a ktoré sužujú slovenskú brankársku školu?

V niektorých kluboch brankárov majú, v iných nie. Viacerých predstaviteľov klubov som požiadal, aby mi dali návrhy na ľudí, ktorých by sme pomohli odborne zaškoliť. Môžem povedať, že sa tak už deje a máme mladých chalanov, ktorí sa chcú venovať tomuto remeslu veľmi zodpovedne. V niektorých kluboch sú brankári veľmi zanedbaní. Majú pätnásť, šestnásť rokov a ich perspektíva už nie je takmer žiadna. Znie to veľmi hnusne, ale nie je to chyba tých chlapcov, ale systému. Jednoducho s nimi nepracovali. A máme aj kluby, v ktorých to funguje veľmi dobre a tam nemusíme meniť nič. Stále tu máme zanietencov, ktorí pomáhajú hokeju prakticky zadarmo. Napríklad v Rožňave to má jeden pán veľmi ťažké, ale robí to s vášňou a láskou. Áno, sú to kluby, v ktorých majú len 50 či 60 detí a nemajú poriadny štadión. Aj medzi nimi môže byť veľký talent, ktorý sa raz dostane ďaleko. Chápem však, že im nemôžu zabezpečiť kvalitnú prípravu, keď nemajú výstroj a základné zázemie. Na svojich cestách po Slovensku som však našiel veľmi veľa zanietených ľudí a to ma drží nad vodou. Môžeme sa nechať znechutiť príspevkami na internete a zabaliť to, alebo budeme poctivo pracovať a vytvoríme tak základy pre zlepšenie situácie.

Aký je váš názor na brankársku situáciu v Tipsport lige? Hneď viacero klubov malo oboch brankárov zo zahraničia. Je toto cesta k výchove nových brankárov?


Túto debatu som otvoril s Rišom Lintnerom na začiatku sezóny a teraz v tom pokračujeme. Sľúbil mi, že prednesie návrh, ktorý by to zmenil a chystám sa osloviť všetky kluby. Osobne som už hovoril s pánom Kovalom z Banskej Bystrice a je to rozhodne otázka, ktorou sa chcem intenzívne zaoberať. Paradoxom je, že práve Banská Bystrica je klubom, v ktorom sa pracuje s mladými brankármi dobre a v áčku mali dvoch cudzincov. Mrzelo ma, keď som napríklad videl, ako skončil v Košiciach Dominik Riečický. Bol to veľmi talentovaný brankár, ktorý však nedostal šancu a Košice mohli mať jednotku na niekoľko rokov. To isté majú teraz so Škorvánkom, ktorý nedostal priestor pri dvoch cudzincov. Bol by som veľmi rád, ak by sme tu mali do dvoch rokov pravidlo, ktoré by umožňovalo každému klubu iba jedného legionára na brankárskom poste. Potrebujeme si postupne vychovať nových brankárov.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Viac správ z MS

Pozri viac

ProFutbal.sk